به روز شده:  18:43 گرينويچ - 13 فوريه 2011 - 24 بهمن 1389

ایران پس از انتخابات

پافشاری مخالفان دولت ایران به برگزاری راهپیمایی 25 بهمن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در حالی که رهبران مخالف دولت در ایران بر انجام راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس در روز دوشنبه 25 بهمن پافشاری می کنند و برگزاری آن را منوط به داشتن مجور نمی دانند، یک مقام دولتی ایران گفته است که درخواست صدور مجوز "غیر قانونی" است.

شورای هماهنگی "راه سبز امید"، تشکلی که میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت، از پایه گذاران آن بوده، یک روز پیش از برگزاری این تجمع، با انتشار بیانه ای از مردم دعوت کرده است تا "با حفظ آرامش در راهپیمایی ۲۵ بهمن شرکت کنند."

این بیانیه با اشاره به رد درخواست صدور مجوز راهپیمایی گفته است که "عدم پاسخگویی به این درخواست، مواضع رسمی دولت ایران را در حمایت از جنبش های تونس و مصر زیر سوال خواهد برد."

این در حالی است که پیشتر مهدی علیخانی، معاون دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور در خواست صدور مجوز از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "درخواست مجوز اغتشاش" خوانده و گفته حمایت از مردم مصر و تونس پوشش "نفاق آمیزی" برای این تظاهرات است.

همچنین عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، با اشاره به برنامه راهپیمایی مخالفان دولت در روز 25 بهمن، گفته است: "پليس موظف است با افرادی كه برخلاف قوانين كشور عمل مي كنند، برخورد كند."

پیش از او احمد جنتی دبیر شورای نگهبان ایران نیز گفته بود که "فتنه ۸۸ از بین رفت اما سران فتنه که در خانه نشسته اند و فکر می کنند هنوز آبرویی در بین مردم دارند برای ۲۵ بهمن نقشه کشیده اند."

مقامات دولتی ایران رهبران معترضان به انتخابات دهم را "سران فتنه" می خوانند.

پافشاری بر تجمع

یکی از طراحی‌های پوستر تجمع حمایت از مردم مصر و تونس در 25 بهمن در ایران

یکی از طراحی‌های پوستر تجمع حمایت از مردم مصر و تونس در 25 بهمن در ایران

رهبران مخالف دولت ایران علیرغم صادر نشدن مجوز راهپیمایی، گفته اند که موضع خود کوتاه نمی آیند و دعوت به راهپیمایی را لغو نمی کنند.

از جمله اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی و مشاور مهدی کروبی اعلام کرده است که برای برگزاری راهپیمایی 25 بهمن، نیازی به مجوز نیست.

مطابق قانون اساسی ایران، برگزاری تجمع و راهپیمایی مسالمت آمیز از حقوق شهروندان است، اما وزارت کشور ایران عموما از صدور مجوز برای برگزاری چنین تجمعاتی خودداری می کند.

آقای گرامی مقدم به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بر اساس اصل 27 قانون اساسی برای راهپیمایی نیاز به مجوز ندارد و آنان که در خرداد ۸۸ آمدند هم به دعوت یا اجازه کسی نیامده بودند.

اشاره آقای گرامی مقدم به تظاهرات معترضان به نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران است که حدفاصل میدان امام حسین تهران تا میدان آزادی این شهر برگزار شد.

این راهپیمایی 2 روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد و معترضان در جریان آن در سکوت به اعتراض به دولت پرداختند.

دولت ایران برای این راهپیمایی نیز علیرغم وجود درخواست، مجوزی صادر نکرد.

شماری از مخالفان و برخی از ناظران بی طرف سیاسی ایران، آن تظاهرات را بزرگترین تجمع اعتراضی علیه دولت در تاریخ جمهوری اسلامی توصیف می کنند.

طی ساعات گذشته، حزب اعتماد ملی، جبهه مشارکت ایران اسلامی، سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت)، مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، جوانان مجمع نیروهای خط امام، از برگزاری تجمع 25 بهمن حمایت کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.