تظاهرات کنندگان حامی حکومت شعار "مرگ بر هاشمی" سردادند

هاشمی رفسنجانی
Image caption در هفته های اخیر، بسیاری از طرفداران رهبر ایران خواستار برکناری اکبر هاشمی رفسنجانی از ریاست مجلس خبرگان شده اند

با گذشت دو روز از تظاهرات ۲۵ بهمن، امروز تظاهرات کنندگان حامی آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در قم شعار "مرگ بر هاشمی" سر دادند و تلویزیون دولتی ایران به پخش این شعار‌ها پرداخت.

به گزارش سایت خبرآنلاین، در تجمع چهارشنبه ۲۷بهمن (۱۶ فوریه) در شهر قم، تجمع کنندگان همچنین با بیان شعارهایی چون "هاشمی حیا کن، مصلحت رو‌‌ رها کن" و "ریاست خبرگان، جای منافقین نیست" خواستار کنار گذاشتن اکبر هاشمی رفسنجانی از دو سمت ریاست مجلس خبرگان و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند.

درخواست بازداشت، محاکمه و اعدام میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی، از جمله دیگر شعارهای امروز هواداران آیت الله خامنه‌ای در تجمع امروز قم بود که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.

این در حالیست که مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه ای به شدت اعتراضات ۲۵ بهمن را محکوم کرده است.

این نهاد اعلام کرد: "متأسفانه فتنه ‌گران با اعلام دروغین حمایت ازمردم تونس و مصر، تلاش کردند تا این خیزش بزرگ" را تحت‌الشعاع قرار دهند.

مجلس خبرگان همچنین گفته است "سران فتنه" بهترین خدمات را به آمریکا و اسرائیل کرده اند.

در بیانیه این نهاد نوشته شده است: "اغتشاشات ۲۵ بهمن بار دیگر به وضوح نشان داد که سخن از جریان انقلاب و ضدانقلاب است، بر این اساس مرزبندی شفاف صفوف و اعلام جدایی جریان انقلاب از ضدانقلاب یک تکلیف شرعی، سیاسی و انقلابی است."

همزمان خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که در تجمعی جداگانه در مقابل دادگستری تهران، تجمع‌کنندگان شعار داده اند: "مبارک، بن علی، باید بری هاشمی".

این شعار در شرایطی مطرح شده که سه روز پیش، در جریان تظاهرات اعتراضی تظاهرات ۲۵ بهمن، عده ای از معترضان شعار "مبارک، بن علی، نوبت سیدعلی" سر داده بودند.

در تظاهرات ۲۵ بهمن، که با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و برای "ابراز همبستگی با مردم مصر و تونس" انجام شد، مخالفان دولت ایران به سر دادن شعار علیه آیت الله خامنه‌ای پرداختند و در جریان مقابله خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان، ده‌ها نفر زخمی و دو نفر کشته شدند.

"فرصت را از دست ندهید"

روز گذشته هم عده‌ای از محافظه کارانی که تظاهرات ۲۵ بهمن را محکوم کردند، در اظهارات خود به بیان انتقادات مستقیم یا غیر مستقیم علیه اکبر هاشمی رفسنجانی پرداختند.

در همین ارتباط، ایرنا گزارش کرد که در هنگام قرائت بیانیه دیروز ۲۳۳ نماینده مجلس در محکومیت تجمعات دیروز تهران و شهرستان‌ها، عده‌ای از نمایندگان علاوه بر محکوم کردن آقایان موسوی، کروبی و خاتمی، شعار "هاشمی هاشمی، بصیرت بصیرت" سر داده‌اند.

این شعار در شرایطی داده می شد که در قسمتی از بیانیه نمایندگان، از کسانی که "تاکنون موضع صریح در برابر موسوی و کروبی نگرفته‌اند" خواسته شده بود با صراحت از آن‌ها "اعلام بیزاری کنند".

در همین ارتباط، جعفر شجونی، دبیرکل تشکل محافظه کار "جامعه وعاظ" دیروز با انتشار نامه‌ای سرگشاده به اکبر هاشمی رفسنجانی، با تاکید بر اینکه "موسوی و کروبی بدون امید به همراهی هاشمی رفسنجانی جرأت جسارت به ارزش‌های ملت ایران را نداشته و ندارند"، از وی خواست تا "آخرین فرصت خود را برای اعلام برائت از موسوی و کروبی از دست ندهد".

وی خطاب به رئیس مجلس خبرگان نوشت: "ملت ایران شما را جزو حامیان فتنه ۸۸ می‌داند... اگر شما چنین نظری ندارید فرصت را از دست ندهید و به سرعت از موسوی و کروبی فتنه‌گر و محارب که حقشان اعدام در ملاء عام است اعلام برائت کنید."

در تجمع امروز حامیان حکومت ایران در قم نیز، احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران تاکید کرده است که موسوی و کروبی "مصداق بارز محارب" هستند.

"محارب" در فقه اسلامی به کسی گفته می شود که علیه حکومت اسلامی اقدام مسلحانه انجام داده و مجازات چنین فردی، ممکن است اعدام باشد.