هشدار به سازمان ملل درباره موج اعدام ها در ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption دار زدن یکی از شیوه های متداول اعدام در ایران است

چند سازمان مدافع حقوق بشر از جمله گزارشگران بدون مرز، عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر از جامعه بین المللی خواسته اند که برای توقف موج تازه اعدام ها در ایران فورا اقدام کند.

آنها در اقدامی مشترک از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته اند که برای پیشگیری از افزایش موارد اعدام در ایران تلاش کند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه ‌های حقوق بشر و شعبه ایرانی آن جامعه دفاع از حقوق بشر ایران در کناره سه گروه یادشده، همچنین از قوه قضائیه ایران خواسته اند برای توقف مجازات اعدام تصمیمی اتخاذ کند.

این سازمان ها هشدار داده اند که از ابتدای سال میلادی جاری بیش از ۸۶ نفر در زندان های ایران اعدام شده اند که جرم ۶۷ نفر آنها قاچاق مواد مخدر اعلام شده است.

آنها جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که تعداد دقیق اعدام ها را اعلام نمی کند و موارد اعدام های پنهانی در ایران بیشتر از آمار رسمی اعلام شده است.

به گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر، شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل نیز خواهان توقف اعدام ها در ایران شده است.

این کمپین به نقل از خانم عبادی می نویسد: "با توجه به افزایش تعداد اعدام‌ها، عدم شفافیت در دستگاه قضایی ایران و تغییرات اخیر قانون مبارزه با مواد مخدر، صدور احکام اعدام برای مخالفان سیاسی با سواستفاده از این گونه اتهامات خطری جدی است."

مقام های ایرانی بارها مجازات اعدام را بر اساس شرع اسلام و قوانین کشور دانسته و از آن دفاع کرده اند.

آنها همچنین می گویند که بیشتر اعدامی ها در ایران از قاچاقچیان مواد مخدر هستند.

یکی از زندانیانی که اخیرا در ایران اعدام شده زهرا بهرامی زن ایرانی - هلندی بود که در یکی از تظاهرات‌های پس از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ بازداشت، به اتهام "حمل و فروش مواد مخدر" محاکمه و روز شنبه نهم بهمن اعدام شد.

سازمان عفو بین الملل چهارشنبه گذشته نیز اعلام کرده بود که دو جوان ایرانی، به اتهام ارتکاب جرایمی در سنین نوجوانی، در شهر شیراز در معرض خطر اعدام قرار دارند.

مطالب مرتبط