مصر با عبور ناوهای ایران از کانال سوئز موافقت کرد

کارنی حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی کاخ سفید رفتار منطقه ای ایران را غیرمسئولانه دانست

مصر با عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز موافقت کرده است.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، این نخستین بار است که کشتی های جنگی ایران از این آبراه عبور می کنند.

در پی انتشار خبر موافقت مصر با عبور این دو ناو ایرانی از کانال سوئز، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد آمریکا تحرکات ایران را زیر نظر دارد. وی رفتار منطقه ای ایران را "غیرمسوولانه" دانسته است.

آقای کارنی که به همراه باراک اوباما عازم ایالت اورگان بود، در هواپیما به خبرنگاران گفت: "مشخص است که ما این موضوع را زیرنظر خواهیم داشت... ما همچنین می خواهیم بگوییم که سابقه ایران در زمینه رفتار مسوولانه در منطقه درخشان نیست."

به گزارش خبرگزاری رویتر، اقدام ارتش مصر در صدور مجوز برای عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز می تواند موجب ناخشنودی اسرائیل نیز بشود.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل روز چهارشنبه گفته بود طرح ایران برای فرستادن ناوهایش به سوریه از طریق کانال سوئز، اقدامی تحریک آمیز است.

اسرائیل می گوید تحرکات نظامی ایران را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.

خبرگزاری رسمی مصر، منا، گزارش داده که کشتی های ایرانی عازم سوریه هستند و مجهز به سلاح نیستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، ناوهای اعزامی ایران شامل ناوچه الوند و ناو پشتیبانی خارک هستند.

عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز به ویژه از آن رو حساسیت برانگیز تلقی شده که تنها چند روز پس از کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر و انتقال قدرت به ارتش این کشور صورت می گیرد.

آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، مدت کوتاهی پس از سقوط نظام سلطنتی در ایران، دستور قطع روابط سیاسی با مصر را به دلیل پیمان صلح آن کشور با اسرائیل صادر کرد و دو کشور هنوز هم روابط کامل دیپلماتیک ندارند.

مطالب مرتبط