تاکید آمریکا بر آزادی اینترنت و ارتباطات آنلاین

حق نشر عکس clinton
Image caption هیلاری کلینتون در نطقش به تحولات مصر و ایران اشاره کرد

هیلاری کلینتون به دولت های "استبدادی" هشدار داده که دسترسی مردم به اینترنت را محدود نکنند و اعلام کرده است که آمریکا از "آزادی ارتباطات آنلاین" در سراسر جهان حمایت می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه طی نطقی در واشنگتن گفت: "آزادی ارتباطات متشکل از آزادی های بیان و اجتماعات آنلاین است" و افزود که ایالات متحده این آزادی را حق تمام مردم دنیا می داند و از دولت های دیگر می خواهد که به آن احترام بگذارند.

او گفت: "این یک اولویت در عرصه سیاست خارجی است که در سال های آینده اهمیتش افزایش خواهد یافت."

خانم کلینتون گفت که کشورش ۲۵ میلیون دلار دیگر در طرح های حمایت از مخالفان دولت های "استبدادی" سرمایه گذاری خواهد کرد.

او از ایران، مصر، چین، سوریه، ویتنام و برمه به عنوان کشورهایی که آزادی بیان در اینترنت را محدود می کنند نام برد.

به گفته وی، وزارت امور خارجه آمریکا در آینده نزدیک به زبان های چینی، روسی و هندی نیز در سایت تویتر فعال خواهد شد.

این وزارتخانه از روز یکشنبه گذشته ارسال پیامک های فارسی در تویتر را آغاز کرده است.

هیلاری کلینتون گفت که بعضی از اینترنت برای اشاعه نظرات افراطی استفاده می کنند، اما تاکید کرد: "بهترین جواب به اظهارات زننده اظهار نظر بیشتر است. مردم می توانند و باید که علیه تعصب و نفرت موضع گیری کنند."

او همچنین در توضیح افزایش اهمیت اینترنت، به تحولات اخیر مصر و اعتراضات سال ۲۰۰۹ در ایران اشاره کرد و گفت: "ویدیویی که توسط یک تلفن موبایل ضبط شده بود دختری جوان به نام ندا که توسط یکی از نیروهای شبه نظامی کشته شد را نشان داد. در ظرف چند ساعت در سراسر دنیا مردم این ویدیو را تماشا کردند."

جمهوری اسلامی قتل ندا آقا سلطان را مشکوک دانسته و آنرا به عوامل خارجی نسبت داده است.

این در حالیست که مخالفان دولت ایران برای فراخوان مردم به راهپیمایی روز ۲۵ بهمن نیز به طور گسترده از سایت های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر استفاده کرده اند.

به گفته کارشناسان، فعالان در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی از جمله کاربران فیس‌بوک و تویتر، پس از انتشار درخواست مجوز رهبران معترضان در ایران، کارزاری گسترده را در اینترنت برای فراخواندن همگان به تظاهرات روز ۲۵ بهمن ماه به راه انداختند.

به عقیده برخی کاربران اینترنت، محدودیت دسترسی به سایت‌های اینترنتی و کاهش مقطعی سرعت اینترنت در روزهای اخیر، یکی از مواردی است که نشان می‌دهد این فراخوان ها و تلاش برای سازماندهی تظاهراتی گسترده از طریق اینترنت و راه اندازی موج جدیدی از تظاهرات و اعتراضات، نگرانی هایی را در ایران پدید آورده است.

هیلاری کلینتون همچنین این نظر منتقدان که اقدام آمریکا علیه ویکی لیکس و جولیان آسانژ، بنیانگذار آن آزادی اینترنتی را نقض می کند رد کرد.

او انتشار هزاران سند محرمانه آمریکا توسط ویکی لیکس را نوعی "سرقت" توصیف کرد.