ویلیام هیگ خواستار تشدید فشار بر ایران شد

عکس آرشیوی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا امروز پس از دیدار از امارات متحده عربی عازم بحرین است

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، خواستار تحریم های سخت تر علیه برنامه هسته ای ایران شده است.

آقای هیگ، که در جریان سفر اخیر ش به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در ابوظبی سخن می گفت، افزود انجام مذاکرات بیشتر با مقامات ایرانی غیرممکن است مگر این که آنها از شروطی که برای گفتگو در باره برنامه هسته ای اعلام کرده اند، صرف نظر کنند.

وزیر امور خارجه بریتانیا امروز پس از دیدار از امارات متحده عربی عازم بحرین است و انتظار می رود که محور گفتگوهای او با مقامات این دو کشور امور تجاری و سرمایه گذاری باشد.

اما جیمز رابینز، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از ابوظبی، می گوید آقای هیگ به ویژه در بحرین بار دیگر تاکید خواهد کرد که لازم است در کشورهای منطقه روند اصلاحات سیاسی شتاب بیشتری بگیرد و حقوق بشر بهتر رعایت شود.

وزیر امور خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه (9 فوریه) از علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، مصرانه خواست تلاش برای مبارزه با شبکه القاعده را افزایش دهد.

تشدید فشار بر ایران

گزارشگر بی بی سی می گوید ویلیام هیگ از سفرش به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در این جهت استفاده کرده که حکومت ایران برای تغییر رویه در برنامه هسته ای بحث برانگیزش بیشتر تحت فشار قرار بگیرد.

آقای هیگ می گوید بعد از شکست تازه ترین دور گفتگوها با ایران که ماه گذشته در استانبول صورت گرفت، برگزاری جلسات بعدی امکانپذیر نیست مگر این که مقامات ایرانی با کنار گذاشتن شروط خود به طور جدی به نگرانی های جامعه بین المللی توجه کنند.

به گفته گزارشگر بی بی سی، وزیر امور خارجه بریتانیا موضع سخت گیرانه تری در مورد تحریم ها علیه ایران اتخاذ کرده و می گوید لازم است که تحریم ها در ماه ها و سال های آتی شدیدتر شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید اظهارات جدید آقای هیگ به عمد و با این انگیزه ابراز شده که فشار بین المللی روی ایران را افزایش دهد. اما این اظهارات از نظر حامیان دیپلماسی، که تاکنون برای متقاعد کردن ایران برای تغییر مسیرش راه به جایی نبرده است، در زمانی نامناسب مطرح می شود.

مطالب مرتبط