اخبار لحظه به لحظه:‌ چهارشنبه 27 بهمن

23:48 دفتر تحکیم وحدت در بیانیه ای در واکنش به موضع گیری هواداران حکومت درباره کشته شدگان خشونت های روز دوشنبه گفت: "درد آورتر این که بیشرمی سرکوبگران را چون توحش ایشان نهایتی نیست و هدف بعدی شان مصادره خون پاک شهدا و تقدیم دوباره آن ها به قاتلانشان است. تا بر سرش اشک تمساح بریزند و نمایشی کریه بر پا کنند."

23:45 دفتر تحکیم وحدت از گروه های مخالف دولت طی بیانیه ای اعلام کرده است: "اجازه مصادره خون پاک شهدای راه آزادی را به قاتلانشان نمی‌دهیم."

23:22 ادوارنیوز، سایت خبری سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی از بازداشت سید مرتضی موسوی لاری فرزند عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی خبر داده است.

23:03 سایت تهران بورو، کلیپی را منتشر کرده که به گزارش این سایت صانع ژاله، از کشته شدگان خشونت های 25 بهمن در تهران در آن نقش آفرینی کرده است. این کلیپ، بازسازی یکی از آثار مشهور گروه پینک فلوید است.

23:00 حسین شریعتمداری، مدیر مسوول روزنامه کیهان در سخنانی در تلویزیون ایران ادعا کرد صانع ژاله برای روزنامه او از برنامه های دانشجویان، از جمله دیدار انجمن اسلامی دانشگاه هنر با آیت الله منتظری خبر برده است. مخالفان حکومت اخبار مربوط به نزدیکی آقای ژاله با هواداران دولت را رد می کنند.

22:09 کمیته گزارشگران حقوق بشر ایران مشاهدات یکی از دانشجویان از زد و خوردهای روز چهارشنبه در دانشکده هنر دانشگاه تهران را منتشر کرده است.

22:07خانواده های گروهی از بازداشت شدگان ۲۵ بهمن همچنان از وضع آنها بی خبر هستند. همسر یکی از بازداشت شدگان به بی بی سی گفت همسرش در برابر چشمانش بازداشت شده ولی تلاش او و بستگان دیگر دستگیر شدگان برای دریافت اطلاعات درباره محل نگهداری آنها بی ثمر بوده است.

21:56مراسم تشییع جنازه محمد مختاری، دومین فردی که در روز ۲۵ بهمن در اعتراضات تهران کشته شد نیز برگزار شد. سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، می گوید حکومت "دومین شهید ۲۵ بهمن را دزدیده است". خبرگزاری فارس هم می نویسد حاضران در تشییع جنازه شعار داده اند: "کروبی موسوی مرگ به نیرنگتان، خون جوانان ما می‌چکد از چنگتان."

21:45به گزارش سحام نیوز، نیروهای امنیتی وارد منزل حسین کروبی، فرزند ارشد مهدی کروبی شده و همچنان در آن حضور دارند.

18:45یک شاهد عینی از برابر منزل آقای کروبی دقایقی پیش به بی بی سی فارسی گفت: "جمع قابل توجهی در برابر خانه شخصی مهدی کروبی جمع شده اند."

18:30 به گزارش فارس، تجمع کنندگان در برابر منزل آقای کروبی، شعارهای تندی علیه رهبران مخالفان دولت سر داده اند.

18:20 خبرگزاری فارس، لحظاتی پیش از تجمع در برابر منزل مهدی کروبی خبر داد.

18:10 فدراسیون جهانی روزنامه نگاران (IFJ) در بیانیه ای از بازداشت روزنامه نگاران ایرانی پس از تظاهرات 25 بهمن انتقاد کرده است.

18:00 به گزارش وبسایت کلمه، فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاجزاده "تهدید به بازداشت شده است."

17:50 آلبوم عکسی ببینید از تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی کشته شده در جریان وقایع 25 بهمن، امروز در تهران، در بی بی سی فارسی.

