لاریجانی: رهبر گفته که سران قوا نسبت به هم حرف نزنند

علی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی گفت بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد، به انتقاد از سخنان اخیر وی پرداخت

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران،گفته که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، منع کرده که "سران قوا نسبت به هم حرف بزنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای لاریجانی که در مسجد زین العابدین قم سخن می گفت، تاکید کرده که "ما تابع ایشان هستیم و معذور شرعی داریم و تا وقتی نظر ایشان این باشد ما حرفی نخواهیم زد."

به گفته آقای لاریجانی، عده ای اصرار به تخریب افراد دارند و "این مصلحت نیست و نباید عده ای به تخریب گروهی دیگر بپردازند."

بعد از انتشار نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران که در آن از مجلس، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت انتقاد شده بود، رئیس مجلس یک بار دیگر گفته که به خاطر نظر آیت الله خامنه ای، پاسخ نامه آقای احمدی نژاد را نمی دهد.

اشاره رئیس مجلس به نامه ای است که آقای احمدی ‌نژاد چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) به نمایندگان مجلس فرستاد و در آن مجمع تشخیص مصلحت نظام را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد و به انتقاد از "همراهی" روسای قوای مقننه و قضائیه با این اقدام پرداخت.

در این نامه که بر خلاف عرف رایج در مکاتبات میان سران قوا به جای رئیس قوه مقننه به تک تک نمایندگان ارسال شده بود، مجلس به نادیده گرفتن توصیه های رهبر ایران متهم شده بود.

آقای احمدی نژاد در این نامه با اشاره به تغییرات ایجاد شده توسط مجلس شورای اسلامی در لایحه برنامه پنجم توسعه، نوشته بود که مدیریت مجلس برخلاف دیدگاه های آیت الله خامنه ای رهبر ایران و بدون توجه به قوانین، در صدد "لغو اختیارات قانونی قوه مجریه و دخالت در اموری مانند انتخاب و نصب و عزل مقامات اجرایی و اداره اموال دولتی" برآمده است.

آقای احمدی نژاد نوشته بود که بعد از آنکه شورای نگهبان این گونه مصوبات مجلس را مغایر قانون اساسی دانسته، مجلس با پافشاری بر مصوبات، آنها را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده و "مدیریت مجمع نیز برخلاف وظایف قانونی و حتی آیین‌نامه داخلی خود تلاش کرده اختیارات مصرح قوه مجریه را مخدوش کند".

بعد از انتشار این نامه، مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نامه پاسخ داد و صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه نیز گفت که "سوای اشکالات فنی و حقوقی این نامه، نسبت های ناروایی در آن بود که اگر به مصلحت کشور بود تک تک کلمات آن را نقد فنی می کردم."

رئیس مجلس در سخنانش در قم بدون نام بردن از آقای احمدی نژاد به انتقاد از گفته های وی در باره مجلس پرداخت و با اشاره به سخنان آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی گفت که "مجلس در راس امور است و این نهاد با رای مردم درست شده و نباید تخریب شود."

آقای احمدی نژاد در گفتگویی اختصاصی با روزنامه دولتی ایران که در روز 27 شهریور منتشر شد گفته بود که آیت الله خمینی، بنیادگذار جمهوری اسلامی وقتی مجلس را در رأس امور دانسته بود که نظام حکومتی در ایران پارلمانی بود، در حالی که اکنون قوه مجریه، قوه اصلی است.

آقای احمدی نژاد در مورد قوای سه گانه در ایران گفته بود: "بعضی ها یک جمله حضرت امام متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده را برجسته می کنند، آن زمان رئیس جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می شده است. آن موقع مجلس بالاترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند".

او گفت که رئیس جمهوری بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است که با رأی مستقیم مردم انتخاب می شود و علاوه بر رئیس قوه مجریه، رئیس دولت هم هست.

آقای لاریجانی تاکید کرد که اگر اختلافات و موضع گیری ها جنبه تحقیری نداشته باشند مشکلی در مطرح کردن آن نیست و "ممکن است در مسائل تخصصی اختلاف نظر باشد و این طبیعی است و باید اجازه داد تا این اختلافات به سمت تعیین مصلحت مردم مطرح و بررسی شود."

مطالب مرتبط