واکنشها به تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن؛ جمعه 29 بهمن

واکنشها به تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن در روز جمعه 29 بهمن بخوانید.

23:40 سایت رجانیوز که به محمود احمدی نژاد نزدیک است، با اشاره به انتقاد اخیر علی اکبر ناطق نوری و حسن روحانی از فراخوان رهبران مخالفان دولت برای راهپیمایی در 25 بهمن، این حرکت را "سناریوی نجات هاشمی به قیمت عبور از موسوی و کروبی" دانست.

23:20 روزبه میرابراهیمی، روزنامه نگار ساکن نیویورک در تویتر نوشت: جنبش سبز ایران آماده قدم بعدی است؛ این یکشنبه.

23:00 سایت روزنامه انقلاب اسلامی که مدیر مسوول آن ابوالحسن بنی صدر است، در گزارشی "تجمع و فحاشی" هواداران حکومت در برابر خانه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، در محله جماران را شرح داده است.

22:40 دویچه وله به نقل از محمد رهبر، روزنامه نگار ایرانی ساکن مالزی نوشت: خواست مردم اجرای بدون تنازل قانون اساسی و برکناری آیت الله علی خامنه ای از رهبری ایران است.

22:20 سایت کلمه که به میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت ایران نزدیک است از دعوت شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد از مردم برای شرکت در تجمع اول اسفند خبر داد.

22:00 انتشار نقشه خانه موسوی در شبکه های اجتماعی: در پی اعلام حصر خانگی میرحسین موسوی، سایت خودنویس در گزارشی از اقدام کاربران شبکه های اجتماعی در انتشار نقشه خانه آقای موسوی که در نزدیکی بیت رهبری و ریاست جمهوری قرار دارد، خبر داد.

21:45 روزنامه کیهان در ستون "کیهان و خوانندگان" نوشت: ما اعتراض خود را به دولت اعلام می كنیم. چرا دولت از ملت مالیات می گیرد تا امنیت جامعه را حفظ كند ولی آن را صرف امنیت فتنه گران و سران فتنه می كند. چرا اینقدر باید از این سران خبیث فتنه حفاظت شود.

21:30 ایرانی های خارج از کشور: در سایت یوتیوب تصاویری از کنسرت یکی از هنرمندان ایرانی در دوبی منتشر شده است که در آن شرکت کنندگان، پس از خروج از سالن، شعار می دادند: "مبارک، بن علی، نوبت سیدعلی."

21:15 سایت سی میل به نقل از وبلاگ " یک طلبه" از سر داده شدن شعار "مرگ بر هاشمی" در نمازجمعه قم خبر داد.

21:00 یک روزنامه نگار ساکن ایران در تویتر نوشت: سرعت اینترنت بسیار کند است. یاد نه سال پیش افتادم که وبلاگ نویسی را شروع کرده بودم.

20:45 وبسایت خبری-تحلیلی " The Daily Beast" در آمریکا با اشاره به بی خبری از وضعیت رهبران مخالفان نوشت: میر حسین موسوی در ایران گم شده است.

20:30 یک روزنامه نگار ایرانی مقیم خارج از این کشور در شبکه اجتماعی تویتر نوشت: اینترنت در ایران قطع نیست، سرعت آن کم شده است. خدمات تلفن همراه هم قطع نشده است.

20:16 یکی از ساکنان تهران در پاسخ به سوال های سی ان ان که برای او با پست الکترونیک ارسال شده بود، گفت نگران بروز جنگ داخلی در صورت ادامه ناآرامی های سیاسی است.

19:45 علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران: موسوی و کروبی طعمه دشمنان شدند.

19:36 کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در بیانیه ای با انتقاد از شعارهای نمایندگان مجلس علیه رهبران مخالفان دولت، تشویق خشونت در مجلس را اوباشگرایی دانست.

18:50 خبرآنلاین؛ علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: "کروبی و موسوی مانند هر شهروند دیگری در صورت تشخیص به دادگاه می‌روند."

18:45 علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه اسپانیا بابت بازداشت مسئول امور کنسولی اسپانیا در ناآرامی های روز ۲۵ بهمن در تهران عذر خواهی کرده است.

18:15 در جدیدترین ویدیویی که در سایت یوتیوب از وقایع 25 بهمن منتشر شده است، جمع قابل توجهی از معترضان دیده می شوند که در چهار راه اسکندری تهران با نیروهای انتظامی درگیر می شوند. این ویدیو نسبتا طولانی در روزهای گذشته منتشر نشده بود.