17:36 وبسایت کلمه به نقل از ندای سبز آزادی، از "انتقال برخی بازداشت‌شدگان ۲۵ بهمن به بازداشتگاه کهریزک" خبر داده است و می نویسد که "برخی از آزاد شدگان وقایع 25 بهمن به این ندای سبز آزادی گفته اند که در کهریزک نگهداری می شده اند". بی بی سی به علت نداشتن خبرنگار در تهران، نمی تواند این اخبار را تایید یا تکذیب کند.

17:20 خبرگزاری فرانسه؛ اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان "سرکوب تظاهرات مردمی" توسط دولت ایران را "غیرقابل قبول خواند."

17:13 ایلنا؛ اکبر هاشمی رفسنجانی: "همه باید بتوانند حرف خود را در مجرای قانون بزنند."

16:51 خبرگزاری فارس؛ محمدباقر قالیباف، شهردار تهران می گوید: "اطلاعيه موسوی حركت ضدانقلابی بود."

16:49 خبر آنلاین؛ محمدرضا باهنر، نماینده اصولگرای مجلس ایران می گوید: "خواص ساکت موضع بگیرند."

16:45 صفحه همزمان بی بی سی انگلیسی؛ شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل می گوید: "آنچه حاکمان ایران انجام می دهند، برای تاریخ و فرهنگ این کشور شرم آور است."

16:40 واکنش اکبر هاشمی رفسنجانی به وقایع 25 بهمن را می توانید در پایگاه اطلاع رسانی او نیز بخوانید.

16:30 خبر آنلاین؛ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به وقایع 25 بهمن گفت: "اقدامات خلاف قانون و هتاکی مذموم است و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند."

16:00 شبکه العربیه خبر داد: "احتمال انتقال میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به مکانی نامعلوم."

15:48 فارس؛ مجلس خبرگان رهبری ایران، در بیانیه ای اعلام کرد: "سران‌فتنه بهترين خدمات را به آمريكا و رژيم صهيونيستي كرده‌اند."

15:45 بی بی سی انگلیسی: شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل می گوید که حکومت ایران توسط مردم خودش متوقف خواهد شد.

15:38 خبرآنلاین: "جمعی از مردم آذربایجان، پس از پایان دیدار امروز خود با رهبر معظم انقلاب، مقابل منزل میرحسین موسوی تجمع کردند."

15:30 وبسایت جرس از بازداشت احمد حکیمی‌پور، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات خبر داده است.

15:17 از صبح امروز تاکنون، اخبار گوناگونی درباره "حمله و محاصره" منازل شخصی مهدی کروبی، حسین کروبی و میر حسین موسوی، در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده است. برای پیدا کردن لینک های مرتبط به این اخبار به متن کامل همین صفحه مراجعه کنید.

15:15 به گزارش جرس از دیروز (سه شنبه 26 بهمن) و پس از صدور بیانیه مهندس موسوی در تشکر از حضور گسترده مردم در راهپیمائی 25 بهمن، خانه وی در محاصره کامل است و کلیه ارتباطات وی قطع شده است.

15:10 وبسایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت ایران، در خبری از وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اظهار نگرانی و بی اطلاعی کرده است.

15:03 گزارشی بخوانید در ارتباط با "حاشیه های جذابتر از متن در سفر عبدالله گل به تهران"

15:00 خ بر آنلاین؛ علی اکبر ناطق نوری، رئیس سابق مجلس ایران در واکنش به وقایع 25 بهمن گفت: "تحرکات روز 25 بهمن غیرقانونی و غیرشرعی بود."

14:50 خبرگزاری فارس؛ محسن رضایی که امروز در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله شرکت کرده بود، گفت: "خون شهيد صانع ژاله ترفند آمريكا را خنثی كرد."

14:45 جنبش راه سبز؛ عبدالعلی بازرگان، فرزند مهدی بازرگان، در تحلیلی مربوط به وقایع 25 بهمن نوشت: "زمزمه زنده بودن يك ملت."

