سپاه پاسداران در اختیار داشتن مامور سابق اف‌بی‌آی را تکذیب کرد

لوینسون حق نشر عکس AP
Image caption گفته می‌شود آقای لوینسون چهار سال پیش در جزیره کیش ناپدید شده بود

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران گزارش های منتشر شده توسط سایت ویکی لیکس در مورد زندانی بودن یک مأمور سابق اف‌بی‌آی در بازداشتگاه سپاه پاسداران را تکذیب کرد.

آقای جعفری روز دوشنبه ۱۸ بهمن در یک نشست خبری در مورد این گزارش ها گفت: "دشمنان به دنبال بهانه جویی هستند، این مورد هم یکی دیگر از بهانه جویی های آنان است که سپاه آن را تکذیب می کند. ما اگر کسی را دستگیر کنیم، اعلام می کنیم."

پیش تر روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف به نقل از مکاتبات افشا شده وزارت امور خارجه آمریکا توسط سایت ویکی لیکس، نوشته بود که ممکن است رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی -پلیس فدرال آمریکا- در "دست سپاه پاسداران ایران باشد."

سند ویکی لیکس حاوی گزارش یک دیپلمات آمریکایی از ملاقات و گفت و گو با یک زندانی سیاسی سابق ایرانی است.

براساس این سند، یک شهروند ایرانی که در ماه اوت سال ۲۰۰۹ و در جریان تظاهرات اعتراضی نسبت به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران بازداشت و در یکی از زندان های متعلق به سپاه پاسداران زندانی شده بود، به دیپلمات آمریکایی گفت که هنگام بازداشت در این زندان، متوجه نوشته ای به زبان انگلیسی بر دیوار سلول خود شد.

این نوشته حاوی کلمه "بی. لوینسون" -احتمالا مخفف باب لوینسون- و جملاتی به زبان انگلیسی در زیر آن بود که، این زندانی سابق ایرانی احتمال می داد حاوی درخواست کمک باشد.

دیپلمات آمریکایی در گزارش خود پیرامون ملاقات با این شهروند ایرانی نوشته است: "او گفت که در آن زمان نمی دانست لوینسون چه کسی است و تنها بعد از رهایی از حبس و جستجو در سایت گوگل متوجه شد که این نام، به یک شهروند ناپدید شده آمریکایی تعلق دارد."

در ادامه این گزارش آمده است که اگرچه این زندانی سیاسی سابق ایرانی قادر به ارائه اطلاعات بیشتری در مورد محل نگهداری کنونی آقای لوینسون نبود، اما تصویری دلخراش از شرایط بازداشتگاه خود در تهران ترسیم کرد.

رابرت یا باب (باب در زبان انگلیسی مخفف نام رابرت است) لوینسون، شهروند شصت و سه ساله آمریکایی، هنگام سفر به جزیره کیش، در ماه مارس سال ۲۰۰۷ ناپدید شده بود.

آقای لوینسون که پس از کناره گیری از خدمت در اف‌بی‌آی، به عنوان کارآگاه خصوصی فعالیت داشت، ظاهرا در پیگیری یک پرونده مربوط به قاچاق سیگار به کیش سفر کرده بود.

مقامات ایرانی همواره گفته اند که در مورد ناپدید شدن رابرت لوینسون هیچگونه اطلاعی ندارند، اما وزارت امور خارجه آمریکا در مورد درستی اظهارات دولت ایران ابراز تردید می کند.

چند ماه پس از ناپدید شدن آقای لوینسون، دولت ایران با تقاضای ایالات متحده جهت اعزام یک دیپلمات سوئیسی به جزیره کیش به منظور جستجو برای یافتن ردی از رابرت لوینسون مخالفت کرد.

از زمان قطع روابط سیاسی بین ایران و آمریکا، سفارت سوئیس حفاظت از منافع آمریکا در ایران را برعهده گرفته است.

مقامات ایران در دسامبر سال ۲۰۰۷ با سفر همسر و پسر آقای لوینسون به ایران موافقت کردند اما این سفر نتیجه ای در پی نداشت.

پیش از این هم برخی از مقامات آمریکایی گفته بودند که به اعتقاد آنان، رابرت لوینسون توسط ماموران امنیتی ایران در کیش بازداشت شده و در یک زندان مخفی در این کشور محبوس است.

مطالب مرتبط