به روز شده:  18:29 گرينويچ - دوشنبه 14 فوريه 2011 - 25 بهمن 1389

سیاست ایران

ادامه تجمع و درگیری ها در ایران

  • تصویر کوچه ای که منزل میر حسین موسوی در آن است و خودرویی که برای ممانعت از خروج او و همسرش پارک شده است

گزارش ها از تهران، از ادامه تجمعات و درگیری ها در این شهر حکایت دارد. همزمان گزارش هایی مبنی بر بازداشت ده ها تن از معترضان در تهران و اصفهان منتشر شده است. مقامات مسئول هنوز این گزارش ها را تایید یا تکذیب نکرده اند.

کلیک پوشش لحظه به لحظه تحولات روز ۲۵ بهمن

خبرگزاری های وابسته به دولت ایران از کشته شدن یک نفر و مجروح شدن حداقل سه نفر در درگیری های تهران خبر داده اند.

کلیک درگیری ها پس از آن شروع شد که به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی و لباس شخصی به تجمعات معترضان حمله کردند.

پیشتر، خبرگزاری های خارجی از حضور هزاران نفر از معترضان در پاسخ به فراخوان رهبران مخالفان دولت، در تظاهرات روز دوشنبه 25 بهمن برای اعلام همبستگی با مردم مصر و تونس خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران هزاران نفر در این تظاهرات حاضر بوده اند.

رضا سیاح، خبرنگار سی ان ان در اسلام آباد، از قول شاهدان عینی گزارش داد که ده ها هزار نفر از مخالفان دولت در حال راهپیمایی هستند و با تاریک شدن هوا بر تعدادشان افزوده شده است.

یک شاهد عینی با تایید این خبر به بی بی سی گفت که با تاریک شدن هوا انگار ترس بیشتر مردم ریخته و گروه های تازه ای در حال پیوستن به تجمعات اعتراضی هستند.

گزارش ها حاکی است که در برخی نقاط شهر تهران درگیری هایی بین ماموران امنیتی و نظامی با مردم رخ داده و پلیس از گاز اشک آور استفاده کرده است.

حضور گسترده ماموران امنیتی و لباش شخصی

بر اساس گزارش ها از ایران در واکنش به دعوت رهبران مخالف دولت به راهپیمایی در تهران، نیروهای امنیتی از اوایل ساعات صبح روز دوشنبه در نقاط مختلف شهر مستقر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از تهران، از صبح روز دوشنبه، 25 بهمن (14 فوریه)، و با نزدیک شدن زمان برگزاری تظاهرات حمایت از قیام های مردمی در تونس و مصر، نیروهای امنیتی در برخی نقاط پایتخت حضوری محسوس داشتند.

این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد که دسته ای از ماموران پلیس و نیروهای امنیتی در خیابان ولیعصر مستقر شده و ایستگاه های مترو در این مسیر بسته شده بود.

بستن ایستگاه های مترو به منظور جلوگیری از عزیمت مخالفان به محل های برگزاری تظاهرات از اقدامات متعارف نهادهای امنیتی در جریان تظاهرات اعتراضی بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بوده است.

همین خبرگزاری به نقل از یک شاهد عینی دیگر گفته است که تعدادی خودروی پلیس، که پنجره های آنها با پارچه سیاه پوشانده شده، در نزدیکی زندان اوین در شمال تهران پارک شده بود.

پیش از این، سایت سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی، از تجمع گروهی از مردم در یکی از میدان های شهر تهران خبر داده بود.

سحام نیوز به نقل از وبسایت ندای سبز آزادی، محل این تجمع را میدان صادقیه تهران گزارش کرد و این محل را دارای اهمیت دانست.

در جریان تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، میدان صادقیه از محل های شناخته شده تجمع و تظاهرات معترضان و درگیری با نیروهای امنیتی بود.

هر چه به میدان آزادی نزدیک می شویم برخوردها شدیدتر می شود. اتوبوس های خط ویژه مملو از مسافرانی است که شعار یا حسین میر حسین و مرگ بر دیکتاتور سر داده اند

یک منبع موثق از تهران

سایت کلمه، که خبرها و دیدگاه های میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت را منعکس می کند هم به نقل از گزارشگران خود از حضور چند هزار نفر در میدان انقلاب و خیابان های اطراف آن خبر داده بود.

در همانحال، گزارشی از تحولات روز دوشنبه در رسانه ها و خبرگزاری های داخلی جمهوری اسلامی انعکاس نیافته است.

ممانعت از خروج رهبران مخالفان دولت

صبح روز دوشنبه همچنین گزارش شد که ماموران امنیتی با استقرار در برابر خانه میرحسین موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، ارتباط آنان را با خارج قطع کردند که ظاهرا دلیل آن جلوگیری از حضور آنان در راهپیمایی حمایت از قیام مردم مصر و تونس بوده است.

براساس این گزارش، که سایت کلمه آن را منتشر کرد، از روز گذشته، خطوط تلفن و تلفن همراه آقای موسوی و خانم رهنورد قطع شده بود.

از روز 21 بهمن، نیروهای امنیتی مانع از تماس بازدیدکنندگان با مهدی کروبی شده اند و تنها به همسر او اجازه ورود به خانه را داده اند.

روز 16 بهمن، آقایان کروبی و موسوی در نامه ای خطاب به وزیر کشور، از او خواستند با صدور مجوز راهپیمایی "همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه" موافقت کند.

در این نامه، مسیر راهپیمایی مورد نظر میدان امام حسین تا میدان آزادی و زمان برگزاری آن از ساعت 3 بعد از ظهر روز دوشنبه، 25 بهمن، قید شده بود.

اگرچه وزارت کشور به این درخواست جواب مثبت نداد، اما در روزهای اخیر، وبسایت های مخالف دولت خواستار حضور گسترده مردم در این راهپیمایی شده بودند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.