مخالفت روسیه با تشدید تحریم‌ها علیه ایران

سرگئی لاوروف حق نشر عکس AP
Image caption وزیر امور خارجه روسیه می گوید که تحریم، تهدید یا استفاده از زور، در متوقف کردن برنامه اتمی ایران موثر نخواهد بود

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که تشدید تحریم های ایران به معنای "خفه کردن" اقتصاد این کشور است و روسیه با این کار موافق نیست.

آقای لاوروف روز شنبه ۱۶ بهمن (۵ فوریه) در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که نتیجه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در استانبول یک "شکست کامل" نبوده و در این مذاکرات پیشرفت های "بسیار محدود و شکننده ای" به دست آمده است.

او تأکید کرد که روسیه با دستیابی ایران به سلاح اتمی مخالف است، اما عقیده دارد که راه دیگری جز ادامه گفت و گو با ایران وجود ندارد.

ایران در جریان مذاکرات استانبول اعلام کرده بود که آماده است بر سر تبادل ذخیره اورانیوم غنی شده خود با سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران مذاکره کند، اما به شرطی که قدرت های جهانی حق غنی سازی اورانیوم را برای ایران به رسمیت بشناسند و تحریم های بین المللی علیه این کشور را لغو کنند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که گروه ۱+۵، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، نمی توانند شرایط ایران را بپذیرند.

کشورهای غربی تشدید تحریم ها علیه ایران را راهی برای وادار کردن این کشور به تعلیق غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن می دانند.

اما آقای لاوروف امروز گفت: "معتقدیم که تحریم های شدیدتر و تهدید، یا حتی استفاده از زور نمی تواند به عنوان ابزار موثر مورد نظر باشد".

او گفت که تحریم های بیشتر ایران، عملا به معنای "خفه کردن" اقتصاد این کشور است و این چیزی نیست که قدرت های جهانی در مورد آن توافق کرده باشند.

از سوی دیگر الن تاوشر، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات، گفت که درها برای مذاکره باز می ماند، اما افزود: "ایالات متحده به دیپلماسی بیهوده و مذاکراتی که هدفش وقت کشی و فرار از مسئولیت است، تن نخواهد داد".

مطالب مرتبط