انتقاد رئیس قوه قضائیه از نامه احمدی نژاد

صادق لاریجانی
Image caption رئیس قوه قضائیه ایران می گوید که نامه اخیر محمود احمی نژاد، سوای اشکالات فنی و حقوقی، حاوی نسبت های ناروایی است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران به شدت از نامه اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور انتقاد کرده و گفته است که "سوای اشکالات فنی و حقوقی این نامه، نسبت های ناروایی در آن بود که اگر به مصلحت کشور بود تک تک کلمات آن را نقد فنی می کردم."

آقای احمدی ‌نژاد در نامه ای که چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) به نمایندگان مجلس ایران فرستاد، مجمع تشخیص مصلحت نظام را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و به انتقاد از "همراهی" روسای قوای مقننه و قضائیه با این اقدام پرداخت.

این نامه واکنش های بسیاری را در محافل سیاسی ایران برانگیخت از جمله محمد حسن ابوترابی نایب رئیس مجلس، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، محمد رضا باهنر نایب رئیس سابق مجلس و محمد دهقانی عضو هیات رئیسه با نوشتن نامه ای به آقای احمدی نژاد، نامه وی را "نوعی اتهام" دانستند.

این چهار نماینده با نفوذ مجلس، به آقای احمدی نژاد هشدار دادند که تصویر ارائه شده توسط او از وضع فعلی کشور "که در آن دو قوه از قوای سه گانه همراه با مجمع تشخیص مصلحت، که رئیس و اعضای آن با نصب مستقیم رهبری نظام تعیین می شوند و زیر نظر معظم له کار می کنند به شکل غیر قانونی و با تبانی علیه قوه مجریه فعالند"، واقعی نیست. آنها نوشتند که "وجود این توهم زیانبار است چه رسد به ایراد اتهام در نامه سرگشاده."

در عین حال رئیس قوه قضائیه ایران گفته که "اگر دولت در موضوعاتی مانند اجرای هدفمندکردن یارانه ها به قوه قضائیه نیاز داشته باشد، قطعا دستگاه قضایی پشت دولت می ایستد."

اختلافات مالی دولت و قوه قضائیه

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، صادق لاریجانی که در جریان سومین سفر استانی خود در جمع قضات و کارکنان دادگستری هرمزگان سخن می گفت، از میزان بودجه دستگاه قضایی که به رغم استقلال قوا توسط دولت تامین می شود، انتقاد کرد.

وی گفت که اشکالات زیادی در بحث بودجه دستگاه قضایی وجود دارد اما وقتی به دولت می گوییم به آن توجه نمی کند، به گفته آقای لاریجانی "متاسفانه بودجه قوه قضائیه دچار دور باطل میان دولت و مجلس شده است."

رئیس قوه قضائیه ایران گفت که در این مورد با رهبر جمهوری اسلامی دیدار داشته و نظر مساعد او را کسب کرده است، در عین حال آقای لاریجانی ابراز امیدواری کرده که دستور رهبری در دل دولتی ها کارگر بیفتد و گرنه به گفته او باید کار دیگری بکنیم.

واکنش به منتقدان رای مجرمیت مدیرمسئول روزنامه ایران

حق نشر عکس FARS
Image caption مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران اخیرا به حکم دادگاهی در تهران مجرم شناخته شد

صادق لاریجانی همچنین به حکم محکومیت کاوه اشتهاردی، مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران اشاره کرد و به انتقادهای تند حامیان دولت در این زمینه پاسخ داد.

دادگاهی در تهران اخیرا کاوه اشتهاردی، مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران را به جرم "افترا و نشر اکاذیب" علیه مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی، به تحمل ۶ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

اين حکم تعليقی است و چنانچه وی بارديگر مرتکب چنين جرمی شود، اجرا خواهد شد.

این حکم در حالی صادر شد که هیأت منصفه مطبوعات آقای اشتهاردی را مجرم ندانسته بود.

صادق لاریجانی بار دیگر بر مستقل بودن قضات در صدور آرای خود تاکید کرد و گفت که نه او و نه مسئولان اجرایی و اعضای هیات منصفه نمی توانند مسئله ای را به یک قاضی تحمیل کنند.

به گفته آقای لاریجانی "متاسفانه هیات منصفه نگاه خاصی به مطبوعات دارد و تصور می کند که قاضی حتما باید نظر آن را بپذیرد، در حالی که این فهم نادرستی از قانون مطبوعات و قانون هیات منصفه است."

آقای اشتهاردی که پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران منصوب شده بود، در جریان انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته و اعتراضات پس از آن، علیه مخالفان دولت تبلیغ می کرد.

حکم محکومیت او واکنش حامیان دولت از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را در پی داشت.

او در یکی از خطبه های نماز جمعه تهران گفته بود که "یک بچه شهيدی آمده حرف‌هايی را در مورد يک مجرم فراری که بيشترين جرم را در فتنه مرتکب شده،‌ مطرح کرده است و متاسفانه عليه او حکم دادند و گفتند شلاق بزنيد و زندانش کنيد."

علت شکایت مهدی هاشمی از روزنامه ایران، انتشار بیانیه گروهی از تشکل های دانشجویی در این روزنامه بوده است که در آن اتهاماتی به آقای هاشمی وارد شده بود.

مطالب مرتبط