ایران: سلاح های توقیف شده در نیجریه عازم گامبیا بود

سلاح های توقیف شده در نیجریه
Image caption گفته می شود این سلاح ها تحت عنوان مصالح ساختمانی جاسازی و ارسال شده بود

سفیر تهران در نیجریه گفته است که محموله توقیف شده در بندر لاگوس جزئی از توافق بین ایران و گامبیا و عازم این کشور بوده است.

مأموران امنیتی نیجریه اوایل آبان ماه در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری، ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را کشف و ضبط کردند.

عظیم آقاجانی، یک بازرگان ایرانی که گفته می شود عضو سپاه پاسداران ایران است، در جریان تحقیقات نیجریه متهم به قاچاق اسلحه شد.

او هفته پیش در دادگاهی در لاگوس حاضر شد و اعلام بیگناهی کرد.

ایران در ابتدا گفت که این سلاح ها متعلق به یک شرکت خصوصی و عازم کشوری در غرب آفریقا بوده است.

دولت گامبیا حدود یک ماه پس از این واقعه با ایران قطع رابطه کرد.

دولت نیجریه هم اعلام کرد که موضوع را "بر اساس وظایف خود در چارچوب قطعنامه ۱۹۲۹"، به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرده است.

حسین عبداللهی، سفیر ایران در نیجریه روز سه شنبه در جریان مراسمی بمناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ایران گفت: "من رسما مطلع شده ام که این محموله برای نیجریه نبوده است. مقصد آن گامبیا بوده است."

وی افزود ارسال این محموله بر اساس توافقنامه سه سال پیش بین ایران و گامبیا و سومین بخش آن بوده است.

سفیر ایران گفت که از مقام های گامبیا خواست اجازه ندهند "این حادثه موجب بهره برداری کسانی شود که از روابط دوستانه دو کشور خرسند نیستند."

او در پاسخ به این سوال که چرا این محموله که شامل نارنجک دستی و راکت می شد، بعنوان مصالح ساختمانی جاسازی و ارسال شد گفت که نمی داند زیرا یک شرکت خصوصی آن را فرستاده بود.

آقای عبداللهی علت قطع رابطه گامبیا را ناخشنودی این کشور از این دانست که ایران توافقنامه محرمانه بین دو کشور را با نیجریه در میان گذاشت.

عظیم آقاجانی که با سپردن حدود ۱۳۱ هزار دلار وثیقه به طور موقت از بازداشت آزاد شد، در اسناد دادگاه به عنوان تاجر و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده و به همراه سه شهروند نیجریه به وارد کردن سلاح غیرقانونی به این کشور و تلاش برای صادر کردن مجدد آن متهم است.

مطالب مرتبط