مصر در خواست ایران برای عبور کشتی‌های جنگی را بررسی می‌کند

کانال سوئز حق نشر عکس AP
Image caption کانال استراتژیک سوئز دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل می کند

وزارت امور خارجه مصر گفت درخواست ایران برای دریافت مجوز عبور دو کشتی جنگی اش از کانال سوئز را دریافت کرده و مشغول بررسی آن است.

اجازه عبور این دو کشتی جنگی باید از سوی وزارت خارجه و وزارت دفاع مصر تایید شود.

این خبر درحالی در خبرگزاری های بین المللی منتشر شده است که روز گذشته مصر درخواست ایران برای عبور این دوکشتی را تکذیب کرده بود.

پیشتر برخی از منابع مصری از لغو برنامه ایران برای عبور دو کشتی نیروی دریایی ایران از کانال سوئز خبر داده بودند اما در همین حال یک مقام دریایی ایران گفته بود دو کشتی ایرانی به سوی این کانال در حرکتند.

روز پنجشنبه، 28 بهمن (17 فوریه)، به نقل از یک منبع رسمی مصری گزارش شد که دولت ایران درخواست قبلی خود برای صدور مجوز عبور دو کشتی جنگی این کشور از کانال سوئز را پس گرفته و به این ترتیب، این برنامه لغو شده است.

این منبع در مورد دلیل لغو عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز توضیحی نداد.

اما بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان صدا و سیمای جموری اسلامی ایران، یک مقام نیروی دریایی ایران گفته بود دو کشتی ایرانی به سمت این کانال در حرکت هستند.

به گفته این مقام نیروی دریایی ایران، خدمه دو کشتی ایرانی در تماس با مقامات مصری بودند.

پیشتر، روزنامه اسرائیلی هاآرتص به نقل از مدیران کانال سوئز از "جلوگیری از ورود کشتی های ایرانی از کانال سوئز" خبر داده بود.

روز 16 فوریه، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، گفت که دو کشتی جنگی ایرانی در مسیر حرکت خود به مقصد سوریه، در نظر دارند با عبور از کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شوند.

کانال سوئز دریای سرخ (بحر احمر) را به دریای مدیترانه وصل می کند.

آقای لیبرمن گفته بود که این کشتی ها تا ساعاتی دیگر وارد کانال سوئز می شوند و اقدام ایران در این مورد را "تحریک آمیز" توصیف کرد.

براساس این گزارش، قرار بود این کشتی ها در ساعات شب گذشته از کانال سوئز عبور کنند اما بامداد پنجشنبه، خبرگزاری رویترز گزارش کرد که در میان بیست و شش فروند شناوری که در این مدت وارد کانال شده اند، کشتی ایرانی وجود نداشته است.

این نخستین بار از زمان انقلاب اسلامی ایران است که خبری در مورد درخواست جمهوری اسلامی برای مجوز عبور کشتی های جنگی از کانال سوئز انتشار می یابد.

این خبر به ویژه از آن رو حساسیت برانگیز تلقی شده که تنها چند روز پس از کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر و انتقال قدرت به ارتش این کشور منتشر شده است.

آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، کوتاه مدتی پس از سقوط نظام سلطنتی در ایران، دستور قطع روابط سیاسی با مصر را به دلیل پیمان صلح آن کشور با اسرائیل صادر کرد.

با وجود برخی تلاش ها در سال های اخیر، از جمله از سوی ایران، هنوز روابط کامل دیپلماتیک بین دو کشور برقرار نشده است.

برخی ناظران اسرائیلی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است تحولات اخیر مصر و برکناری حسنی مبارک، که به دوستی با اسرائیل گرایش داشت، باعث تقویت نیروهای اسلامگرا و در نتیجه، نزدیکی مصر به ایران شود.

در پی انتشار خبر مربوط به عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز، وزارت خارجه آمریکا گفت که از مسیر و مقصد کشتی ها اطلاعی ندارد اما آنها را زیر نظر خواهد داشت.

در هفته های اخیر، منابع ایرانی گفته بودند که نیروی دریایی به منظور حفاظت از کشتی های تجاری متعلق به ایران در برابر حملات دزدان دریایی سومالیایی، ناوهایی را به منطقه شاخ آفریقا، در جنوب دریای سرخ، اعزام کرده است.

مطالب مرتبط