واکنش خانواده های دو آمریکایی زندانی در ایران به محاکمه آنها

شین بائر، جاش فتال و سارا شورد حق نشر عکس AP
Image caption شین بائر، جاشوا فتال و سارا شورد در ژوئیه سال 2009 بازداشت شدند

خانواده های دو آمریکایی که به جرم جاسوسی در مرز عراق و ایران بازداشت شده بودند اظهار امیدواری کرده اند که محاکمه آنها که یکشنبه شروع شد به کشف حقیقت و برقراری "عدالت" منجر شود.

شین باوئر و جاشوا فتال روز یکشنبه به اتهام "جاسوسی و ورود غیرقانونی" به خاک ایران به طور غیرعلنی محاکمه شدند.

سارا شورد دیگر آمریکایی که همراه با این دو نفر دستگیر اما بعدا به قید وثیقه آزاد شده بود به طور غیابی مورد محاکمه قرار گرفت.

خانواده های باوئر و فتال از اینکه متهمان فرصت یافته اند بر بی گناهی خود در دادگاه تاکید کنند ابراز خرسندی کردند و گفتند امیدوارند که پرونده به زودی بسته شود.

باوئر و فتال در جلسه پنج ساعته روز یکشنبه اعلام بی گناهی کردند. خانم شورد که سپتامبر گذشته آزاد شد نیز به طور غیابی اعلام بی گناهی کرد.

خانواده های باوئر و فتال در بیانیه ای نوشتند: "اکنون که دادگاه شهادت آنها را مستقیما شنیده است، ما امیدواریم و دعا می کنیم که حقیقت و عدالت در نهایت فائق آید."

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مسعود شفیعی وکیل این سه نفر گفت به تصمیم قاضی، محاکمه برای حداقل یک جلسه دیگر در دادگاه انقلاب تهران ادامه خواهد یافت.

خانواده های متهمان گفته اند که آقای شفیعی به آنها گفته است که اجازه نیافته بود پیش یا پس از محاکمه با متهمان دیدار کند اما در دادگاه کنار آنها نشست. او گفت حال متهمان خوب به نظر می رسید.

دسترسی آقای شفیعی به موکلانش در این پرونده همواره محدود بوده است.

این سه آمریکایی در ژوئیه 2009 در حالی که در شمال شرقی عراق در ناحیه کردستان آن کشور به "کوهپیمایی" رفته بودند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد پس از آزادی گفت که اگر آنها از مرز رد شده باشند سهوی بوده است زیرا خط مرزی با هیچ نشانی مشخص نشده بود.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران خواستار رافت در مجازات آنها شده اما همزمان گفته است که آمریکا هشت ایرانی را به طور "غیرقانونی" زندانی کرده است. او ظاهرا به افرادی اشاره داشت که به اتهام صدور تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا زندانی شده اند.

اظهارات آقای احمدی نژاد این ظن را پدید آورده بود که ایران خواهان استفاده از زندانیان آمریکایی به عنوان وسیله ای برای چانه زنی با واشنگتن است.

آقای شفیعی اظهار امیدواری کرده بود که محاکمه روز یکشنبه باعث حل پرونده شود. او پس از محاکمه گفت که امیدوار است جلسه بعدی به زودی برگزار شود.

ناظران می گویند که پیش بینی نوع مجازات جاش فتال و شین باوئر دشوار است.

این پرونده یادآور محاکمه رکسانا صابری است که در زمستان 2009 در ایران دستگیر شد. آن خبرنگار آمریکایی-ایرانی به جاسوسی متهم شد و هشت سال زندان گرفت. با این حال در ماه مه 2009 آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

محاکمه این سه نفر قرار بود در ماه نوامبر برگزار شود ولی به خاطر عدم احضار خانم شورد به عقب افتاد.

خانم شورد سال گذشته به خاطر بیماری و پس از تودیع ضمانت پانصدهزار دلاری آزاد شد.

قوه قضائیه ایران گفته است در صورت عدم بازگشت خانم شورد برای حضور در محاکمه، وثیقه پرداخت شده ضبط می شود.

آقای شفیعی گفته که انتظار ندارد سارا شورد به ایران بازگردد.

آمریکا این اتهام ها را بی اساس می داند و خواستار آزادی جاشوا فتال وشین باوئر شده است.

مطالب مرتبط