17:55 خبرآنلاین، در جدولی با اشاره به واکنش های اعضای دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران نسبت به وقایع 25 بهمن نوشت: "شکست سکوت دولت و مجمع در رد فتنه/ تبیین همگانی فتنه از تریبون​های عمومی."

17:35 نمودار و جدولی ببینید از تحولات اخیر در کشورهای خاورمیانه و ایران در گزارشی تصویری از وبسایت بی بی سی فارسی.

17:15 ادوارنیوز، از وبسایت های مخالفان دولت اعلام کرد: "جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد های تهران مرکز، تهران جنوب، مشهد، قزوین، تهران شرق، کرج، علوم تحقیقات، شاهرود، شهر ری، رشت، تهران شمال، تهران سما، تهران غرب و دزفول با صدور بیانیه‌ای از حضور مردم در روز اول اسفند برای گرامیداشت شهداری 25 بهمن استقبال کردند."

16:37 ایرنا؛ علی رازینی، از معاونان دستگاه قضایی گفته است که "حادثه 25 بهمن تير خلاص سران فتنه بود."

16:28 ویدئویی در سایت یوتیوب منتشر شده است که از تظاهرات روز گذشته در شهر اردکان و در حمایت از محمد خاتمی، حکایت دارد. در این ویدئو تظاهرات کنندگان شعار می دهند: "تا خون در رگ ماست، خاتمی سرور ماست؛ ابولفضل علمدار، خاتمی رو نگهدار."

16:00 وبسایت کلمه در یادداشتی تحت عنوان "این روزها همه چیز وارونه است، آقای توکلی!" به انتقادات احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس ایران در وبسایت الف تحت عنوان "تفاوت معترضان مصر با ایران" پاسخ داده است.

15:50 به آلبوم عکسی در بی بی سی فارسی از راهپیمایی حامیان دولت در اعتراض به وقایع 25 بهمن که امروز در تهران و دیگر شهرهای ایران برگزار شد، توجه کنید.

15:45 گزارش تحلیلی "ایران در هفته ای که گذشت" را بخوانید که بیشتر متاثر از وقایع 25 بهمن و واکنش های پس از آن است.

15:32 وبسایت کلمه در یادداشتی تحلیلی تحت عنوان "چه شد که کار به انقلاب کشید؟" به مقایسه ریشه های انقلاب اسلامی 57 و تحولات اخیر در خاورمیانه و ایران پرداخته است.

15:16 وبسایت بولتن نیوز به نقل از مجتبی ذوالنور، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، نوشته است که : "فتنه 25 بهمن پیشنهاد موسوی خوئینی ها بود."

14:55 وبسایت جرس از "تجمع غیر قانونی (شب گذشته) در جماران و شعار علیه محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی" خبر داد.

14:50 خبرآنلاین؛ نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران می گوید: "اگر فتنه‌گران در خیابان‌ها عرض ‌اندام کنند، زیرپای مردم له و نابود خواهند شد."

13:50 وبسایت کلمه در گزارشی تحت عنوان "تیر به چشم اسفندیار اصابت کرده است" به حواشی مراسم تشییع جنازه صانع ژاله توسط حامیان دولت ایران پرداخته است.

13:40 احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، با اشاره به این که "عده زیادی درخواست می‌کنند که سران فتنه دستگیر شوند"، تاکید کرد که قوه قضائیه باید در این مورد "مصلحت اندیشی" کند و پیشنهاد داد که "سران فتنه در خانه خود زندانی شوند و تلفن و اینترنت آنها قطع شود."

13:35 به گزارش جرس، وبسایت های "ادوار؛ امروز؛ تحول سبز؛ تغییر؛ جرس؛ دانشجو نیوز؛ رسا؛ سحام نیوز؛ میزان خبر؛ ندای سبز آزادی و نوروز" در بیانیه ای اعلام کردند: "اول اسفند (یکشنبه) در هفتمین روز پر کشیدن یاران سبزمان و در حمایت از دو یاور همیشگی جنبش سبز در خیابان‌ها و میادین اصلی گرد هم می‌آییم تا بار دیگر عظمت حضورمان را در مقابل چشمان کور ظالمان فریاد زنیم."

13:30 رسانه های نزدیک به مخالفان دولت و "جنبش سبز" با انتشار بیانیه ای از فراخوان برگزاری مراسم گرامیداشت کشته شدگان 25 بهمن که قرار است یکشنبه اول اسفند برگزار شود، حمایت کردند.

13:22 خبرگزاری فارس؛ بیانیه پایانی تجمع اعتراضی حامیان دولت امروز: "موسوی و كروبی مفسد فی‌الارض هستند و بايد به سزای اعمالشان برسند."

13:10 خبرگزاری فرانسه؛ وزارت خارجه اسپانیا از عذرخواهی رسمی ایران بابت دستگیری یک دیپلمات این کشور در جریان وقایع 25 بهمن تهران، خبر داد.

13:05 خبرگزاری فارس؛ جانشین رهبر ایران در سپاه پاسداران می گوید: "برخی خواص بی‌بصيرت با سكوت خود 20 ماه جريان فتنه را حيات بخشيدند."

13:00 وبسایت کلمه از "بازداشت 17 نفر در جریان تظاهرات 25 بهمن در شهر کرمان" خبر داد. این در حالی است که از برگزاری تظاهرات مخالفان دولت در شهر کرمان در روز 25 بهمن، تاکنون خبری منتشر نشده بود.

12:57 بخش مانیتورینگ بی بی سی؛ وبسایت EFe (آژانس خبر اسپانیایی) می گوید ایران بابت بازداشت یکی از مقام های سفارت اسپانیا در تهران و در جریان وقایع 25 بهمن، "عذر خواهی" کرده است. ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

12:45 باوجود شدت گرفتن موج انتقادات مخالفان و حامیان دولت ایران طی چند روز گذشته، هنوز واکنشی از جانب رهبر و رئیس جمهوری این کشور نسبت به وقایع 25 بهمن، در رسانه ها منتشر نشده است.

12:42 به گزارش کلمه، "مدیرکل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسانه‌های خارجی را به برخورد تهدید کرد و هشدار داد که عملکرد آنها هر روز رصد می‌شود تا اخبار منفی از ایران مخابره نکنند".

12:40 وبسایت کلمه از "بازداشت خانگی" میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و "عزل محافظان" آقای موسوی خبر داده است.

12:35 خبرگزاری فارس شایعه "دستگيری موسوی و كروبی" را تكذيب کرد.

12:20 وبلاگ خودنویس از احتمال "اعتصاب سراسری در کردستان" در روز یکشنبه (اول اسفند) و "در اعتراض به قتل عام جوانان کرد" خبر داده است.

12:15 در ویدئوی منتشر شده بر روی وبسایت جرس، نیروهای انتظامی و پلیس ضد شورش ایران در حال تخلیه یک خیابان و وادار کردن مردم به ترک آن دیده می شوند و صدای تیراندازی نیز شنیده می شود.

12:05 وبسایت جنبش راه سبز، ویدئویی را منتشرکرده است از "تیراندازی و حمله به مردم توسط پلیس". بی بی سی فارسی به علت نداشتن خبرنگار در ایران، نمی تواند این اخبار را تایید یا تکذیب کند.

11:55 برنامه تحلیلی پژواک این هفته به "وقایع 25 بهمن و جنبش سبز" اختصاص داشت. شما می توانید در این برنامه به نقطه نظرات حمید دباشی، علی علیزاده و سعید رضوی فقیه در میزگرد رادیویی پژواک گوش کنید.

11:46 مهرداد درویش پور، از هماهنگ کنندگان راهپیمایی ایرانیان خارج از کشور دقایقی پیش به بی بی سی فارسی گفت که این راهپیمایی های در شهرهای ملبورن، تورنتو، لس آنجلس، شیکاگو، بروکسل، وین، دورتموند، برلین، کلن، پاریس، استکهلم، گوتنبرگ، مالمو، اسلو، کپنهاگ، هامبورگ، لندن و چند شهر دیگر جهان روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه (18، 19 و 20 فوریه) برگزار می شود.

11:43 ایرانیان مقیم قاره های آمریکا، اروپا و اقیانوسیه تحت عنوان "همبستگی با مردم ایران و اعتراض به سرکوب معترضان" راهپیمایی می کنند.

11:30 دیلی تلگراف، در گزارشی نوشت: "قول سپاه برای خودداری از تیراندازی به مردم". گزارشی بخوانید در این ارتباط در وبسایت بی بی سی فارسی.

