موسوی و کروبی برای همبستگی با مردم مصر و تونس مجوز راهپیمایی خواستند

میرحسین موسوی - مهدی کروبی
Image caption میرحسین موسوی و کروبی تاکنون چند بار برای راهپیمایی مجوز خواسته اند

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت در ایران، در نامه ای به وزیر کشور درخواست کرده اند که مردم تهران را برای همبستگی با "قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر برعلیه حکومت استبدادی در کشور" به راهپیمایی دعوت کنند.

در این نامه که روز شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ خطاب به محمد نجار، وزیر کشور ایران، صادر شده، آمده است: "بدین وسیله به اطلاع می رساند که به منظور اعلام همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه بویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی در کشور، درخواست صدور مجوز برای دعوت به راهپیمایی مردمی طبق اصل بیست و هفت قانون اساسی در جهت حمایت از قیام مردم این دو کشور مسلمان را در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ساعت ۳ بعدازظهر از میدان امام حسین تا میدان آزادی را داریم."

هنوز مقام های رسمی دولت ایران پاسخی به این درخواست نداده اند.

طبق اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، "تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.‏‏"

مخالفان حکومت ایران در حدود بیست ماهی که از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ می گذرد، چندین بار درخواست مجوز راهپیمایی داده اند که تا به حال با هیچ کدام آنها موافقت نشده است.

آخرین مورد مربوط به سالگرد انتخابات و برای راهپیمایی در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ بود که تعدادی از احزاب و سازمان های اصلاح طلب درخواست مجوز کردند.

در واکنش به این درخواست، مقامات وزارت کشور جلساتی را با نماینده های گروه های درخواست کننده ترتیب دادند، اما بعد از چند روز این نمایندگان اعلام کردند که برداشتشان این است که دولت قصد دادن مجوز برای راهپیمایی ندارد.

سرانجام میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه ای اعلام کردند که "برای حفظ جان و مال مردم" این راهپیمایی برگزار نخواهد شد.

برای راهپیمایی ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ نیز که تعداد شرکت کنندگان در آن از چند صد هزار تا بیش از ۳ میلیون نفر برآورد شده، ابتدا مجمع روحانیون مبارز درخواست مجوز کرده و آقایان موسوی و کروبی مردم را به شرکت در آن دعوت کرده بودند، که با وجود عدم صدور مجوز برای آن، نهایتا برگزار شد.

مطالب مرتبط