هلند سفیر خود را از تهران فراخواند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیکر زهرا بهرامی بدون حضور اعضای خانواده‌اش دفن شده است

در پی اعدام زهرا بهرامی، زن ایرانی - هلندی در ایران و تدفین مخفیانه او، وزارت خارجه هلند سفیر خود در تهران را برای رایزنی به لاهه فراخوانده است.

هم‌زمان وزارت خارجه هلند، کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در هلند را برای توضیح درباره شیوه خاکسپاری خانم بهرامی احضار کرده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه هلند به بی‌بی‌سی فارسی گفت که سفیر این کشور در تهران برای مشاوره و در پی دفن خانم بهرامی در ایران بدون حضور خانواده‌اش، فراخوانده شده است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه هلند، سفیر این کشور در ایران پیش از بازگشت به هلند در روز پنج شنبه آینده، مراتب اعتراض رسمی دولت خود را به وزارت خارجه ایران ابلاغ خواهد کرد.

"تدفین در سمنان"

سایت اینترنتی گروه فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران به نقل از فرزند زهرا بهرامی گزارش داده است که ماموران امنیتی ایران خانم بهرامی را در شهر سمنان به خاک سپرده اند.

اوری روزنتال، وزیر خارجه هلند با "تکان دهنده" خواندن موقعیت پیش آمده گفت: "من سفیرم در تهران را برای رایزنی فوری به هلند فرا خوانده‌ام. به این دلیل که به رژیم ایران نشان دهم که ما این اقدام را بی‌احترامی کامل به خویشاوندان خانم بهرامی می‌دانیم."

سخنگوی وزارت خارجه هلند نیز به خبرگزاری رویترز گفت: "خانواده خانم بهرامی باید جسد او را دریافت می‌کردند. اما او ۴۰۰ کیلومتر دورتر از تهران دفن شد و خانواده‌اش نتوانستند در مراسم تدفین او حضور پیدا کنند."

دولت هلند یک هفته پیش در اعتراض به اعدام زهرا بهرامی، تمام تماس‌های دیپلماتیک خود را با ایران به حال تعلیق در آورد.

در همان زمان سفیر ایران در هلند به وزارت خارجه این کشور احضار شد و به مقام های هلندی گفت "موضوع اعدام زهرا بهرامی یک مسئله حاکمیتی و داخلی ایران است و هلند نباید این مسئله را به روابط دوجانبه تسری دهد."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز کشورهای غربی را متهم کرد که پرونده خانم بهرامی را "به بهانه حمایت از حقوق بشر و برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی" مطرح کرده‌اند.

قوانین ایران تابعیت دوگانه شهروندی را به رسمیت نمی شناسد و شهروندانی ایرانی که تابعیت کشور دیگری را نیز دارند در صورت متهم بودن طبق قوانین جمهوری اسلامی محاکمه می شوند.

ابهام در اتهام

دادسرای انقلاب تهران پیشتر خبر داده بود که زهرا بهرامی به علت "فروش و نگهداری مواد مخدر" سحرگاه روز شنبه، نهم بهمن اعدام شده است.

بنا بر اعلام دادسرای انقلاب تهران در بازرسی از منزل خانم بهرامی که "پیشتر به اتهام ارتکاب جرایم امنیتی دستگیر شده بود، ۴۵۰ گرم کوکائین و ۴۲۰ گرم تریاک نیز کشف و در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد وی ۱۵۰ گرم کوکائین نیز به فروش رسانده است."

خانواده خانم بهرامی، با رد اتهام نگهداری و فروش مواد مخدر توسط او، این اتهامات را ساخته مقام‌های ایرانی، برای توجیه بازداشت او در جریان اعتراضات ضد دولتی می دانند.

در گزارش دادسرای انقلاب هیچ اشاره ای به زمان بازداشت خانم بهرامی نشده است، اما برخی گزارش‌ها نشان می دهد که او در اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری و چند روز بعد از تظاهرات روز عاشورا دستگیر شده بوده است.

مطالب مرتبط