هشدار دادستان شیراز در مورد تماس با بنیاد رون آراد

رون آراد حق نشر عکس AP
Image caption دادستان شیراز از کسانی که در مورد آگهی از رون آراد، خلبان اسرائیلی با یک بنیاد خیریه تماس گرفته اند، خواست تا پایان سال خود را معرفی کنند

مقام های قضایی ایران می گویند که بنیادی که با هدف آگاهی یافتن از سرنوشت رون آراد، خلبان اسرائیلی فعالیت می کند با موساد ارتباط دارد و تماس با آن می تواند به محکومیت افراد منجر شود.

جابر بانشی، دادستان شیراز گفت که "بنیاد خیریه تولد برای آزادی" از طریق تلویزیون های ماهواره ای تبلیغ می کند و به گفته آقای بانشی، در ازای دریافت خبری از سرنوشت آقای آراد ۱۰ میلیون دلار جایزه می پردازد.

هواپیمای رون آراد ۲۵ سال پیش در جریان جنگ های داخلی لبنان در این کشور سقوط کرد و اسرائیلی ها می گویند که او به اسارت گروه های لبنانی در آمده و از آنجا به ایران منتقل شده است.

دادستان شیراز از کسانی که با تلفن های "بنیاد خیریه تولد برای آزادی" تماس گرفته اند خواست که تا پایان سال خود را معرفی کنند تا از "رأفت اسلامی" برخوردار شوند و گفت که تعدادی از شهروندان به جرم "همکاری" با این بنیاد به تحمل ۹ ماه تا ۶ سال حبس محکوم شده اند.

وی همچنین اعلام کرد: "تعدادی از شهروندان که با این بنیاد همکاری می کنند نیز شناسایی شده که اگر خود را معرفی نکنند از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد خواهد شد".

چندی پیش، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران هم از شناسایی و دستگیری افراد مرتبط با "بنیاد جاسوسی صهیونیستی رون آراد" خبر داده بود.

آقای مصلحی گفته بود که وزارت اطلاعات ایران نه تنها بر اقدامات اطلاعاتی موساد -سرویس اطلاعاتی اسرائیل- در داخل ایران اشراف دارد، "بلکه در کشورهای همسایه و اسلامی نیز حرکات این سرویس جاسوسی را دنبال می کند."

وی افزود که دولت اسرائیل بیست سال پیش در ایران و کشورهای منطقه، حتی کشورهای اسلامی، این بنیاد را به شکل یک سازمان غیردولتی راه اندازی کرد "که ظاهری فریبنده و بشردوستانه هم به آن داده شده است."

روزنامه اسرائیلی هاآرتص، در خبری درباره اظهارات حیدر مصلحی، نوشت که احتمالا منظور وزیر اطلاعات ایران از بنیاد رون آراد، یک پایگاه اینترنتی موسوم به "سایت ده میلیون" باشد که توسط سازمان غیر دولتی موسوم به "لهوفش نولاد" (آزاد تولد یافته) برای کسب اطلاعات مربوط به ارتشیان اسرائیلی مفقود شده در عملیات نظامی راه اندازی شده است.

اجرای قریب الوقوع حکم اعدام سه نفر

آقای بانشی، دادستان شیراز همچنین به خبرنگاران گفت که حکم اعدام سه محکوم پرونده قتل سرهنگ رسول قربانی، رئیس دایره جنایی پلیس آگاهی استان فارس، به زودی در محل قتل او اجرا می شود.

رسانه های ایران اسفند ماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی به نقل از فرمانده انتظامی استان فارس اعلام کردند که سرهنگ قربانی در درگیری مسلحانه با "اشرار آدم ربا" در شیراز کشته شده است.

طبق قوانین ایران، حکم اعدام محکومان پس از گذراندن مراحل قضایی مختلف و با تائید توسط دیوان عالی این کشور اجرا می شود.

در هفته های گذشته تعداد زیادی از محکومان جرایم مربوط به مواد مخدر، مجرمان جنسی و تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران اعدام شده اند و این موضوع اعتراض گروه های مدافع حقوق بشر را به دنبال داشته است.

سازمان بین المللی دیده‌بان حقوق بشر اخیرا در گزارش سالانه خود نسبت به عمیق تر شدن "بحران حقوق بشر" در ایران ابراز نگرانی کرده و اتحادیه اروپا گفته است که تعداد اعدام ها در ایران به مرز هشدار رسیده است.

مطالب مرتبط