رونمایی چهار ماهواره جدید در ایران

تنگه هرمز
Image caption بخش زیادی از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می گذرند

ایران چهار ماهواره جدید ساخت داخل را به نمایش گذاشت و همزمان از تولید انبوه موشک هایی برای اهداف دریایی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در این مراسم در روز دوشنبه تحت عنوان "سالروز پرتاب ماهواره ملی امید" به فضا، از چهار ماهواره ملی ظفر، رصد، فجر و امیرکبیر 1 رونمایی شد.

این مراسم همزمان با دهه فجر برگزار شد که دولت ایران طی آن معمولا اقدام به نمایش پیشرفت های فنی و نظامی اش می کند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در مراسم دوشنبه گفت که این ماهواره ها کاربردهای علمی دارد و همچنین فیلم یک موشک ماهواره بر را نمایش داد.

او گفت: "ما باید در سال های آینده به نقطه ای برسیم که هر کشوری متقاضی فناوری فضایی بود این دانش را در اختیار آنها قرار دهیم."

به گزارش ایرنا او همچنین گفت که هم اکنون 65 متخصص در حوزه هوافضا در دانشگاه امیرکبیر کار می کنند که "این تعداد باید در کل کشور به 65 هزار دانشمند افزایش یابد."

ایران در سال 2009 برای اولین بار یک ماهواره ساخت داخل را راهی مدار زمین کرد، گامی که باعث افزایش نگرانی های غرب نسبت به برنامه های موشکی ایران شد. ایران می گوید برنامه موشک های فضایی اش کاملا علمی است، اما فناوری مورد استفاده در ساخت این موشک ها مشابه موشک های دوربرد نظامی است.

موشک 'خلیج فارس'

همزمان در روز دوشنبه محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت این کشور تولید انبوه موشک های بالستیک هوشمند - به نام خلیج فارس - برای اهداف دریایی را آغاز کرده است.

او سرعت این موشک را سه برابر صوت اعلام کرد به طوری که "قابل ردگیری و خنثی سازی توسط دشمنان نیست."

به گزارش منابع خبری ایران امیرعلی حاجی زاده از فرماندهان سپاه گفت درباره خصوصیات این موشک گفت: "موشک هوشمند و بالستیک خلیج فارس یک موشک کشتی زن و مافوق صوت بوده و تفاوت آن با موشک های قبلی این است که دیگر موشک ها عمدتا با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می کردند اما خلیج فارس با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمومی از ارتفاع بالا می تواند هرگونه ناو یا شناور را مورد هدف قرار دهد."

او شعاع برد عملیاتی این موشک را 300 کیلومتر با کلاهکی حاوی 650 کیلوگرم مواد منفجره اعلام کرد.

در تصاویر تلویزیونی نشان داده شده در ایران، این موشک از یک سکوی متحرک از محیطی صحرایی پرتاب شد.

همزمان در روز دوشنبه سرتیپ علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، هشدار داد درصورتی که ایران تهدید شود "تنگه هرمز را خواهیم بست."

بخش زیادی از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می گذرند و برخی مقامات نظامی ایرانی بارها هشدار داده اند که در صورتی که ایران هدف حمله قرار بگیرد با بستن تنگه هرمز از صدور نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به جهان جلوگیری خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای فدوی گفت ایران توانمندی لازم را برای بستن تنگه هرمز را دارد و "اگر هر عاملی و قدرتی کوچکترین حرکتی انجام دهد که به امنیت منطقه خدشه وارد گردد پاسخ بسیار قاطع به آن خواهیم داد."

تحلیلگران خارجی می گویند بعید است ایران دست به بستن تنگه هرمز بزند زیرا در آن صورت صادرات نفت ایران نیز مختل خواهد شد.

مطالب مرتبط