14:07 سخنگوی قوه قضاییه ایران می گوید: "تعدادی از بازداشت شدگان ۲۵ بهمن آزاد شدند." بیشتر بخوانید در خبری از وبسایت فارسی بی بی سی.

14:05 کلمه همچنین از ادامه اختلال در دسترسی به اینترنت از صبح امروز در تهران خبر داده است.

13:58 وبسایت کلمه از بازداشت سه استاد دانشگاه "منصور نصیری کاشانی، علی‌اکبر پورفتح‌الله و علی‌اکبر علیزاد" خبر داده است.

13:54 فاطمه کروبی در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، از حمله دیشب به منزل شخصی اش شکایت کرده است.

13:50 سحام نیوز ساعاتی پیش نیز از "حمله" به منزل حسین کروبی خبر داده بود.

13:45 سحام نیوز از حضور نیروهای امنیتی در منزل حسین کروبی، پسر مهدی کروبی خبر داد.

13:35 محمد جواد اکبرین: "من برخلاف بسیاری که از سر صدق، نگران هستند که موضع گیری غرب، دخالت در امور داخلی و تهدید استقلال ما محسوب شود، معتقدم که حمایت های جهانی نیاز جدی جنبش سبز است." بیشتر بخوانید در بی بی سی فارسی: "۲۵بهمن؛ دیدگاه‌ها و نظر‌ها"

13:30 خبرگزاری فارس گزارشی از یک "بسیجی مجروح" شده در جریان وقایع 25 بهمن منتشر کرده است.

13:24 وبسایت شبکه العربیه از وقوع درگیری در جریان مراسم تشییع جنازه صانع ژاله در تهران خبر داده است.

13:17 خبرگزاری فارس گزارشی از مراسم تشییع جنازه صانع ژاله منتشر کرده است. اینجا بخوانید.

13:13 سحام نیوز: همسر مهدی کروبی در نامه ای به رئیس مجلس نوشت: "آقای کروبی همان مرد ثابت قدم دوران مبارزه و فردی که امام او را دوست خوب خود و مجاهد صف اسلام نامید، بارها اعلام کرده است که آماده محاکمه در هر دادگاه علنی و پرداختن هرهزینه ای برای اصلاح ویرانی های امروز این نظام است. پس آزموده را آزمودن خطاست."

13:08 سحام نیوز؛ فاطمه کروبی (همسر مهدی کروبی): "رفتار های مذبوحانه، غیر انسانی و البته کودکانه شما هیچ خللی در اراده همسرم ایجاد نمی کند."

12:51 وبسایت کلمه؛ "اشغال محل درس آیت‌الله وحید خراسانی و تعطیلی اجباری دروس حوزه."

12:48 وبسایت کلمه؛ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر می گوید: "شهید ژاله عضو انجمن اسلامی، فعال در ستاد میرحسین و هوادار آیت الله منتظری بود."

12:38 کمیته گزارشگران حقوق بشر از بازداشت مدیر گروه سینمای دانشگاه هنر و هفت دانشجوی دیگر خبر داد.

12:34 مجموعه از اخبار مربوط به وقایع امروز مراسم تشییع جنازه صانع ژاله را اینجا بخوانید.

12:29 یک شاهد عینی می گوید که مهدی شریفیان، مستند ساز و کارگردان هم در میان بازداشت شدگان امروز است. بی بی سی فارسی به علت نداشتن خبرنگار در ایران، نمی تواند این اخبار را تایید یا تکذیب کند.

12:25شاهدان عینی در محل تشییع جنازه صانع ژاله می گویند که تعدادی از دانشجویان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده اند.

12:13 فارس؛ علیرضا پناهیان، از حامیان دولت ایران، در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله گفت: "ملت ایران خواستار اعدام سران فتنه هستند."

12:10 جرس؛ واکنش همسر شهربانو امانی، نماینده سابق ارومیه در مجلس را به دستگیری او بخوانید: "همسرم مثل هر ایرانی آزاده عمل کرده است."

