حال حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس زندانی 'وخیم' است

زندان اوین
Image caption گفته می شود نهادهای قضایی و امنیتی با مرخصی استعلاجی آقای ملکی مخالف کرده اند

ناراحتی کلیه حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر که در زندان اوین به سر می برد تشدید شده و گفته می شود با وجود توصیه مسئولین بهداری زندان، نهادهای امنیتی و قضایی به او اجازه نداده اند که به بیمارستان منتقل شود.

آقای ملکی که با نام مستعار بابک خرمدین وبلاگ می نوشت، یکی از معترضان به نتیجه اعلام شده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود.

او ۱۴ ماه پیش دستگیر و به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

گفته می شود آقای ملکی در بند امنیتی زندان اوین محبوس است و حق هرگونه تماس تلفنی، ملاقات حضوری با خانواده یا ملاقات با وکیل محروم است.

چندی پیش بیش از صد تن از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای خواهان آزادی آقای رونقی ملکی شدند.

چند روز قبل نیز آرش ارکان که بدنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و در جریان تظاهرات سیزده آبان دستگیر شده بود، بدلیل بیماری مشابهی درگذشت.

مجبتی سمیعی نژاد، فعال حقوق بشر و دبیر خانه حقوق بشر ایران به بی بی سی فارسی گفت که آقای ملکی در وضعیت وخیمی بسر می برد و نیاز مبرم به عمل جراحی دارد.

آقای سمیعی نژاد افزود وی دو هفته پیش به بهداری منتقل شد و پزشکان تایید کردند که باید مورد عمل جراحی فوری قرار گیرد، اما مسئولین قضایی و مسئولین زندان همکاری لازم را انجام نداده و او همچنان در زندان است.

گفته می شود خانواده آقای ملکی از شهرستان ملکان در نزدیکی تبریز به تهران آمدند تا بتوانند برای او مرخصی بگیرند، اما دادستانی تهران موافقت نکرده است.

او در آذر ماه سال گذشته در شهر ملکان استان آذربایجان شرقی بازداشت شد و به گفته خانواده اش پس از انتقال به بند دو الف زندان اوین، حدود سیصد روز در سلول انفرادی نگهداری شد.

آقای ملکی در مهرماه گذشته در اعتراض به بدرفتاری مامورین زندان دست به اعتصاب غذا زد.

در نهم بهمن نیز آرش ارکان یکی دیگر از زندانیان سیاسی و معترضان به نتایج انتخابات، بعلت عدم معالجه در گذشت.

به گفته آقای سمیعی نژاد، او نیز دچار بیماری کلیوی مشابهی شده بود و با وجود توصیه پزشکان زندان، به او اجازه مرخصی استعلاحی داده نشد.

وی می گوید سازمان زندانها موافقت با مرخصی استعلاجی را منوط به رضایت نهادهای امنیتی کرده است و به همین دلیل بیماری آرش ارکان تشدید شد و سرانجام در بیمارستان بقیه الله تهران جان داد.

مطالب مرتبط