برگزیدگان جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پوستر بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر

بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شامگاه چهارشنبه ۲۷ بهمن با اعلام برگزیدگان و اهدای جوایز به کار خود پایان داد.

در این مراسم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی که نامزد ۱۲ جایزه بود، با دریافت ۵ سیمرغ بلورین از جمله بهترین کارگردانی، موفق‌ترین فیلم جشنواره شناخته شد و جرم ساخته مسعود کیمیایی جایزه بهترین فیلم را برد.

در مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر که در سالن همایش‌های برج میلاد تهران و با حضور اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد، برگزیدگان سه بخش مسابقه سینمای ایران، فیلم‌های اول و ویدیوسینما معرفی شدند.

در بخش مسابقه سینمای ایران، فیلم‌های جرم و جدایی نادر از سیمین، هر دو در ۱۲ بخش نامزد دریافت جایزه بودند.

جایزه بهترین بازیگر مرد به مهدی هاشمی برای فیلم آقا یوسف (ساخته علی رفیعی) و جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول به ویشکا آسایش برای بازی در فیلم ورود آقایان ممنوع (ساخته رامبد جوان) رسید.

فیلم جرم علاوه بر دریافت جایزه سیمرغ بهترین فیلم، در بخش‌های بهترین بازیگر مرد مکمل (حامد بهداد)، موسیقی (کارن همایونفر)، طراحی صحنه و لباس (ایرج رامین‌فر) و صداگذاری (اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق) برنده جایزه شد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم سعادت آباد ساخته مازیار میری

مهناز افشار نیز برای بازی در فیلم سعادت آباد ساخته مازیار میری، جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن را برد.

جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فجر به آسمان محبوب ساخته داریوش مهرجویی رسید و جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران معرفی شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های اول نیز سفر سرخ حمید فرخ‌نژاد جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد و دیپلم افتخار بهترین کارگردان نیز به فرخ‌نژاد رسید. فهرست برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران:

بهترین فیلم: جرم (مسعود کیمیایی)

جایزه ویژه هیئت داوران: آسمان محبوب (داریوش مهرجویی)

سایر نامزد‌ها:

جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)، آلزایمر (احمدرضا معتمدی)، ۳۳ روز (جمال شورجه)

بهترین کارگردانی: اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)

سایر نامزد‌ها:

مسعود کیمیایی (جرم)، داریوش مهرجویی (آسمان محبوب)، احمدرضا معتمدی (آلزایمر)، محمد بزرگ‌نیا (راه آبی ابریشم)

بهترین فیلمنامه: اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)

سایر نامزدها:

داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر (آسمان محبوب)، احمدرضا معتمدی (آلزایمر)، مسعود کیمیایی (جرم)، نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور (آینه‌های روبرو)، علی رفیعی (آقا یوسف)، علیرضا طالب‌زاده (ندار‌ها)

بهترین بازیگر مرد: مهدی هاشمی (آقا یوسف)

دیپلم افتخار: علی مصفا (آسمان محبوب)

سایر نامزدها:

پرویز پرستویی (سیزده ۵۹)، فرخ نعمتی (برف روی شیروانی داغ)، علی مصفا (آسمان محبوب)، پولاد کیمیایی (جرم)، پژمان بازغی (ندار‌ها)، حسین یاری (پاریس تا پاریس)

بهترین بازیگر زن: ویشکا آسایش (ورود آقایان ممنوع)

دیپلم افتخار: مهتاب کرامتی (آلزایمر)

سایر نامزد‌ها:

لیلا حاتمی (جدایی نادر از سیمین)، لادن مستوفی (گلچهره)، غزل شاکری (آینه‌های روبرو)، هانیه توسلی (ندار‌ها)، فاطمه معتمدآریا (‌اینجا بدون من)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: حامد بهداد (جرم)

دیپلم افتخار: شهاب حسینی (جدایی نادر از سیمین) و محسن تنابنده (ندار‌ها)

سایر نامزد‌ها:

بهروز بقایی (سیب و سلما)، حسین محب‌اهری (گلچهره)، کامران تفتی (مرگ کسب و کار من است)، شاهرخ فروتنیان (آقا یوسف)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: مهناز افشار (سعادت آباد)

دیپلم افتخار: ساره بیات (جدایی نادر از سیمین)

سایر نامزد‌ها: ریما رامین‌فر (یه حبه قند)، شایسته ایرانی (آینه‌های روبرو)، آنا نعمتی (برف روی شیروانی داغ)، فریده سپاه منصور (آسمان محبوب)، سارینا فرهادی (جدایی نادر از سیمین)

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری (جدایی نادر از سیمین)

سایر نامزد‌ها:

تورج منصوری (جرم)، فرخ مجیدی (آسمان محبوب)، بهرام بدخشانی (راه آبی ابریشم)، مسعود سلامی (سیزده ۵۹)

بهترین تدوین: واروژ کریم مسیحی (ندار‌ها)

سایر نامزد‌ها:

هایده صفی‌یاری (جدایی نادر از سیمین)، مصطفی خرقه‌پوش (جرم)، حسن حسندوست (آسمان محبوب)، حسین غضنفری (برف روی شیروانی داغ)، نازنین مفخم (گلچهره)، حسن ایوبی (۳۳ روز)

بهترین موسیقی: کارن همایونفر (جرم)

سایر نامزد‌ها:

بهزاد عبدی (فرزند صبح)، علیرضا کهن‌دیری (سیزده ۵۹)، حیدر ساجدی (ورود آقایان ممنوع)، محمدرضا درویشی (باد و مه)

بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر (جرم)

سایر نامزد‌ها:

پروین صفری (راه آبی ابریشم)، سارا سمیعی (گزارش یک جشن)، بابک پناهی (۳۳ روز)، محسن شاه‌ابراهیمی (یه حبه قند)

بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان (فرزند صبح)

سایر نامزد‌ها:

محمدرضا قومی (جرم)، سعید ملکان (آلزایمر)، مهرداد می‌رکیانی (جدایی نادر از سیمین)، عبدالله اسکندری (یه حبه قند)

بهترین صدابرداری: محمود سماک‌باشی (جدایی نادر از سیمین)

سایر نامزد‌ها:

اسحاق خانزادی (جرم)، ‌ آرش برومند (گزارش یک جشن)، بهمن اردلان (یه حبه قند)، طاهر پیشوا (ندار‌ها)

بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق (جرم)

سایر نامزد‌ها:

محمدرضا دلپاک (باد و مه)، محمدرضا دلپاک (جدایی نادر از سیمین)، حسین مهدوی (۳۳ روز)، محمدرضا دلپاک (آسمان محبوب)

بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر با حاشیه های فراوانی همراه بود. ترکیب نامتعارف هیئت داوران، اعتراض برخی از فیلمسازان به داوران، انصراف برخی از داوران و نیز انصراف برخی از فیلمسازان از شرکت در جشنواره از حاشیه های این دوره بود.