12:05 پیام های رهبران مخالفان دولت ایران در واکنش به تظاهرات 25 بهمن را اینجا بخوانید.

12:00 در وبسایت بی بی سی فارسی بخوانید: "۲۵ بهمن؛ دیدگاه‌ها و نظر‌ها"

11:55 وبسایت الف، نزدیک به احمد توکلی در گزارشی به تحلیل وقایع 25 بهمن پرداخته است: "خائن، خائن است؛ ریش‌دار و فرنگ‌رفته فرقی ندارند."

11:46 خبرگزاری فارس؛ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران می گوید: "صبر مردم برای محاكمه سران فتنه تمام شده است."

11:43 وبسایت جرس از وقایع امروز دانشگاه هنر تهران خبر داده است: "تشییع پیکرصانع ژاله توسط لباس شخصی‌ها و حصر همکلاسی‌های شهید در سالن دانشگاه."

11:40 وبسایت کلمه در گزارشی از وقایع امروز دانشگاه هنر و حاشیه های تشییع جنازه صانع ژاله خبر داد: "دانشگاه در اشغال نظامیان، شهید بر دوش قاتلان."

11:35 فارس؛ رئیس سازمان زندان‌های ایران می گوید: "برخورد با سران فتنه قطعی است."

11:30 شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برگزاری یک تجمع در روز جمعه آینده خبر داد. به گزارش فارس، در این "تجمع اعتراض‌آميز كه روز جمعه بيست‌ونهم بهمن‌ماه پس از اقامه نماز جمعه در سراسر كشور انجام می‌شود، تنفر و انزجار خود را از جنايت دوباره سران فتنه و منافقان كوردل، اعلام دارند."

11:16 خبرگزاری فارس گزارش کرده است که جنازه محمد مختاری، دانشجوی دیگری که در جریان تظاهرات روز 25 بهمن کشته شده بود "بر روی دستان مردم انقلابی کشورمان تشییع شد." این خبرگزاری کشته شدن محمد مختاری را نیز به "عوامل منافقین" نسبت داده و گفته است که تشییع جنازه از برابر خانه او در شرق تهران آغاز شد و افزوده است که شرکت کنندگان در این مراسم شعارهایی علیه مهدی کروبی و میرحسین موسوی و محمد خاتمی سر داده بودند.

11:05سایت کلمه به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده که از صبح چهارشنبه، نیروهای بسیج به دانشگاه هنر منتقل شدند و دانشجویان را در تالار دانشگاه محاصره کردند و با چوب و چماق و شوکر به آنان حمله ور شدند. این شاهد عینی گفته است که تعدادی از دانشجویان در این محل بازداشت شده اند.

10:38 شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بیانیه ای صادر کرده و از "مردم بصیر ایران اسلامی" خواسته است تا روز جمعه، 29 بهمن، پس از نماز جمعه در سراسر کشور تجمع اعتراضی برگزار کنند و "تنفر و انزجار خود را از جنایت دوباره سران فتنه و منافقان" اعلام دارند.

09:44 واحد مرکزی خبر لحظاتی پیش گزارش کرد که مراسم تشییع جنازه صانع ژاله در دانشگاه تهران پایان یافت و جنازه او برای خاکسپاری به زادگاهش، شهرستان پاوه، منتقل شد. این گزارش می افزاید که صدها دانشجو هنوز در مقابل دانشگاه اجتماع کرده اند و با ابراز حمایت از رهبر جمهوری اسلامی، خواستار برخورد قوه قضاییه با "سران فتنه" هستند و نیروی انتظامی هم برای جلوگیری از ایجاد ترافیک، در محل حضور دارد.

09:41 خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که طرفداران حکومت در ایران در جریان مراسم تشییع جنازه یکی از قربانیان تظاهرات اخیر تهران، با مخالفان درگیر شدند.

