آمادگی مخالفان حکومت ایران برای تظاهرات در چند شهر جهان

تظاهرات تهران حق نشر عکس rrr
Image caption مخالفین حکومت ایران اعلام کرده اند که بار یگر در روز اول اسفند به خیابانها خواهند آمد

چند تشکل ایرانی برای حمایت از حرکت اعتراضی مردم ایران برای روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه فراخوان داده اند.

مهرداد درویش‌پور، از هماهنگ کنندگان این تظاهرات به بی‌بی سی فارسی گفت که این تظاهرات در روز‌ها جمعه، شنبه و یکشنبه( 18 تا 20 فوریه) در بیش از بیست شهر جهان برگزار می شود.

او گفت که این تظاهرات در اعتراض به "سرکوب مردم و موج گسترده دستگیری‌ها و خشونت‌های صورت گرفته در روز ۲۵ بهمن"، انجام می‌گیرد.

در تظاهرات ۲۵ بهمن، که با فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و برای "ابراز همبستگی با مردم مصر و تونس" انجام شد، مخالفان دولت ایران با سر دادن شعار علیه آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران پرداختند و در جریان مقابله خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان، ده‌ها نفر زخمی و دو نفر کشته شدند.

تاکنون ایرانیان مقیم ملبورن، تورنتو. لس آنجلس. شیکاگو. آتلانتا، بروکسل، وین، دورتموند برلین، کلن، پاریس، استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، اسلو، کپنهاگ، هامبورک و لندن برای شرکت در این تظاهرات اعلام آمادگی کرده اند.

آقای درویش‌پور می‌گوید این فراخوان پس از هماهنگی بین چند تشکل ایرانی خارج از کشور قرار بود در روزهای جمعه و شنبه انجام شود اما پس از اعلام مخالفان برای برگزاری تظاهرات در روز یکشنبه این روز هم اضافه شد.

شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، با صدور فراخوانی از برگزاری مراسم سراسری "بزرگداشت" کشته شدگان اخیر، در روز اول اسفند خبر داده بود.

بنا به گفته آقای درویش‌پور تاکنون نه تشکل جمهوری خواه و هم چنین تعداد زیادی از شخصیتهای ایرانی از تظاهرات ایرانیان خارج از کشور حمایت کرده‌اند.

مهرداد درویش‌پور می‌گوید که شرکت کنندگان در این تظاهرات امیدواراند بر افکار عمومی و مقامات دولت های خارجی تاثیر گذار باشند تا آن‌ها از موضع انفعالی خود خارج شده و در مقابل خشونت‌های حکومت ایران واکنش لازم را انجام دهند.