واکنش وزارت خارجه ایران به تغییر سفیر بریتانیا در تهران

احمدی نژاد و سایمون گس
Image caption سایمون گس از شهریور ماه سال گذشته سفیر بریتانیا در ایران بوده است

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تغییر سفیر بریتانیا در تهران گفته که "تغییر محل ماموریت سفیر انگلیس اگر با نیت اصلاح روند گذشته صورت گرفته باشد مورد استقبال جمهوری اسلامی است."

آقای مهمانپرست در عین حال تاکید کرده که روابط کشور ها فراتر از ظرفیت یک فرد به عنوان سفیر است و "البته نقش سفیران را نمی توان نادیده گرفت و اگر سفیری موفق به برقراری رابطه و تعامل سازنده بین دو دولت نشود در انجام ماموریتش موفق نبوده است."

سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران به تازگی به عنوان نماینده ناتو در امور غیر نظامی در افغانستان منصوب شده است. آقای گس جانشین مارک سدول شده است که او نیز بریتانیایی است.

یکی از مسئولیت های نماینده غیرنظامی ناتو هدایت گروه های بازسازی ولایتی PRT در افغانستان است. هماهنگی میان ناتو و دولت افغانستان و همچنین نهاد های بین المللی فعال در افغانستان از دیگر ماموریت های نماینده غیر نظامی ناتو است.

روابط ایران و بریتانیا با فرازو فرودهایی زیادی همراه بوده و بعد از وقایع انتخابات ریاست جمهوری روابط دو کشور با تنش مواجه شده است به گونه ای که نمایندگان مجلس ایران درصددند که روابط دو کشور را محدود و حتی قطع کنند.

روابط دو کشور بعد از آنکه آقای گس در وبسایت سفارت بریتانیا از نسرین ستوده وکیلی ایرانی که زندانی شده بود، دفاع کرد، بدتر شده است. سفیر بریتانیا در مطلبی با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است" به انتقاد از برخورد دولت ایران با وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی پرداخت.

آقای گس در یادداشت خود به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده بود.

این اظهارات خشم مقام های جمهوری اسلامی را برانگیخت به طوری که سفیر بریتانیا چهار روز بعد از انتشار مطلب به وزارت خارجه احضار شد.

سفیر بریتانیا نوشته بود که خانم ستوده، وکیلی است که سال ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه های قانونی به دفاع از هموطنان خود پرداخته، اما اکنون بازداشت شده و در انتظار محاکمه به سر می برد.

آقای گس گفته بود که "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بماند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تغییر آقای گس می گوید که "این تغییر روش و برخورد اگر با نیت اصلاح سیاست های خصمانه انگلیس است از آن استقبال می کنیم."

آقای مهمانپرست ابراز امیدواری کرده که این تغییر بتواند "شروعی برای اصلاح روند گذشته باشد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست