وزیر کشور ایران: با هر تجمعی قطعا برخورد می‌کنیم

مصطفی محمد نجار
Image caption آقای محمد نجار تهدید کرده که با تجمع کنندگان روز اول اسفند برخورد می شود

در حالى كه مخالفان دولت ايران براى تجمع در روز يكشنبه اول اسفند آماده مى شوند، مصطفى محمد نجار وزير كشور ايران مى گويد كه "قطعا با آنها برخورد مى شود."

به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران، آقاى نجار گفته كه "سران فتنه كه ايادى نظام سلطه هستند، كم آورده اند."

شوراى هماهنگى راه سبز اميد، تشكل نزديك به ميرحسين موسوى و مهدى كروبى، از رهبران مخالفان دولت در ايران، اعلام كرده كه مراسم سراسرى "بزرگداشت" كشته شدگان ۲۵ بهمن در تهران، در روز اول اسفند برگزار مى شود. برخى احزاب و گروههاى سياسى در خارج از ايران نيز برنامه هايى را براى برگزارى راهپيمايى اعلام كرده اند.

زمان و مكان برگزارى راهپيمايى در ايران مشخص نشده اما در اطلاعيه فراخوان از مردم خواسته شده "تا در تجمعات بزرگداشت هفتمين روز شهادت اين عزيزان كه روز يكشنبه اول اسفندماه ۸۹، ساعت ۳ عصر در تهران و شهرستان هاى سراسر كشور برگزار مى‌شود، حضور به هم رسانند."

در تظاهرات ۲۵ بهمن، كه با فراخوان ميرحسين موسوى و مهدى كروبى و براى "ابراز همبستگى با مردم مصر و تونس" انجام شد، مخالفان دولت ايران به سر دادن شعار عليه آيت الله على خامنه‌اى، رهبر ايران پرداختند و در جريان مقابله خشونت آميز نيروهاى امنيتى با معترضان، ده‌ها نفر زخمى و دو نفر كشته شدند.

يكى از كشته شدگان روز ۲۵ بهمن صانع ژاله دانشجوى كرد اهل سنت بود كه حاميان حكومت او را يك بسيجى معرفى كردند و مخالفان دولت مى گويند او عضو جنبش سبز بوده است.

اكنون وزير كشور، سران مخالفان دولت را متهم كرده كه آنها به دنبال "كشته سازى و موج سوارى" بودند و "با ترور از پيش تعيين شده و قتل شهيد ژاله كه از هموطنان اهل سنت كرد بود، مى خواستند به اختلافات طايفه اى دامن بزنند."

محدوديت هاى تازه

بعد از راهپيمايى مخالفان در پايتخت، ارتباط آقايان موسوى و كروبى محدود شده و هر دو در حصر خانگى قرار گرفته اند.

سایت کلمه که خبرها و دیدگاه های مربوط به آقای موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران را منعکس می کند، از قول کارکنان نهاد ریاست جمهوری که در نزدیکی خانه آقای موسوی است، گزارش داده که "ماموران در حال ایجاد یک دیوار بزرگ آهنی در معبر ورودی خانه اقای موسوی هستند و می خواهند این خانه را به زندانی با دیوارهای بلند آهنی برای آنها تبدیل کنند."

پيش از اين، اين دو نفر نظرات خود را از طريق سايت هايى نظير كلمه و سحام نيوز منتشر مى كردند اما در چند روز گذشته، گزارشهاى اين سايت ها نشان مى دهد كه دسترسى به آنها امكانپذير نيست.

آقاى نجار تاكيد كرده كه "قطعا در مورد صدور بيانيه ها و جلوگيرى از اطلاع رسانى اين سايت ها، دستگاههاى امنيتى و اطلاعاتى مرتبط اقدامهاى لازم را انجام مى دهند."

ناآرامى‌هاى روز ۲۵ بهمن واكنش تند مقام هاى ايرانى را به دنبال داشت، و برخى از طرفداران تندرو حكومت ايران، خواهان دستگيرى و حتى اعدام آقاى موسوى و كروبى شده اند.

احمد جنتى دبير شوراى نگهبان و امام جمعه موقت تهران به كسانى كه خواهان اعدام ميرحسين موسوى و مهدى كروبى شده اند، گفت: "بايد اعلام كنم كه اينها معدوم شده‌اند و در جامعه سقوط كرده و آبرويشان رفته است."

آقاى جنتى به قوه قضائيه پيشنهاد كرده كه"ارتباط اينها را به كلى از مردم قطع كند. در خانه آنها بايد بسته شود، رفت و آمدهايشان محدود شود، نتوانند پيام بدهند و پيام بگيرند و تلفن و اينترنت آنها بايد قطع شود و در خانه خود بايد زندانى شوند."

رئيس قوه قضائيه نيز پيش اين در پاسخ به خواست حاميان حكومت گفته بود كه اگر آقايان مهدى كروبى و ميرحسين موسوى دستگير و زندانى نشده اند، تنها به خاطر "مصالح نظام" و به دستور شخص آيت الله خامنه اى بوده است.

به گفته آقاى لاريجانى "اگر با سران فتنه برخورد مى‌شد آنها امامزاده شده بودند."

رهبر ايران تاكنون درباره دستگيرى آقايان موسوى و كروبى و نا‌آرامى‌هايى كه در روز ۲۵ بهمن در تهران و برخى شهرهاى بزرگ ايران روى داد اظهار نظر نكرده است.

مطالب مرتبط