وزیر مسکن با حفظ سمت، سرپرست وزارت راه و ترابری شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption در دو ماه گذشته، این دومین بار است که رییس جمهوری ایران یکی از مسئولان ارشد اجرایی کشور را به سرپرستی وزارتخانه دیگری منصوب می کند

شش روز پس از برکنارشدن حمید بهبهانی از وزارت راه و ترابری توسط مجلس ایران، رئیس جمهوری ایران، علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی را با حفظ سمت، به سرپرستی وزارت راه و ترابری منصوب کرد.

محمود احمدی نژاد امروز دوشنبه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه) طی حکمی با استناد به اصل صد و سی و پنج قانون اساسی، علی نیکزاد را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد.

بر اساس این اصل، رییس‏ جمهور می‏ تواند برای‏ وزارتخانه‏ هایی‏ که‏ وزیر ندارند، حداکثر برای‏ مدت‏ سه‏ ماه‏ سرپرست‏ تعیین‏ کند.

در حکم رییس جمهوری ایران، به "مراتب تعهد، شناخت و سوابق مفید اجرایی" آقای نیکزاد اشاره شده است.

علی نیکزاد که مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی دارد، در سال ۱۳۸۸ توسط محمود احمدی نژاد برای وزارت مسکن و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شد و رای اعتماد آورد.

او در دولت نهم استاندار اردبیل و عضو شورای عالی مسکن بود.

وزیر برکنار شده

روز سه شنبه، ۱۲ بهمن (۱ فوریه) حمید بهبهانی، که در شهریور ماه سال گذشته با رای اعتماد ۱۶۷ تن از نمایندگان به وزارت راه و ترابری انتخاب شده بود، با اکثریت قابل توجه آرای نمایندگان (۱۴۷ رای مثبت، ۷۸ رای منفی و ۹ رای ممتنع)، از این سمت برکنار شد.

چهار روز پس از آن، روز شنبه شانزدهم بهمن، محمود احمدی نژاد از استیضاح حمید بهبهانی در مجلس انتقاد کرد و گفت که کار مجلس غیرقانونی بوده و صد برابر آنچه استیضاح کنندگان مطرح کردند به خودشان وارد است.

آقای بهبهانی در آخرین سال دولت نهم، به جای محمد رحمتی به عنوان وزیر راه و ترابری به مجلس معرفی شده بود و رای اعتماد نمایندگان مجلس را به دست آورده بود.

حق نشر عکس d
Image caption عملکرد وزارت راه در طول تصدی آقای بهبهانی انتقادات گسترده ای را از او در پی داشت

عملکرد وزارت راه، به ویژه در زمینه حمل و نقل هوایی و جاده ای، در طول تصدی آقای بهبهانی انتقادات گسترده ای را از او در پی داشته است.

از زمان آغاز به کار حمید بهبهانی، ایران شاهد چند سانحه هوایی بود که در مواردی، تلفات سنگینی را به همراه داشت.

ماه گذشته، سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی - ایران ایر - در نزدیک شهر ارومیه به کشته شدن هفتاد و هشت نفر و زخمی شدن سی و هفت تن از سرنشینان این هواپیما منجر شد.

معرفی دو سرپرست در دو ماه

در دو ماه گذشته، این دومین بار است که رییس جمهوری ایران یکی از مسولان ارشد اجرایی کشور را با حفظ سمت، به سرپرستی وزارتخانه دیگری منصوب می کند.

پیش از این، آقای احمدی نژاد روز ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) منوچهر متکی را از پست وزارت خارجه برکنار کرد و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را به سرپرستی این وزارتخانه گماشت.

با برکناری وزیر راه، رئیس جمهوری موظف است ظرف سه ماه، نامزد جدید تصدی این سمت را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

به این ترتیب آقای احمدی نژاد برای سومین بار در طی ریاست جمهوری خود در دولت نهم و دهم، موظف است نامزد جدید تصدی این سمت را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

مطالب مرتبط