صانع ژاله؛ یک 'شهید' و دو مدعی

حق نشر عکس sahamnews
Image caption صانع ژاله، نفر سمت چپ در دیدار با آیت الله منتظری

سه روز پس از کشته شدن صانع ژاله در جریان تظاهرات ۲۵ بهمن در تهران، در حالی که هواداران جنبش سبز او را از معترضان می‌دانند، مقام‌های حکومتی همچنان بر این نکته تاکید دارند که او "بسیجی" بوده و توسط سازمان مجاهدین خلق کشته شده است.

مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر در روز چهارشنبه، ۲۷ بهمن با حضور مقام‌های عالیرتبه حکومتی و صد‌ها نفر از حامیان حکومت در تهران برگزار شد.

محمدحسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس بر جنازه او نماز میت خواند و کسانی چون محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام، فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران و چند نماینده مجلس در تشییع جنازه او شرکت کردند.

در حالی که مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی تاکید دارند که صانع ژاله در راه اهداف جمهوری اسلامی «شهید» شده است، رسانه‌های مخالف دولت عکس ها و مدارکی منتشر کرده‌اند که نشان از آن دارد که آقای ژاله از منتقدان حکومت بوده است.

از جمله این مدارک، عکسی است که از او در کنار آیت الله منتظری منتشر شد و مدرک مورد استناد دیگر برای هواداران جنبش سبز، داستان کوتاهی نوشته صانع ژاله است که گفته شده در نشریه‌ای چاپ شده که در فهرست فعالان "جنگ نرم" علیه جمهوری اسلامی قرار دارد.

اما مدرک مورد استناد رسانه‌های طرفدار حکومت در خصوص "بسیجی" بودن صانع ژاله، کارت عضویت بسیجی بود که گفته شد از سوی یکی از نزدیکان آقای ژاله در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

اما قانع ژاله، برادر صانع، در گفت‌و‌گویی با تلویزیون صدای آمریکا بسیجی بودن برادرش را رد کرد و گفت که پسرخاله‌اش عکسی از صانع گرفته و آن را به رسانه‌های حامی حکومت داده که به گفته او از آن برای جعل کارت عضویت بسیج استفاده شده است.

قانع ژاله به صدای آمریکا گفت که خانواده‌اش تحت فشار بوده‌اند و حتی جنازه صانع ژاله را هم تحویل خانواده‌اش نداده‌اند.

اما خبرگزاری فارس گفته است که پیمان ژاله، برادر دیگر صانع ژاله، در گفت‌و‌گویی با این خبرگزاری مصاحبه اعضای خانواده را با رسانه‌های خارجی تکذیب کرده است.

به نوشته فارس پیمان ژاله گفته است: "خانواده اینجانب در شرایط فعلی به علت تالمات روحی زندگی روزمره‌اش مختل شده چگونه در چنین شرایطی به فکر مصاحبه است آن هم با رادیوهای بیگانه."

شریعمتداری: ژاله با کیهان همکاری می کرد

حق نشر عکس farsnews
Image caption کارت عضویت بسیج منسوب به صانع ژاله

انتشار عکسی از صانع ژاله در دیداری که همراه با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران با آیت الله منتظری داشته است، نیز با واکنش‌های مختلف مقام‌های جمهوری اسلامی رو به رو شد.

داود رنجبران، مدیرکل تشکلهای نهاد نمایندگی آیت الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری مهر اصولا وجود نهادی به نام "انجمن اسلامی دانشگاه هنر تهران" را تکذیب کرد و گفت که سالهاست این دانشگاه انجمن اسلامی ندارد.

او گفت که تردیدی نیست که عناوین و تصاویری که با هدف وارد آوردن خدشه بر بسیجی بودن صانع ژاله منتشر شده‌اند، جعلی هستند.

با این حال حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در میزگردی که از تلویزیون ایران پخش شد، اصالت این عکس را رد نکرد و موضوع تازه‌ای را مطرح کرد.

آقای شریعتمداری گفت که صانع ژاله از سوی او مامور بوده که اخبار جبهه مخالف از جمله دیدار اعضای انجمن اسلامی با آیت الله منتظری را به اطلاع او برساند.

به گفته حسین شریعتمداری منابع خبری ستون ویژه کیهان کسانی چون صانع ژاله بوده‌اند.

آقای شریعتمداری گفت این ستون حاوی خبرهای خیلی محرمانه‌ای است که حتی بعضی آن‌ها را هم وزارت اطلاعات در اختیار ندارد.

جدال رسانه‌ای بر سر اینکه صانع ژاله به کدام گروه متعلق بوده همچنان ادامه دارد.

از جمله در تازه‌ترین واکنش به کشته شدن این دانشجوی کرد ۲۶ ساله، دفتر تحکیم وحدت، طیف علامه، در بیانیه‌ای نوشته است که صانع ژاله و محمد مختاری، دیگر دانشجوی کشته شده در تظاهرات ۲۵ بهمن، توسط نیروهای هوادار حکومت کشته شده‌اند و خون آن‌ها مصادره شده است.

در این بیانیه آمده است: "قاتلان می‌گویند که یاور ماست، جاسوسان رفیق خود می‌خوانندش و کافرانش به کیش خویش. به زشت مردمانی گرفتار آمده‌ایم که تاریخ نظیرشان را در سفاکی و دغلکاری به خود ندیده است. لیک ما را سر باز ایستادن نیست. راهی را که صانع و محمد رفته‌اند ادامه خواهیم داد و خونشان را پاس خواهیم داشت. آن‌ها که آخرین آرزویشان این بود که ایستاده بمیرند، چرا که از نشسته زیستن در ذلت خسته بودند."

مطالب مرتبط