سپاه پاسداران: در صورت تهدید، تنگه هرمز را می بندیم

تنگه هرمز
Image caption بخش زیادی از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می گذرند

سرتیپ علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران هشدار داده که: در صورت تهدید به آن پاسخ داده و تنگه هرمز را خواهیم بست.

خبرگزاری مهر از قول آقای فدوی نوشته که این کشور توانمندی لازم را برای بستن تنگه هرمز را دارد و "اگر هر عاملی و قدرتی کوچکترین حرکتی انجام دهد که به امنیت منطقه خدشه وارد گردد پاسخ بسیار قاطع به آن خواهیم داد."

بخش زیادی از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می گذرند و برخی مقامات نظامی ایرانی بارها هشدار داده اند که در صورتی که ایران هدف حمله قرار بگیرد با بستن تنگه هرمز از صدور نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به جهان جلوگیری خواهند کرد.

نگرانی ها احتمال بسته شدن تنگه هرمز باعث شده تا کشورهای منطقه راههای دیگری را برای انتقال و صادرات نفت دنبال کنند. یکی از این طرحها، ساخت بندر نفتی از سوی امیرنشین دوبی در ساحل دریای عمان است.

امیرنشین ابوظبی که نود درصد ذخایر نفتی امارات متحده عربی را در اختیار دارد در حال ساختن بندرنفتی عظیمی در ساحل دریای عمان و در امیرنشین فجیره است تا در صورتی که ایران تصمیم به بستن تنگه هرمز بگیرد، برای صدور نفت خود نیازی به خلیج فارس و تنگه هرمز نداشته باشد.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران گفته که خلیج فارس و تنگه هرمز به طول کامل تحت کنترل نیروی دریایی سپاه است و دریای عمان تحت نظر نیروی دریایی ارتش قرار دارد.

حدود دو سال و نیم پیش و همزمان با به بن بست رسیدن مذاکرات ایران با غرب بر سر پرونده هسته ای، سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران هم اعلام کرده بود که موشک های ضد هوایی و دریایی در برخی از جزایر خلیج فارس و در نزدیکی خطوط کشتیرانی تنگه هرمز مستقر شده است.

او تهدید کرده بود که در صورت حمله نظامی به ایران، این کشور تنگه هرمز را به روی نفتکش ها خواهد بست.

اما وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این تهدید ایران اعلام کرد که این اقدام بیش از هر کشوری به ضرر اقتصاد خود ایران خواهد بود.

اقتصاد ایران به شدت به صدور نفت خام وابسته است و عواید صادرات نفت بخش عمده ای از درآمدهای ارزی و بودجه دولت را تشکیل می دهد.

مطالب مرتبط