کشتیهای ایرانی توقیف شده در هنگ کنگ و مالت هنوز آزاد نشده اند

کشتیهای ایرانی حق نشر عکس ISNA
Image caption سه کشتی توقیفی ایران در سنگاپور مدتی پیش آزاد شدند

مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که دو کشتی توقیف شده ایرانی در هنگ کنگ و مالت هنوز آزاد نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمد حسین داجمر، مدیر عامل کشتیرانی ایران با بیان اینکه بدهی مربوط به این دو کشتی پرداخت شده، گفت: "هم اکنون عملیات نقل و انتقالات بانکی اجرا می‌شود و ما منتظریم که کشتی‌ها بزودی آزاد شوند."

او همچنین گفت که که پیش از این کالاهای دو کشتی تخلیه و بارهای آن به صاحبان کالا‌ها تحویل داده شده بود.

کشتیرانی جمهوری اسلامی اعلام کرده بود: "یک بانک آلمانی که وام خرید ۲۸۰ میلیون دلاری این دو کشتی را پرداخت کرده، برای گرفتن کل پولش، آنها را در مالت و هنگ کنگ توقیف کرده است."

در پی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشتیرانی ایران، بسیاری از شرکت‌های بزرگ بیمه جهان ارائه خدمات بیمه‌ای به کشتی‌های ایرانی را به حالت تعلیق در آوردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در خرداد ماه سال گذشته، قطعنامه جدید تحریم ایران را تصویب کرد که در آن محدودیت‌هایی علیه برخی شرکت‌های وابسته به سپاه، نهادهای مالی و کشتیرانی جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

این قطعنامه، تحت عنوان آنچه اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای سنگین و تجهیزات و فن آوری مرتبط با برنامه‌های اتمی و موشکی خوانده شده، مجوز بازرسی کشتی‌ها و هواپیماهای مظنون به حمل اقلام ممنوعه برای این کشور را صادر کرده است.

سرنوشت کشتی دزدیده شده ایرانی

محمد حسین داجمر، در مورد کشتی ایرانی دزدیده شده توسط دزدان دریایی گفت که هنوز دزدان دریایی با ما تماسی نگرفته‌اند.

بنابر گزارش خبرگزارى هاى ایران، این کشتى با ظرفیت ۵۲ هزار تن زغال سنگ، حدود ساعت پنج بعدازظهر سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۸۹، از بندرعباس به مقصد چین در حرکت بود که در شمال اقیانوس هند توسط مهاجمان مسلح و مجهز به قایق هاى تندرو متوقف و ربوده شد.

مدیر عامل کشتیرانی ایران روز ۲۵ بهمن اعلام کرده بود که هدف دزدان دریایى باج خواهى است و رادار‌ها نشان مى دهد این کشتى به سمت سومالى در حرکت است.

کمیته اضطرارى کشتیرانى ایران و هند اعلام کرده این کشتی ۲۲ خدمه افسر و ملوان دارد که شامل ۱۳ایرانى و ۹ هندى است.