دادسرای ویژه رسیدگی به فرهنگ و رسانه تشکیل شد

عباس جعفری دولت آبادی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای جعفری دولت آبادی در حاشیه افتتاح این دادسرا گفت، بازداشت برخی چهره های مخالف دولت در روزهای اخیر به دلایل امنیتی بوده است

دادستانی تهران یک دادسرای ویژه برای رسیدگی به پرونده های رسانه ای و فرهنگی ایجاد کرد. این دادسرا زیر نظر دادستان تهران فعالیت خواهد کرد.

قرار است پرونده های مربوط به ده حوزه میراث فرهنگی، چاپ و نشر و ادبیات، هنرهای اجرایی، تجسمی، سینما و عکس، شبکه های اجتماعی، ورزش و سرگرمی و مسائل محیط زیست در این دادسرا رسیدگی شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) در مراسم افتتاح این دادسرا هدف دادسرای رسانه و فرهنگ را ارتباط بیشتر با رسانه ها و رسیدگی "متمرکز" و "تخصصی" به پرونده های رسانه ای اعلام کرد و گفت: "در این برهه حساس و شکننده، باید دادسرا با رسانه ها ارتباط تنگاتنگی داشته باشد."

تا کنون در حوزه رسانه تنها برای جرایم مطبوعاتی دادگاهی ویژه وجود داشت که با حضور هیات منصفه به پرونده های مطبوعاتی رسیدگی می کرد.

دادستان تهران گفت کار این دادسرا ارتباطی با دادگاه مطبوعات ندارد و دادسرای فرهنگ و رسانه به طور جداگانه به جرایم فرهنگی و رسانه ای رسیدگی می کند.

عباس زاقلی، سرپرست دادسرای رسانه و فرهنگ گفته که خروجی این دادسرا باید ترویج اخلاق ر سانه ای باشد.

به درستی مشخص نیست که این دادسرا به چه منظور تشکیل شده است و فرقش با دادگاه مطبوعات چیست اما برخی تحلیلگران، تشکیل این دادسرا را نشانه ای از فشار بیشتر بر هنرمندان و رسانه ها ارزیابی دانسته اند.

بازداشت های امنیتی

آقای جعفری دولت آبادی در حاشیه مراسم افتتاح این دادسرا گفت، بازداشت برخی چهره های مخالف دولت در روزهای اخیر به دلایل امنیتی بوده است.

سایت های متعلق به مخالفان دولت ایران از بازداشت شماری از فعالان سیاسی در روزهای اخیر خبر داده و آن را با دعوت به راهپیمایی برای حمایت از اعتراضات مردم منطقه مرتبط دانسته اند.

صدرالدین بهشتی، فرزند علیرضا بهشتی شیرازی مشاور میرحسین موسوی، صالح نقره کار خواهر زاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، یدالله اسلامی عضو نمایندگان ادوار مجلس از جمله کسانی هستند که خبر بازداشت آنها منتشر شده است.

آقای دولت آبادی افراد بازداشت شده را منتسب به "سران فتنه" خواند و گفت نیروهای امنیتی این افراد را زیر نظر داشتند و هم اکنون پرونده آنها در جریان است.

مطالب مرتبط