رد درخواست دولت ایران برای لغو پروانه کانون صنفی معلمان

کانون صنفی معلمان ایران
Image caption وزارت کشور درخواست لغو پروانه فعالیت کانون صنفی معلمان ایران

وکیل مدافع کانون صنفی معلمان ایران می گوید که شعبه 126 دادگاه حقوقی تهران مستقر در مجتمع شهید باهنر، دادخواست وزارت کشور برای لغو پروانه فعالیت این گروه صنفی را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پیمان حاج محمود عطار گفت: "پس از بازداشت برخی از اعضای هیات مدیره کانون در حوادث پس از انتخابات سال گذشته، وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب اقدام به طرح دادخواستی برای ابطال پروانه کانون صنفی در دادگاه به بهانه فعال نبودن و انجام تخلف این کانون کردند."

محمد تقی فلاحی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که قاضی دلایل ارائه شده برای صدور حکم لغو پروانه این کانون صنفی را کافی ندانسته است.

به گفته او مشکلی که کانون صنفی معلمان اکنون دارد این است که باید هر سال پس از انتخابات داخلی مدارکی را به وزارت کشور ارسال کند تا پروانه تمدید شود.

او می گوید کانون الان بیش از دو سال است که مدارکش را تحویل وزارت کشور داده است، اما کمیسیون ماده ده احزاب که مسئول رسیدگی به این مساله است در پاسخ دادن به کانون تعلل کرده و در این دو سال هیچ گونه پاسخی مبنی بر رد یا قبول تمدید پروانه نداده است.

در عوض، به گفته او، کمیسیون ماده ده احزاب پرونده کانون را تحویل دادگاه داده است و دادگاه هم ادعای آن را نپذیرفته است.

آقای فلاحی می گوید که وزارت کشور اتهام فعالیت سیاسی و فعالیت های غیرقانونی به اعضای کانون وارد کرده است، اما دادگاه گفته است از آنجا که هیچیک از اعضای کانون در هیچ دادگاهی به فعالیت سیاسی محکوم نشده اند نمی توان چنین حکمی علیه آنها داد.

محمد تقی فلاحی گفت که کانون صنفی معلمان از سال 1378 در جهت افزایش حقوق آموزش پرورشی ها به خصوص معملان تلاش می کند و به خصوص بر مساله "عدم تعادل میان حقوق معلمان با سایر اقشار" متمرکز بوده است.

کانون معلمان ایران فعالیت خود را از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی شروع کرد و شاید فعال ترین گروه صنفی در یک دهه اخیر در ایران بوده باشد.

این کانون بارها با برگزاری تجمع هایی خواستار افزایش حقوق خود شده بود.

در اسفند 1385 دولت ایران اعتراض معلمانی که در مقابل مجلس تجمع کرده بودند را سرکوب کرد.

این کانون پیش از انتخابات ریاست جمهوری میثاق نامه ای را برای نامزدها فرستاد و طی آن هفت درخواست اصلی را مطرح کرد که از جمله به رسمیت شناخته شدن تشکل های صنفی معلمان، لغو تمام احکام تخلفات اداری فرهنگیان، افزایش حقوق و به رسمیت شناخته شدن حق برگزاری تجمعات بود.

در مقابل حکومت ایران کانون های صنفی را نوعی تهدید امنیتی تلقی می کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی یک بار نسبت به "استفاده از مسائل کارگری به عنوان اهرم فشار سیاسی" علیه دولت هشدار داد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان اواخر خرداد ماه 1388 در میان اعتراضات عمومی به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات و زمانی که حکومت سعی داشت مانع اعتراضات شود چنین نوشت: "در این تاریک ترین تجربه تاریخی ما، دولتی را با گوشت و پوست خود تجربه کردیم که برای ماندن بر اریکه قدرت، متکبرانه و با تبختر به تمام لوازم ماندگاری خویش چنگ می اندازد."

مطالب مرتبط