ایران دولت کانادا را به دلیل اجازه نمایش مستند 'ایرانیوم' محکوم کرد

فیلم اورانیوم حق نشر عکس x
Image caption ایرانیوم مستندی در مورد بنیادگرایی اسلامی در ایران و برنامه های اتمی این کشور است

دولت ایران اقدام دولت کانادا در اجازه نمایش فیلمی درباره بنیادگرایی اسلامی و برنامه هسته ای در ایران را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

روز پنجشنبه، 21 بهمن (10 فوریه)، رادیو دولتی ایران گزارش کرد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، نسبت به پخش فیلم "ایرانیوم" در کانادا اعتراض کرده و گفته است: "این اقدام نشانه پیروی دولت کانادا از طرح ایران هراسی و اسلام ستیزی است."

آقای مهمانپرست گفته است که همه دولت ها موظف به "پیشگیری از ترویج تنفر فرهنگی میان ملت ها هستند" و افزوده است که پیش از این، مسئولان کتابخانه ملی کانادا با برگزاری یک مناسبت فرهنگی ایرانی در آن موسسه مخالفت کرده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین اظهار داشته که وزیر میراث فرهنگی کانادا در گذشته از ارائه تسهیلات امنیتی برای برگزاری نشست مجمع جهانی صلح اسلامی در آن کشور خودداری ورزیده بود و این اقدامات را دلایلی بر ایران هراسی و اسلام ستیزی در کانادا دانسته است.

وی همچنین وزیر میراث فرهنگی کانادا را به "اظهارات بی اساس و خارج از نزاکت" متهم کرده و گفته است که "بهانه رعایت اصل آزادی بیان هیچگونه توجیهی برای ترویج تنفر مذهبی ایجاد نمی کند" و ابراز امیدواری کرده است که افراد مطلع در کانادا، این مقام دولتی را با "الزامات نزاکت دیپلماتیک" آشنا سازند.

روز یکشنبه، 6 فوریه، فیلم مستند ایرانیوم در محل کتابخانه و آرشیو ملی کانادا، در اتاوا، پایتخت، به نمایش گذاشته شد در حالی که، به گزارش رسانه های خبری کانادا، محل نمایش تحت تدابیر امنیتی شدید قرار داشت.

Image caption مهمانپرست: نمایش فیلم نشانه پیروی دولت کانادا از طرح ایران هراسی و اسلام ستیزی است

قرار بود این فیلم روز 18 ماه ژانویه در این محل نشان داده شود اما این برنامه لغو شد و رسانه های محلی دلیل آن را "یک رشته تهدید به اقدامات خشونت آمیز" عنوان کردند و به نقل از سخنگوی کتابخانه ملی گفتند که افرادی از طریق تماس تلفنی، علیه نمایش فیلم هشدار داده بودند.

بعدا، به نقل از سخنگوی کتابخانه و آرشیو ملی کانادا گزارش شد که سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا درخواست کرده بود این فیلم نمایش داده نشود.

با اینهمه، منابع رسمی کتابخانه و آرشیو ملی، که یک سازمان وابسته به دولت کاناداست، این گزارش ها را تایید نکردند هر چند دلیل قانع کننده ای هم برای خودداری از نمایش فیلم ارائه ندادند.

'ایران هراسی' و اتهام نقض آزادی بیان

لغو نمایش فیلم ایرانیوم اعتراض شدید گروه های مدافع حقوق مدنی کانادا را در پی آورد که مقامات کتابخانه و آرشیو ملی را به نادیده گرفتن حق آزادی بیان و عقیده متهم کردند و گفتند که این فیلم، بدون توجه به محتوای آن، باید نشان داده شود.

با شدت گرفتن اعتراضات، جیسون کنی، وزیر امور مهاجرت، خودداری از نمایش این فیلم را محکوم کرد و جیمز مور، وزیر میراث فرهنگی کانادا که مسئولیت نهایی کتابخانه و آرشیو ملی را برعهده دارد، با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر لزوم نمایش فیلم، گفت که "اصل آزادی بیان یکی از ستون های دموکراسی در کاناداست."

همچنین، به نقل از آقای مور گزارش شد که سفارت ایران اجازه ندارد به دولت کانادا دیکته کند کدام فیلم در این کشور نشان داده شود و کدام فیلم ممنوع شود.

حق نشر عکس x
Image caption جیمز مور: اصل آزادی بیان یکی از ستونهای دموکراسی در کاناداست

فیلم ایرانیوم، که عنوان آن ترکیبی از واژه های "ایران" و "اورانیوم" است، مستندی در مورد بنیادگرایی اسلامی در ایران و برنامه های اتمی این کشور است که در آن، این برنامه ها تهدیدی علیه کشورهای غربی معرفی شده است.

این فیلم شامل تصاویر و گزارش های خبری مربوط به مقامات ارشد جمهوری اسلامی همراه با مصاحبه با شماری ازسیاستمداران، کارشناسان و پژوهشگرانی است که دیدگاه و تحلیل های خود را در مورد برنامه اتمی ایران، اوضاع خاورمیانه، تروریسم و گسترش تسلیحات کشتار جمعی بیان می دارند.

روابط ایران و آمریکا، گروگانگیری سفارت آمریکا و انقلاب اسلامی در ایران از دیگر مطالبی است که در فیلم مستند ایرانیوم بررسی شده است.

این فیلم به ابتکار و با سرمایه "صندوق کلاریون" تولید شده که خود را یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی معرفی می کند که با هدف تولید و توزیع فیلم های مستند در مورد "خطرات اسلام بنیادگرا" تاسیس شده و پیش از این فیلم های "مشغله فکری: جنگ اسلام بنیادگرا علیه غرب"، "جهاد سوم: استنباط اسلام بنیادگرا از آمریکا" را در همین زمینه تهیه کرده است.

محتوا و نحوه ساخت فیلم ایرانیوم با انتفاداتی در مورد دقت و صحت مطالب آن همراه بوده و منتقدان گفته اند که نمی توان تمامی فرض هایی را که در این فیلم مطرح شده، منطقی دانست و یا صحت تمامی مطالب ارائه شده در آن را تایید کرد.

منتقدان همچنین این فیلم را اقدامی در توجیه حمله نظامی احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران به منظور جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی دانسته اند اما تاکید داشته اند که براساس اظهارات اخیر برخی مقامات اسرائیلی، ایران امکان تولید بمب اتمی در آینده نزدیک را نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در رد محتوای این فیلم گفته است که رهبر جمهوری اسلامی، به عنوان عالی ترین مقام نظام، بارها اعلام کرده است که طبق آموزه های اسلامی، استفاده از بمب اتمی حرام است و ایران نیازی به این نوع سلاح ندارد.

مطالب مرتبط