موج تازه بازداشت های سیاسی در ایران

مهدی کروبی و میرحسین موسوی حق نشر عکس Kalemeh
Image caption بازداشت شدگان، عمدتا از نزدیکان رهبران مخالف دولت هستند

منابع خبری مخالفان دولت ایران می گویند که مأموران امنیتی، گروهی از فعالان سیاسی و رسانه ای این کشور، از جمله وزیر رفاه در دولت محمد خاتمی را بازداشت کرده اند.

به گزارش سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان، محمدحسین شریف زادگان (وزیر رفاه دولت هشتم و شوهر خواهر میرحسین موسوی)، صالح نقره کار (دبیر کمیته حقوقی ستاد آقای موسوی در انتخابات و خواهرزاده زهرا رهنورد) میثم محمدی و امید محدث (هر دو روزنامه نگار و عضو "بنیاد شهید بهشتی") و مصطفی میراحمدی زاده (عضو "بنیاد باران" و از شاگردان آیت الله منتظری) از جمله این بازداشت شدگان هستند.

گزارش هایی هم در مورد بازداشت صدرالدین بهشتی، پسر علیرضا بهشتی (از مشاوران اصلی آقای موسوی) منتشر شده است.

پیش تر هم تقی رحمانی، از فعالان ملی مذهبی و عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در انتخابات سال گذشته، بازداشت شده بود.

خود آقای کروبی هم از صبح امروز در "حصر خانگی" قرار گرفته است.

سایت سحام نیوز، پایگاه خبری نزدیک به آقای کروبی، صبح امروز نوشت که مأموران امنیتی اجازه ورود هیچ کس، به جز همسر آقای کروبی را به خانه او نمی دهند.

به نظر می رسد که بازداشت ها و محدودیت های تازه به درخواستی مربوط باشد که آقای کروبی و آقای موسوی برای صدور مجوز برگزاری تظاهراتی در روز دوشنبه ۲۵ بهمن، به دولت ایران داده اند.

تاکنون واکنش حکومت به این درخواست تند بوده و از جمله سرتیپ حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران گفت گفته است که با هرگونه تحرک معترضان "به شدت" برخورد خواهد شد.

آقای همدانی تلاش مخالفان دولت برای برگزاری راهپیمایی در روز ۲۵ بهمن را اقدامی برای کاهش حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن دانسته و گفته بود: "فتنه گران باید بدانند که دیگر آنها را فریب خوردگانی نمی دانیم که به نتیجه انتخابات معترض هستند، بلکه قطعا آنها را ضد انقلاب و جاسوس می دانیم".

این در حالی است که آقای کروبی دو روز پیش در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که روز ۲۵ بهمن روزی "سرنوشت ساز" برای جنبش اعتراضی ایران، موسوم به "جنبش سبز" است و اگر اجازه برگزاری راهپیمایی صادر شود، "تظاهراتی بزرگ" برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط