دو نفر در تظاهرات ۲۵ بهمن کشته شدند

صانع ژاله - عکس از خبرگزاری مهر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرگزاری مهر تصویری از 'شهید' تظاهرات روز گذشته منتشر کرده است

از تهران گزارش شده که در جریان تظاهرات روز 25 بهمن در تهران، دو نفر کشته و هشت نفر زخمی شده اند.

نیروی انتظامی صبح روز سه شنبه، 26 بهمن از کشته شدن صانع ژاله، دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر تهران گزارش داده بود ولی بعد از آن کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به نقل از مصطفی محمد نجار وزیر کشور گفت که "چند تن از نیروهای مردم و انقلابی با تیر مجروح و دو نفر به شهادت رسیدند."

خبرگزاری فارس نیز نوشت نفر دومی که با گلوله کشته شده است، محمد مختاری 22 ساله فرزند اسماعيل است. به نوشته این خبرگزاری آقای مختاری "روز گذشته به شدت زخمی شد و در بيمارستان به شهادت نائل شد." خبرگزاری فارس به منبع خبر خود اشاره ای نکرده.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای جلالی گفته که "تیراندازی توسط عناصر خودفروخته انجام شد و اینها به دنبال پروژه نخ نما شده کشته سازی بودند."

سرتیپ پاسدار احمد رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، "از اقدام مسلحانه منافقین" [سازمان مجاهدین خلق]، در روز گذشته خبر داد و گفت :"متاسفانه در این حادثه که در خیابان نواب و توحید روی داد، یک نفر از هموطنان شهید و هشت نفر زخمی شدند."

تظاهرات روز گذشته به دعوت مشترک میر حسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران اصلاح طلب منتقد دولت، به منظور اعلام همبستگی با قیام های اخیر علیه حکومت های تونس و مصر برگزار شد.

در جریان تظاهرات روز دوشنبه، اکثر رسانه های رسمی خبری داخل ایران از اظهار نظر آشکار در این زمینه خودداری کردند اما ساعاتی بعد، چند خبرگزاری و سایت تندرو حامی دولت، برگزاری آن را به قدرت های خارجی نسبت دادند.

در جریان تظاهرات، بین نیروهای امنیتی و لباس شخصی با تظاهر کنندگانی که قصد داشتند از میدان امام حسین به سمت میدان آزادی حرکت کنند، درگیری هایی رخ داد.

خبرگزاری فارس در رابطه با مشخصات صانع ژاله و نحوه کشته شدن او نوشته که آقای "صانع ژاله متولد سال 63 از هموطنان كرد زبان اهل پاوه و دانشجوی رشته نمايش دانشگاه هنر تهران روز گذشته توسط يكی از گروه‌های تروريستی منافقين در خيابان امير اكرم تهران با تير مستقيم مورد هدف قرار گرفت كه پس از اعزام به بيمارستان به شهادت رسيد."

این خبرگزاری همچنین از زخمی شدن چهار نفر دیگر بر اثر "شلیک مستقیم" خبر داده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تلویزیون دولتی می گوید که نمایندگان شعار مرگ بر موسوی، مرگ بر کروبی، مرگ بر خاتمی سر دادند

خبرگزاری فارس آقای ژاله را بسیجی معرفی کرده ولی برخی از وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت، با انتشار تصویری از آقای ژاله، او را در زمره معترضان ناآرامی های دیروز تهران معرفی کرده اند.

وبسایت سحام نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، عکسی از آقای ژاله منتشر کرده که او را در کنار چند نفر دیگر در دفتر آیت الله حسینعلی منتظری، نشان می دهد.

وبسایت سحام نیوز، در شرح این عکس نوشته که این عکس دیدار سال 1387 انجمن اسلامی دانشگاه هنر با آیت الله منتظری است.

انتقادات تند نمایندگان مجلس

صبح امروز علی لاریجانی رئیس مجلس دستور تشکیل کمیته "بررسی افراد ضد انقلاب" را صادر کرد و نمایندگان علیه رهبران اصلاح طلب شعار داده و خواستار اعدام آنان شدند.

سایت واحد مرکزی خبر، متعلق به سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران، گزارش کرد که هنگام سخنرانی علی لاریجانی، رئیس مجلس، در انتقاد شدید از راهپیمایی روز گذشته، "نمایندگان مجلس یکپارچه قیام کردند و به سر دادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر منافق پرداختند."

بنابر این گزارش، "نمایندگان شعار مرگ بر موسوی، مرگ بر کروبی، موسوی و کروبی اعدام باید گردند، مرگ بر خاتمی و مرگ بر فتنه گر سر دادند."

براساس این گزارش، هنگام سخنرانی علی لاریجانی، نمایندگان چندین بار سخنان او را با شعار هایی "علیه فتنه گران و آمریکا و رژیم صهیونیستی قطع کردند."

مقامات و رسانه های دولتی ایران از معترضان به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری با عنوان "فتنه گر" نام می برند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، نمایندگان در حمایت و ابراز اطاعت از رهبر جمهوری اسلامی هم شعارهایی دادند.

براساس این گزارش، آقای لاریجانی در سخنان خود در آغاز جلسه روز سه شنبه مجلس، گفت که راهپیمایی 25 بهمن "جریانی بدلی و انحرافی در جهت اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی" بوده است.

خانه ملت - پایگاه اطلاع رسانی مجلس - نیز گفته است که علی لاریجانی در سخنان خود، کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی، شوراها و امور داخلی کشور، اصل نود قانون اساسی، فرهنگی، و قضایی و حقوقی مجلس را مامورتشکیل کمیته ای "برای بررسی ماهیت گروهی افراد ضد انقلاب در کشور" کرد.

وی از اعضای این کمیته خواست "ابعاد مختلف ماهیت افراد ضد انقلاب را بررسی و گزارشی از نتایج بررسی های خود به مجلس ارائه دهند تا نمایندگان بدانند با این جریان چگونه برخورد کنند."

Image caption موضعگیری تند مجلس علیه رهبران جناح اصلاح طلب واکنشی به تظاهرات روز گذشته بوده است

واحد مرکزی خبر ساعاتی بعد گزارش کرد که "نمایندگان مجلس نوشته ای بر دیوار جایگاه هیات رئیسه نصب کرده اند که روی آن نوشته شده است: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار محاکمه و اشد مجازات موسوی و کروبی به جرم افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی کشور هستیم."

براساس این گزارش، روح الله حسینیان، از نمایندگان تندرو حامی دولت، به خبرنگار رادیو و تلویزیون دولتی گفته است که "نمایندگان مشغول جمع آوری امضا برای محاکمه سران فتنه هستند."

برخورد قضایی

از زمان آغاز تجمع های اعتراضی علیه نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، رسانه ها، گروه ها و مقامات تندرو طرفدار دولت بارها خواستار برخورد قضایی با رهبران اصلاح طلب، از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلب انتخابات، و محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق شده اند.

با اینهمه، این نخستین باری است که رادیو و تلویزیون دولتی ایران در اخبار خود، با ذکر نام این شخصیت های شناخته شده جناح اصلاح طلب که از مقامات ارشد سابق جمهوری اسلامی نیز بوده اند، از موضعگیری دستجمعی نمایندگان مجلس علیه آنان خبر داده است.

این واکنش، نگرانی هایی را در مورد احتمال تصمیم حکومت به افزایش فشار و اقدامات تلافی جویانه علیه رهبران اصلاح طلب ایجاد کرده است.

در حالیکه مخالفان دولت و برخی از ناظران، راهپیمایی روز گذشته را نشانه ادامه حیات "جنبش سبز" و در نتیجه، ناقض اظهارات مقامات دولتی و اطلاعاتی در مورد خاتمه جریان اعتراضی دانسته اند، ممکن است حضور مردم در این تظاهرات، ناخرسندی و نگرانی رهبران جمهوری اسلامی را برانگیخته باشد.

مطالب مرتبط