09:30 خبرگزاری ایسنا در گزارشی پیرامون مراسم تشییع جنازه در دانشگاه تهران، نوشته است که پس از اقامه نماز میت، شرکت کنندگان در این تجمع اعلام کردند که بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در دانشگاه تهران، در میدان ارک در مقابل دادگستری تحصن خواهند کرد. این خبرگزاری دلیل تحصن را گزارش نکرده اما روز گذشته، برخی منابع دولتی از تحصن در میدان ارک تا اقدام قوه قضاییه در بازداشت و محاکمه رهبران مخالف دولت خبر دادند.

09:24 سایت رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرده است که شرکت کنندگان در تشییع جنازه صانع ژاله، پس از ادای نماز میت، به سوی میدان انقلاب در حرکتند و شعار می دهند. این منبع خبری، بعضی از شعارها را چنین گزارش کرده است:موسوی منافق اعدام باید گردد؛ مرگ بر منافق؛ می کشم، می کشم آنکه برادرم کشت؛ حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست؛ مرگ بر ساکتین.

09:14 به گزارش خانه ملت، کمیته رسیدگی به ماهیت افراد ضد انقلاب که در واکنش به تظاهرات روز 25 بهمن به دستور رئیس مجلس تشکیل شده تا کنون سه جلسه برگزار کرده است.

09:11 دفتر رئیس جمهوری ایران در بیانیه ای نسبت به تظاهرات اعتراضی روز 25 واکنش نشان داده و گفته است: "دشمنان ایران اسلامی در برابر اقیانوس بیکران ملت قطره ای بیش نیستند و بدانند که ایران عرصه سیمرغ است."

09:06 خانه ملت - سایت اطلاع رسانی مجلس - به نقل از رئیس کمیسیون اصل 90 گفته است که روز گذشته جلسه پرسش و پاسخ با حضور فرماندهان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و وزیران کشور و اطلاعات برگزار شد و آنان "گزارشهای مطلوبی از روابط سران فتنه با خارج از کشور و نحوه انتخاب تاریخ تحرکات ارائه کردند."

09:01 واحد مرکزی خبر گفته است که جنازه صانع ژاله برای ادای نماز میت تا محوطه برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران تشییع شده است و یکی از دانشجویان دانشگاه تهران، در سخنانی از تعلل قوه قضاییه در برخورد باسران فتنه انتقاد کرده است.

08:41 سایت سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران گفته است که شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله پس از تجمع در دانشگاه هنر تهران، "با تعداد معدودی که ظاهرا جریان فتنه هستند درگیر شدند و با شعار مرگ بر منافق آنان را از صحنه بیرون راندند."

08:35 واحد مرکزی خبر گزارش کرده که شرکت کنندگان در تشییع جنازه صانع ژاله، که از محل دانشگاه هنر در چهارراه ولیعصر آغاز شده بود، وارد محوطه دانشگاه تهران شده اند. پیشتر، برخی تشکلهای دانشجویی منتقد دولت گفته بودند خود در نظر دارند مراسم تشییع جنازه این دانشجو را برگزار کنند.

08:30 به گزارش خبرگزاری فارس مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی هنر که در جریان تظاهرات 25 بهمن کشته شد، در جریان است و "به راهپیمایی عظیم علیه سران فتنه تبدیل شده است." مخالفان دولت این دانشجوی رشته هنر را از جمله منتقدان دولت دانسته و نیروهای امنیتی را به کشتن او متهم کرده اند.

08:25 به گزارش واحد مرکزی خبر، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل، در واکنش به تظاهرات روز 25 بهمن گفته است: سران فتنه باید کیفر اقدامات مجرمانه و جنایتکارانه خود را ببینند و انشاءالله این اقدام انجام خواهد شد.

08:20 به گزارش رادیو دولتی ایران، لحظاتی پیش "تجمع بزرگ" مدرسان و طلبه ها در "محکومیت اغتشاشات اخیر تهران" در مدرسه فیضیه قم آغاز شد.