"آغاز فعالیت شاخه برون مرزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی"

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
Image caption این اولین بار است که در تاریخ جمهوری اسلامی، احزاب دارای پروانه از سوی حاکمیت، اقدام به تاسیس شاخه برون مرزی می کنند.

وب سایت های نزدیک به اصلاح طلبان در جمهوری اسلامی، بیانیه ای را با امضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی- شاخه برون مرزی منتشر کرده اند که در آن از آغاز فعالیت بخش خارج از کشور این سازمان خبر داده شده است.

در این اطلاعیه که در وب سایت های "نوروز" و "امروز"، از منابع نزدیک به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی منتشر شده ، آمده است: "ایران بار دیگر در یکی از نقاط عطف تاریخی خود قرار گرفته است، در یک سو حاکمیتی قرار دارد که پس از کودتای انتخاباتی در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ با اتکاء به نیروهای سرکوبگر پلیسی، امنیتی، نظامی و شبه نظامی، می رود با تحریف و استحاله آرمان های انقلاب اسلامی، روند تبدیل جمهوریت به سلطنت مطلقه زیر لوای دین را تکمیل و جمهوری اسلامی را به سلطنت اسلامی مبدل سازد."

در این بیانیه اعلام شده است که "از آنجا که کودتاچیان حاکم با انحلال احزاب و سازمان های اصلاح طلب و ایجاد فضای اختناق امنیتی و پلیسی، امکان هرگونه فعالیت سیاسی و حزبی مستقل را در داخل کشور (ایران) از همگان سلب کرده اند، تصمیم گرفته ایم تا شاخه برون مرزی سازمان را فعال کنیم."

در همین حال، یک فرد نزدیک به اصلاح طلبان در خارج از کشور که نخواست نامش فاش شود، در گفت وگو با بخش فارسی بی بی سی فعال شدن شاخه برون مرزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را تایید کرد.

وی گفت:"قبل از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در ایران، تعدادی از افراد مرتبط با این حزب در خارج از کشور تحصیل می کردند که بعد از وقایع مربوط به ناآرامی ها توانستند مواضع خود را با سازمان مجاهدین انقلاب هماهنگ و فعالیت خود را به عنوان شاخه برون مرزی این سازمان آغاز کنند."

به گفته وی، اعضای این گروه در چند کشور خارجی به سر می برند و به زودی سخنگوی خود را معرفی خواهند کرد.

این برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که احزاب رسمی و دارای پروانه از سوی حاکمیت، اقدام به تاسیس شاخه برون مرزی می کنند. هرچند، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور، پنجم مهر ۱۳۸۹در نشستی خبری گفت: "دادگاه دو حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را منحل کرده و این دو حزب حق فعالیت ندارند."

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران در ابتدای سال ۱۳۸۹ خورشیدی، پروانه دو حزب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کرد و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواست این دو حزب را منحل اعلام کند.

بعد از آن محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و محسن صفایی فراهانی، عضو شورای مرکزی و رئیس هیات اجرایی حزب مشارکت ایران اسلامی در نامه ای به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اعلام کردند که توقیف پروانه، مانع فعالیت احزاب نمی شود و این دو حزب به فعالیت خود ادامه می دهد.

سازمان مجاهدین انقلاب نیز در بیانیه ای اعلام کرد که چنین حکمی به این سازمان ابلاغ نشده و سخنگوی قوه قضائیه تنها در صورت پایان یافتن مهلت قانونی تجدید نظر خواهی و قطعی شدن حکم دادگاه می تواند بگوید که این دو حزب اجازه فعالیت سیاسی ندارند.

در حال حاضر تعدادی از اعضای ارشد سازمان انقلاب اسلامی پس از اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و در جریان ناآرامی های سال گذشته در ایران بازداشت شدند.

مطالب مرتبط