پلمپ یک نماز خانه اهل سنت در تهران

سنی آنلاین
Image caption منابع خبری متعلق به اهل سنت ایران از سختگیری‌ها علیه این اقلیت مذهبی گلایه می‌کنند

منابع خبری اهل سنت ایران می گویند که نیروهای امنیتی ایران با حمله به یکی از نمازخانه‏های اهل ‏سنت در سعادت آباد تهران، این نمازخانه را پلمپ کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی سنی‏آنلاین که اخبار مربوط به اقلیت مسلمانان سنی مذهب در ایران را منتشر می کند، در جریان این برخورد که روز ۱۷ بهمن (۶ فوریه) انجام شد، مولوی عبیدالله موسی‏زاده، امام جماعت این نمازخانه هم بازداشت شده است.

سنی آنلاین در ادامه خبر خود آورده است که "از مسئولان دو نمازخانه دیگر هم با ارعاب و تهدید خواسته شده است که نمازخانه های خود را تعطیل کنند".

اهل سنت ایران از داشتن مسجد در شهر تهران محروم هستند و پی گیری های مقام های مذهبی آنها برای دریافت اجازه تاسیس مسجد در پایتخت ایران هنوز به نتیجه نرسیده است.

سه ماه پیش مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، رئیس شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل سنت ایران و امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان در توضیح مشکلات اقلیت سنی در برگزاری نماز جمعه در تهران گفت: "نماز جمعه تهران را در مدرسه پاکستانی ها اقامه می کردند... در جمهوری اسلامی با آن برخورد شد. الان در خانه ها نماز می خوانند یا سالنی گرفته اند، همین ها را هم متا سفانه تحمل نمی کنند."

در شهریور گذشته نیز منابع خبری نزدیک به اهل سنت ایران نوشتند که ماموران امنیتی، ضمن محاصره تعدادی از مکان های برگزاری مراسم نماز عید سنی ها در تهران، از برگزاری نماز توسط آنها جلوگیری به عمل آورده اند.

در همان زمان، آقای اسماعیل زهی در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که پاسخی از سوی مسئولان حکومتی در مورد جلوگیری از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در نمازخانه هایشان در تهران دریافت نکرده است.

او در نماز عید فطر شهر زاهدان نیز نسبت به "محاصره و جلوگیری از برگزاری نماز عید فطر" در نمازخانه های تهران از سوی "ماموران دولتی" اعتراض کرده و از مسئولان و شخص آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران خواسته بود که این ممانعت را رفع کنند.

مولوی عبدالحمید با اشاره به نامه های بی پاسخی که در باره مشکلات اهل سنت به آقای خامنه ای نوشته و اینکه مدت طولانی است که موفق به دیدار حضوری با او نشده است، گفت: "یکی از دغدغه های اهل سنت این است که ارتباط مستقیمی وجود ندارد تا مشکلات اهل سنت را به ایشان بگوییم."

او همچنین به سایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت ایران گفته بود: "سال هاست که اهل سنت موفق نشده اند که با مقام رهبری دیداری داشته باشند... ما درخواست داشتیم که بامقام رهبری ملاقات کنیم و مستقیما مشکلات را مطرح کنیم و پاسخ بگیریم ولی نامه هایی که می نویسیم جوابی نمی رسد."

مطالب مرتبط