مجلس ایران نگران است بودجه سال آینده در زمان مقرر تصویب نشود

ابوترابی فرد حق نشر عکس isna
Image caption آقای ابوترابی فرد پیش بینی کرده که قانون بودجه سال آینده پس از آغاز سال نهایی شود

در حالیکه مجلس نگران تصویب نشدن به موقع لایحه بودجه است، یک مقام دولتی خواستار تغییر در روش بررسی لوایح بودجه در مجلس شده است.

روز چهارشنبه، ۲۰ بهمن (۹ فوریه)، محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس، در مصاحبه با شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران، در اشاره به تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه سال آینده شمسی به مجلس، گفت: "با توجه به مدت زمان باقیمانده تا پایان سال، احتمال می دهم مجلس نتواند قبل از پایان سال، بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور را نهایی کند."

آقای ابوترابی فرد گفت که مجلس به منظور بررسی لایحه بودجه به گونه ای مناسب، از دولت خواسته بود تا این لایحه را در زمان مقرر در آیین نامه مجلس، تقدیم کند اما این لایحه هنوز به مجلس نرسیده است.

براساس آیین نامه داخلی مجلس، دولت باید تا قبل از ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه سال بعد را به مجلس ارائه دهد تا نمایندگان فرصت کافی برای بررسی لایحه و طرح پیشنهادهای خود داشته باشند.

پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس توسط رئیس جمهوری، متن لایحه در اختیار نمایندگان قرار می گیرد و بررسی آن در صحن و کمیته های مجلس آغاز می شود.

معمولا در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس، نمایندگان پیشنهادهای اصلاحی خود را مطرح می کنند که در صورت تصویب، در متن مصوب مجلس منظور می شود.

آقای ابوترابی گفته است که "اراده ما این است که بعد از آنکه دولت لایحه را به مجلس تقدیم کرد، تمام وقت، بررسی لایحه را در دستور کار قرار دهیم و با توجه به پیشرفت در بررسی، تصمیم مقتضی را اتخاذ کنیم."

نایب رئیس اول مجلس در عین حال پیش بینی کرد که بررسی بودجه تا آخر ماه اول سال آینده به تصویب نرسد و به همین دلیل هم، برای تامین هزینه های جاری دولت، لازم باشد از بودجه های دو دوازدهم یا سه دوازدهم استفاده شود.

Image caption مجلس بر حق خود در بررسی و اصلاح لایحه بودجه تاکید داشته است

در غیاب قانون بودجه سالانه، دولت ناگزیر است برای تامین هزینه های جاری دستگاه های دولتی، خواستار مجوزهای کوتاه مدت مجلس شامل اعتبار لازم برای مخارج یک ماهه یا چند ماهه دولت شود که به بودجه های یک دوازدهم و مانند آن معروف است.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران در حالی اظهارات آقای ابوترابی فرد در مورد تاخیر در تصویب لایحه بودجه را گزارش کرده که محمدرضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، گفته است که لایحه بودجه سال آینده در نخستین جلسه کاری مجلس در هفته آینده تقدیم خواهد شد.

در چنین صورتی، لایحه بودجه سال آینده با بیش از دو ماه تاخیر به مجلس می رسد.

لزوم تغییر در شیوه بررسی بودجه

همزمان، آقای میرتاج الدینی خواستار تغییر در شیوه بررسی و تصویب بودجه در مجلس شده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته است: "نظر دولت که البته جمعی از نمایندگان نیز با آن موافقند این است که شیوه ارزیابی و بررسی و تصویب بودجه در مجلس باید بازنگری شود."

به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از این گفته می شد نظر دولت این است که بهتر است مجلس بودجه را یا رد و یا قبول کند.

Image caption دولت محمود احمدی نژاد رکورد تاخیر در ارائه لایحه بودجه را شکسته است

ظاهرا در چنین صورتی، لایحه بودجه بدون منظور کردن نظرات و پیشنهادهای نمایندگان تصویب می شود مگر مخالفت آنان با محتوای بودجه در حدی باشد که آن را به طور کلی غیر قابل قبول بدانند.

آقای میرتاج الدینی تلویحا اصلاحات نمایندگان در لایحه بودجه را نامناسب دانست و گفت "یک زمان بحث این است که مجلس بخواهد لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت را مجددا بازنویسی کند که این کار بسیار سنگین و طولانی است در حالیکه کارشناسان دولت این کار را انجام داده اند."

به گفته معاون رئیس جمهوری، "دولت آن دقت های لازم را در خصوص تنظیم و تطابق بودجه با سندهای بالادستی و رویکرد اصلی مورد توجه مجلس، در نظر گرفته است."

در مورد تاخیر در ارائه لایحه بودجه سال آینده، آقای میرتاج الدینی دلیل آن را تاخیر مجلس در تصویب و ارائه لایحه برنامه پنجم توسعه عنوان کرد و گفت که بررسی این برنامه در مجلس، یک سال به طول انجامید و مجلس سرانجام در بهمن ماه سال جاری آن را نهایی کرد.

وی گفت که محتوای برنامه پنجم باید در لایحه بودجه سال ۱۳۹۰، که اولین سال اجرای این برنامه است، لحاظ شود و به همین دلیل، تکمیل لایحه بودجه به طول انجامیده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری که که انتظار دارد مجلس هم "با یک برنامه فشرده" لایحه بودجه را بررسی کند.

اخیرا پایگاه اطلاع رسانی مجلس گفت که دولت دهم امسال رکورد تمامی دولت های قبلی در خصوص تاخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس را شکسته است در حالیکه در اکثر سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، لایحه بودجه بعد از انقضای موعد مقرر به مجلس تقدیم شده است.

تاخیر در ارائه بودجه سال آینده انتقاد و تذکرات شماری ازنمایندگان مجلس را به همراه داشته است به خصوص اینکه از زمان آغاز دومین دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، روابط او با رئیس و برخی نمایندگان متنفذ اصولگرا در مجلس گاه تنش آمیز بوده است.

تاخیر در ارائه لایحه بودجه همراه با اقداماتی مانند خودداری از ابلاغ به موقع قوانین مصوب مجلس، به چالش خواندن نقش نظارتی و تقنینی نمایندگان، ابراز این نظر که رئیس جمهوری و نه مجلس در راس امور قرار دارد و انتقاد از آن دسته از مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام که به خواست مجلس تمایل داشته باعث شده است که منتقدان آقای احمدی نژاد او را به تلاش برای تضعیف قوه مقننه متهم کنند.

مطالب مرتبط