چهار قاچاقچی در کرمان اعدام شدند

اعدام
Image caption بنا به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشری از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نود نفر در زندانهای ایران اعدام شده اند

دادگستری استان کرمان از اعدام چهار قاچاقچی مواد مخدر در هفته گذشته خبر داد.

روز جمعه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) روابط عمومی دادگستری استان کرمان اعلام کرد که "اکبر- م" به جرم حمل و نگهداری ۶۹۵ گرم هروئین، "ظاهر- گ" به جرم حمل ۵۶۰ گرم هروئین، "سعید- ج" به جرم حمل و نگهداری ۷۰۵ گرم کراک و "خدابخش- آ" به جرم حمل ۱۰ کیلو و ۹۳۰ گرم تریاک و ۴۷۰ گرم هروئین بر اساس احکام صادر شده توسط دادگاه انقلاب استان اعدام شده‌اند.

دادگستری استان کرمان اعلام کرده است که احکام صادره مورد تایید دادستان کل کشور قرار گرفته و کمیسیون عفو استان و تهران با عفو آنها مخالفت کرده است.

طبق قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مجازات حمل، نگهداری و خرید و فروش بیش از ۳۰ گرم از مواد مخدری همچون هروئین، شیشه و کراک مجازات اعدام دارد.

ایران یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر تولید شده در افغانستان و پاکستان به سوی اروپا است و مسئولان این کشور عقیده دارند که در نظر گرفتن مجازات سنگین برای قاچاقچیان، به کاهش میزان قاچاق و مصرف مواد مخدر در ایران کمک می‌کند.

روز چهارشنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) چند سازمان مدافع حقوق بشر از جمله گزارشگران بدون مرز، عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر در اقدامی مشترک از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند که برای پیشگیری از افزایش موارد اعدام در ایران تلاش کند.

این سازمانها همچنین از قوه قضائیه ایران خواسته‌اند برای توقف مجازات اعدام تصمیمی جدی اتخاذ کند.

بر اساس آمار ارائه شده توسط این سازمان ها از ابتدای سال میلادی جاری بیش از ۸۶ نفر در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند که جرم ۶۷ نفر آن‌ها قاچاق مواد مخدر اعلام شده است.

آن‌ها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که تعداد دقیق اعدام‌ها را اعلام نمی‌کند و موارد اعدام‌های پنهانی در ایران بیشتر از آمار رسمی اعلام شده است.

دیده‌بان حقوق بشر نیز در گزارش سالانه خود به اعدام‌های گسترده در ایران اشاره کرده و گفته بود آمارهای رسمی نشان می‌دهد ایران با جمعیتی حدود هفتاد میلیون نفر، از لحاظ شمار اعدام‌ها در جهان در رده دوم بعد از جمهوری خلق چین، با بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون جمعیت قرار دارد و در نتیجه، به نسبت جمعیت، دارای بالا‌ترین تعداد صدور و اجرای احکام اعدام در جهان است.