اعلام عزای عمومی در دانشگاه‌ها از سوی دفتر تحکیم وحدت طیف علامه

دانشگاه تهران
Image caption یک هفته عزای عمومی در دانشگاه های ایران

دفتر تحکیم وحدت، طیف علامه پنج شنبه(۲۸ بهمن ۱۳۸۹) با صدور بیانیه ای در پی کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری یک هفته عزای عمومی در دانشگاه ها اعلام کرده است.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت طیف علامه) در بیانیه خود ضمن انتقاد از برگزاری تشییع جنازه از سوی مقام های حکومت این عمل را "وقیحانه و خیمه شب بازی" توصیف کرده و آورده است"در مراسم تشییع جنازه ای، که به سان خیمه شب بازی ای سیاه آن را ترتیب داده اند، با باتوم و شوکر به جان دوستان و همکلاسی هایش می افتند و دانشجویان مظلوم و داغدار را مضروب و مجروح می کنند."

در ادامه این بیانیه آمده است که "راهی را که صانع و محمد رفته اند ادامه خواهیم داد و خونشان را پاس خواهیم داست. آنها که آخرین آرزویشان این بود که ایستاده بمیرند، چرا که از نشسته زیستن در ذلت خسته بودند. "

طیف علامه دفتر تحکیم وحدت همچنین آورده است:"در روزی كه مردم معترض در خیابان های تهران و دیگر شهرهای ایران حضور یافتند تا اعتراض مسالمت آمیز خویش به استبداد حاكم در ایران و حمایت از خیزش های مردمی كشورهای منطقه را اعلام نمایند، نیروهای لباس شخصی دولت كودتا صانع ژاله، دانشجوی كرد و اهل تسنن دانشگاه هنر تهران، و محمد مختاری، دانشجوی دانشگاه آزاد شاهرود، را با شلیک گلوله مستقیم به شهادت رساندند."

دفتر تحکیم وحدت در این بیانیه ضمن محکوم کردن بازداشت های گسترده دانشجویان در روزهای اخیر نسبت به کوچک ترین تعرضی به مهدی کروبی و میر حسین موسوی (از رهبران مخالفان دولت ایران) هشدار داده و افزوده است:"سرکوبگران و حامیانشان پیراهن خونین این شهیدان راه آزادی را بر علم رسوایی خویش آویخته اند و عربده کشان بر منازل آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی حمله برده اند و تقاص خونی که خود ریخته اند از ایشان طلب می کنند."

به گفته دفتر تحکیم وحدت "در چند روز گذشته ده ها دانشجوی دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، شهرکرد، نوشیروانی بابل، قوچان، مشهد، قزوین و هنر تهران بازداشت شده اند."

مقام های حکومتی پس از کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری در جریان تظاهرات 25 بهمن، اعلام کردند که این دو نفر از نیروهای مخالف معترضان بودند که توسط مجاهدین خلق کشته اند. به همین منظور مراسم تشییع جنازه با حضور مقامهای عالیرتبه و هواداران حکومت برگزار شد.

در روز 25 بهمن معترضان ایرانی با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی به منظور حمایت از جنبش های مردمی در تونس و مصر دست به تظاهرات زدند که با حضور گسترده نیروهای پلیس و امنیتی در سطح تهران و سایر شهرها رو به رو شدند.

در این تظاهرات که علیرغم ممانعت گسترده پلیس، در نقاط مختلف تهران و چند شهر دیگر برگزار شد، شعارهای تند ضدحکومتی سر داده شد و دو نفر کشته و عده ای مجروح شدند.

این اعتراضات با واکنش تند مقام های حکومت ایران رو به رو شده است. از جمله بعضی نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار اعدام میر حسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت شده اند.

آقای موسوی نیز در پی تظاهرات معترضان در بیانیه ای که در سایت کلمه به چاپ رسید، نوشت: "پس از راهپیمایی شکوهمند شما در روز 25 بهمن، این دستاورد بزرگ ملت و جنبش سبز که با شرکت همه قشرهای مردم از مردان و زنان سلحشور جامعه، در مقابل ناباوری بسیاری از بدبینان و اقتدارگرایان شکل گرفت، از دو سو مورد تهاجم قرار گرفته است."

آقای موسوی از دو گروه انتقاد می کند: "از یک سو مورد تهاجم اقتدارگرایانی که چشم به پست و مقام و زر و زور در آینده دارند و از سوی دیگر تلاش بیگانگان و موج سواران بین المللی برای پی گرفتن مطامع خود بوده است که هر دو تلاش کرده اند که جنبش را به صهیونیسم و آمریکا و اذناب آن منتسب کنند."

مهدی کروبی نیز بیانیه ای را در سایت سهام نیوز منتشر کرد و در آن بیانیه آمده است:"متاسفانه بار دیگر راهپیمایی مسالمت آمیز مردم توسط افرادی که رفتار و نقش و وابستگی آنها به نهادهای خاص بر همگان معلوم و مشخص است به خشونت کشیده شد و جمعی از مردم مجروح و تعداد کثیری نیز بازداشت شدند."

او همچنین به خانواده های صانع ژاله - دانشجوی رشته نمایش دانشگاه هنر - و محمد مختاری، 22 ساله، که در جریان اعتراضات 25 بهمن کشته شدند تسلیت گفت.