آمانو: نگران برنامه های اتمی ایران در گذشته و شاید حال هستیم

آمانو
Image caption یوکیا آمانو: نمی دانم ایران چیزی را از ما پنهان می کند یا نه؟

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به اهداف احتمالی برنامه های هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است.

روز دوشنبه، 25 بهمن (14 فوریه)، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست متن مصاحبه با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را منتشر کرد که در بخشی از آن گفته است: "اطلاعات دریافتی ما از کشورهای مختلف و از منابع خود در مورد احتمال استفاده [ایران] از مواد هسته ای برای مقاصد نظامی در گذشته و شاید هم حال، باعث نگرانی می شود."

آقای آمانو در مورد واکنش ایران به خواست آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که از این کشور خواسته شده تا کلیه فعالیت های خود را به آگاهی آژانس برساند اما در حال حاضر، این نهاد از فعالیت های جمهوری اسلامی خارج از آنچه که اعلام داشته است آگاهی ندارد.

وی در عین حال تاکید کرد که منظور او این نسیت که ایران تا قبل از سال 2003 قطعا یک برنامه تولید تسلیحات اتمی را دنبال می کرده است و افزوده که "شواهد قطعی در این مورد نداریم."

مدیرکل آژانس بین المللی گفته است "ما نمی دانیم که آیا ایران چیزی را از ما پنهان می کند یا نه" و با تاکید براینکه این موضوع را در گزارش های خود به اطلاع هیات حکام آژانس رسانده، افزوده است که فشار بر ایران برای همکاری با این نهاد ادامه دارد، اما نشانه ای از پیشرفت در این زمینه دیده نمی شود.

یوکیا آمانو با تاکید بر لزوم دریافت اطلاعات بیشتر آژانس در مورد فعالیت های اتمی ایران، و یادآور شده است که ایران اطلاعات مربوط به ایجاد تاسیسات جدید اتمی خود را پیشاپیش به آگاهی آژانس نمی رساند.

مدیرکل آژانس بین المللی گفت که ایران در حال حاضر به تولید اورانیوم با خلوص 3.5 و 20 درصد ادامه می دهد و در باره تاثیر احتمالی ویروس استاکس نت بر این برنامه، اظهار داشت که: "تولید بسیار یکنواخت است."

از مدیرکل آژانس در مورد گمانه زنی پیرامون توانایی ایران در ساخت بمب اتمی ظرف یک سال سئوال شد، اما وی گفت که آژانس در مورد اینگونه پیش بینی ها تخصص زیادی ندارد و تنها میزان اورانیوم تولید شده در ایران را زیر نظر می گیرد.

وی ذخیره اورانیوم 3.5 درصدی ایران را حدود سه هزار کیلوگرم تخمین زد و گفت که این مقدار به تدریج افزایش می یابد.

آقای آمانو یادآور شد که شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته است غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد، اما دولت ایران همچنان این خواست سازمان ملل را نادیده می گیرد.

تفاوت با البرادعی

از آقای آمانو در این مورد سئوال شد که آیا واقعیت دارد که محمد البرادعی، مدیرکل قبلی آژانس، از حقایق مربوط به برنامه های اتمی ایران آگاه بود اما از بیم آنکه افشای این اطلاعات باعث حمله نظامی دولت جورج بوش به ایران شود، آن را مخفی می کرد؟

حق نشر عکس wiki
Image caption آمانو تلویحا به تفاوت خود و البرادعی در برخورد با ایران اذعان کرده است

مدیرکل آژانس گفت که به سلف خود احترام می گذارد اما سبک و روشی متفاوت از او دارد و از آنجا که وظیفه خود را جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی می داند، مایل است تا آنجا که امکان دارد، از غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران اطمینان حاصل کند و افزود: "من در ایفای این وظیفه، بسیار جدی هستم."

در بخش های دیگری از مصاحبه، آقای آمانو در مورد برنامه اتمی سوریه نیز خواستار اجازه دولت آن کشور برای دسترسی آزادنه بازرسان آژانس به مراکز مورد نظر شد.

مدیرکل آژانس در پاسخ به سئوالی درباره برنامه اتمی مصر گفت که این کشور دارای تاسیسات تحقیقاتی اتمی است اما فعالیت آن باعث نگرانی آژانس نمی شود و افزود: "مصر با سوریه و ایران تفاوت دارد."

یوکیو آمانو در تابستان سال 2009 به مدیرکلی آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شد و از دسامبر همان سال، به عنوان جانشین محمد البرادعی، کار خود را آغاز کرد.

به گفته برخی ناظران، آقای آمانو در مقایسه با سلف خود نگرشی سختگیرانه تر نسبت به برنامه اتمی ایران داشته است و در حالیکه گاه مقامات هسته ای جمهوری اسلامی از رویکرد محمد البرادعی تمجید می کردند، در مواردی برخورد جانشین او را هدف خرده گیری قرار داده اند.

مصاحبه مدیرکل آژانس بین المللی با روزنامه واشنگتن پست در رسانه های دولتی ایران نیز انعکاس داشته است.

وبسات شبکه خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، با انتشار خبر کوتاهی در باره این مصاحبه تحت عنوان "برنامه هسته ای ایران هیچ انحرافی ندارد" به نقل از یوکیا آمانو نوشته است: "آژانس بین المللی هیچ مدرکی در اختیار ندارد که ثابت کند ایران در پی ساخت بمب اتم است و تنها نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد."

این وبسایت افزوده است که "این در حالی است که غرب، ایران را بدون هیچ دلیل و مدرکی متهم می کند که در پی ساخت بمب اتم است."

مطالب مرتبط