گل در تهران: دولت‌هاى منطقه بايد به خواسته‌هاى ملت‌هايشان توجه کنند

گل و احمدی نژاد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیدار عبدالله گل و محمود احمدی نژاد، روئسای جمهور ترکیه و ایران در تهران انجام شده است. عکس از خبرگزاری فارس

عبدالله گل رئيس جمهورى تركيه كه براى ديدارى ۴ روزه وارد ايران شده است در واكنش به تحولات سياسى در منطقه خاورميانه گفته است: دولت‌هاى منطقه بايد ارزيابى دقيقى از درون كشور خود داشته باشند و خواسته‌هاى ملت‌هايشان را مورد توجه قرار دهند.

آقاى گل در جريان كنفرانس مشترك خبرى با محمود احمدى نژاد رئيس جمهور ايران كه در "تالار آينه" وزارت امور خارجه اين كشور برگزار شد، نسبت به تحولات تازه در ميان كشورهاى اسلامى و خاورميانه اى واكنش نشان داد.

رئيس جمهور تركيه در اين كنفرانس خبرى گفت: وقتى كه رهبران و روساى كشورها به خواسته‌هاى ملت‌هايشان توجه نمى‌كنند، مردم خود براى تحقق خواسته‌هايشان وارد عمل مى‌شوند.

آقاى گل يكشنبه شب، براى ديدار با مقام هاى ارشد جمهورى اسلامى وارد تهران شد.

دومين روز سفر رئيس جمهور تركيه به ايران با راهپيمايى معترضان ايرانى همزمان شده است.

دولت ايران به اين راهپيمايى مجوز برگزارى نداده اما رهبران مخالف دولت گفته اند كه بدون نياز به مجوز اين راهپيمايى در شهرهاى مختلف ايران برگزار خواهد شد.

ميرحسين موسوى و مهدى كروبى، رهبران مخالف دولت ايران، گفته اند كه براى حمايت از حركت هاى اعتراضى مردم تونس و مصر از مردم دعوت كرده اند تا روز دوشنبه ساعت ۳ بعداز ظهر دست به راهپيمايى بزنند.

مردم معترض در تونس و مصر طى يك ماه گذشته روساى جمهور اين دو كشور را مجبور به ترك قدرت كرده اند و خواستار آغاز اصلاحات فراگير سياسى در كشورهايشان شده اند.

خبرگزارى دولتى ايران – ايرنا نوشته كه آقاى گل كه در تهران به سر مى برد در حضور محمود احمدى نژاد و پس از گفت و گوى خصوصى او گفته كه تحولات جديد منطقه خيلى غيرمنتظره محسوب نمى‌شود چرا كه در دنياى امروز و با وجود سطح گسترده ارتباطات، نمى‌توان موضوعى را از مردم پنهان كرد و مردم از زواياى همه موضوعات مطلع هستند.

تركيه به عنوان همسايه ايران روابط خوبى با اين كشور دارد و در ماه هاى اخير دست به تلاش هايى براى حل بحران اتمى اين كشور زده است.

رئيس جمهور تركيه كه با همسرش به ايران سفر كرده، قرار است پس از ديدار با مقام هاى بلندپايه ايرانى در تهران، براى بازديد از شهر تاريخى اصفهان، عازم اين شهر شود و سپس با دیدار از شهر تبریز در شمال غربی ایران، به سفر خود خاتمه خواهد داد.

۱۳۵ مقام دولتى، ۱۰۰ بازرگان و بيش از ۲۵ خبرنگار عبدالله گل را در سفر به ايران همراهى مى كنند.

مطالب مرتبط