واکنش شدید ایران به اقدامات دولت هلند

رامین مهمانپرست
Image caption آقای مهمانپرست هشدار داد که کشورهایی مثل هلند ممکن است در آینده به کشوری مملو از قاچاقچیان، جنایتکاران و خیانتکاران تبدیل شود

اقدامات اعتراض آمیز دولت هلند در مورد اعدام زهرا بهرامی، زن ایرانی-هلندی در ایران و تدفین "مخفیانه" او، واکنش مقام های ایران را در پی داشته است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹ در یک کنفرانس مطبوعاتی در باره اظهارات به گفته او "غیرمسئولانه" مقامات کشور هلند گفت: "کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر سعی می کنند، خود را متمدن نشان دهند، اما از پرونده هایی حمایت می کنند که موضوع آن یا جنایت است، یا خیانت و یا قاچاق مواد مخدر."

دیروز سفیر هلند در تهران برای مشاوره در این مورد به کشورش فراخوانده شد و همزمان وزارت امور خارجه هلند، کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در هلند را برای توضیح در باره شیوه خاکسپاری خانم بهرامی به این وزارتخانه احضار کرد.

دادسرای انقلاب تهران چندی پیش خبر داد که خانم بهرامی، به جرم فروش و نگهداری مواد مخدر، سحرگاه روز شنبه نهم بهمن اعدام شده است.

سایت اینترنتی گروه فعالان حقوق بشر و دموکراسی در ایران نیز به نقل از فرزند زهرا بهرامی گزارش داد که ماموران امنیتی ایران خانم بهرامی را در شهر سمنان به خاک سپرده اند.

بنا بر اعلام دادسرای انقلاب تهران، در بازرسی از منزل خانم بهرامی که "پیشتر به اتهام ارتکاب جرایم امنیتی دستگیر شده بود، ۴۵۰ گرم کوکائین و ۴۲۰ گرم تریاک نیز کشف و در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد وی ۱۵۰ گرم کوکائین نیز به فروش رسانده است."

خانواده خانم بهرامی، با رد اتهام نگهداری و فروش مواد مخدر توسط او، این اتهامات را ساخته مقام‌های ایرانی، برای توجیه بازداشت او در جریان اعتراضات ضد دولتی می دانند.

آقای مهمانپرست همچنین گفت: "مسیر کشورهای غربی مسیر بن بستی است و اگر ایده های این کشورها در منطقه خودشان محقق شود، کشوری مثل هلند در آینده به کشوری مملو از قاچاقچیان، جنایتکاران و خیانتکاران تبدیل می شود."

این در حالی است که یک شبکه تلویزیونی هلندی روز سه شنبه گذشته برنامه ای مستند در مورد خانم بهرامی پخش کرده است که در آن گفته می شد که او در سال ۲۰۰۳ به جرم حمل حدود ۱۶ کیلوگرم کوکائین در فرودگاه آمستردام به تحمل سه سال حبس محکوم شده بود.

بنا به گزارش این شبکه تلویزیونی، او در سال ۲۰۰۷ هم در هلند به جرم جعل گذرنامه محکومت قضایی گرفته بود.

با این حال نحوه محاکمه و مجازات خانم بهرامی همزمان با افزایش شمار اعدام ها در ایران اعتراضاتی را برانگیخته است.

ایران در ماه گذشته تعداد زیادی از محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر و جرایم جنسی را در کنار چند محکوم سیاسی اعدام کرده است که تعداد مجموع آنها دست کم به ۶۶ نفر می رسد.

سفر رئیس جمهوری ترکیه به تهران و تحولات اخیر مصر

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز خود همچنین تائید کرد که عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه به دعوت محمود احمدی نژاد، سفر رسمی خود را به ایران انجام خواهد داد، اما به زمان این دیدار اشاره ای نکرد.

از جمله سایر موضوعاتی که آقای مهمانپرست به آن پرداخت، می توان به تحولات اخیر مصر اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی در مورد این که مقامات مصر گفته اند، تحولات این کشور ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد، گفت: "حرکت بزرگی که در مصر اتفاق افتاده اولین اقدامش زیرسئوال بردن صلاحیت افرادی است که تصدی حکومت را در دست داشته اند و کسی که برای ملت مصر اعتبار ندارد، حرفش برای ملت ما نیز اعتبار ندارد."

مطالب مرتبط