به روز شده:  10:44 گرينويچ - جمعه 18 فوريه 2011 - 29 بهمن 1389

سیاست ایران

گفتگوی جمشید برزگر با حمید دباشی، علی علیزاده و سعید رضوی فقیه

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اعتراضات روز ۲۵ بهمن، فضای سیاسی ایران را دیگرگون کرده است. از یک سو، شعارهای معترضان، تاثیر گرفته از تحولات مصر و تونس، رادیکال تر از هر زمان دیگر، مبانی نظام جمهوری اسلامی را مورد حمله قرار داد و از سوی دیگر، رهبران جمهوری اسلامی تندتر از گذشته نسبت به آن و رهبران مخالفان دولت واکنش نشان دادند.

در روزهای پس از تظاهرات روز ۲۵ بهمن، طرفداران حکومت نه تنها با استفاده از تمامی ابزارهای رسانه ای و نهادها و سازمان های تحت اختیار خود به حمله به مخالفان پرداختند، بلکه شماری از چهره های شاخص در حاکمیت را که در ماه های پس از انتخابات، به دلیل سکوت و عدم موضع گیری مورد انتقاد بودند، به میدان کشاندند تا به صراحت از آنچه آن را فتنه می خوانند، و رهبران آن انتقاد کنند.

در مقابل، مخالفان با رد ادعاهای حکومت در مورد دو کشته شده تظاهرات ۲۵ بهمن، اکنون از قصد خود برای برگزاری مراسم سراسری بزرگداشت صانع ژاله و محمد مختاری در روز اول اسفند خبر می دهند.

تاثیر و پیامدهای ۲۵ بهمن در فضای سیاسی ایران و آرایش نیروهای سیاسی چیست؟ میزان و نوع واکنش جمهوری اسلامی به این تظاهرات نشانه چیست؟ و آیا در سایه حوادث ۲۵ بهمن و واکنش ها به آن می توان از آغاز مرحله ای جدید در جنبش اعتراضی ایران و رویکرد حکومت سخن گفت؟

در برنامه این هفته پژواک، همین موضوعات در گفت و گوی جمشید برزگر، حمید دباشی، استاد دانشگاه کلمبیا، علی علیزاده، مدرس دانشگاه در انگلستان و سعید رضوی فقیه، تحلیلگر سیاسی در فرانسه بررسی شده است.

*****

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر جمعه صبح و شنبه شب در نیمه دوم برنامه های رادیویی ما بشنوید.

شما می توانید این برنامه را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید:

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.