11:25 مشرق نیوز؛ آقای نقدی، فرمانده نیروی بسیج در ایران می گوید: "دلمان به حال هیات حاکمه بدبخت آمریکا می‌سوزد، زیرا آنها با صرف میلیون‌ها دلار به دنبال دریافت فیلم و عکس‌هایی از ایران هستند تا با نشان دادن تصاویر اغتشاشات بگویند در ایران خبری هست، در صورتی که اگر این هزینه را به خود ما بدهند تا بین 5-6 میلیون کارتن خواب آمریکا توزیع کنیم، حاضریم هر روز 10-20 سطل زباله را آتش بزنیم و فیلم و عکسش را به آنها بدهیم."

11:15 خبرگزاری فارس، از تلاش هکرهای اینترنتی برای خارج از دسترس کردن وبسایت این خبرگزاری خبر داده است. فارس دیروز عصر (پنجشنبه) قابل دسترسی نبود اما از صبح امروز (جمعه) دسترسی به ایت وبسایت به حالت عادی بازگشته است.

11:11 وبسایت جرس، با اشاره به "شرکت هزاران بحرینی، در مراسم تشییع پیکر جانباختگان تظاهرات اخیر به رغم شلیک گلوله، پرتاب گاز اشک‌آور و ضرب و شتم معترضان با باتوم" به تحولات سیاسی منطقه و ایران پرداخته است.

11:08 وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی از به خیابان آمدن "جوانان اردکانی (استان یزد) در حرکتی غیر سازماندهی شده، برای حمایت از محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران،" در عصر روز پنجشنبه خبر داده است.

11:00 در تجمع میدان انقلاب حامیان دولت که به طور زنده از شبکه خبر ایران پخش می شود، شعارهای "مرگ بر موسوی و مرگ بر کروبی" سر داده می شود.

10:59 شبکه خبر ایران در تصاویری همزمان، تجمع حامیان دولت در میدان انقلاب و مراسم نماز جمعه میدان تحریر قاهره را در کنار هم پخش می کند.

10:42 سرتیپ پاسدار یزدی، معاون حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران به کسانی که آنها را "فتنه گران" خواند هشدار داد که اگر رهبر جمهوری اسلامی فرمان بدهد، "چیزی از آنها باقی نخواهد ماند."

10:36 خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های امروز گفت: "سران فتنه باید در خانه خودشان زندانی شوند."

10:26 مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار و عضو نیروهای ملی مذهبی که به تازگی از ایران خارج شده است در یک گفتگوی تلفنی با رسا، تلویزیون اینترنتی حامی "جنبش سبز"، فراخوان برای تظاهرات اول اسفند را "دمیدن روح تازه به این جنبش"توصیف کرد.

10:20 نماز جمعه تهران به امامت احمد جنتی برگزار شده است. امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز از روحانیون مصری خواسته رهبری سیاسی مصر را برعهده بگیرند.

09:50به گزارش خبرگزاری فارس، حاضران در نماز جمعه در دانشگاه تهران پیش از آغاز خطبه های نماز علیه رهبران مخالف دولت شعار دادند و بعضی از این شعارها را چنین گزارش کرده است:کروبی، موسوی و بی بی سی، پیوندتان مبارک؛ موسوی و کروبی اعدام باید گردند؛ درخواست ما از قوه قضایی، برخورد با مزدور آمریکایی.

09:45 رضا نقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، در اشاره به اعتراضات مردم، گفته است: فتنه گران که از عوامل دشمن هستند می خواهند با این حرکات، وقت مجریان و مدیران و برنامه ریزان را بگیرند تا آنها نتوانند به کار خود برسند و به عمران و آبادانی و کار مردم بپردازند." به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای نقوی در عین حال از اعتراضات مردم در کشورهای منطقه حمایت کرده و گفته است که "مردم مطالبات خود را با قدرت و صراحت در برابر حاکمان وابسته و عوامل استکبار جهانی بیان می کنند."

09:37 به گزارش رجا نیوز، سایت حامی دولت، غلامحسین الهام، مشاور حقوقی رئیس جمهوری گفته است "حجت بر همه مسئولان در برخورد با ساختار شکنان و قانون ستیزان تمام است" و با یادآوری اینکه اکبر هاشمی رفسنجانی بیست و دو روز قبل از تظاهرات 25 بهمن گفته بود که مواضع او همان است که در نماز جمعه 26 تیرماه سال 88 اعلام کرد، افزوده است: "رفتار هاشمی رفسنجانی نیز سبب اتمام حجت خبرگان بر وی شده است."

09:09 به گزارش سایت کلمه، عصر پنجشنبه حدود یکهزار تن از جوانان اردکان، زادگاه محمد خاتمی، سوار بر موتور، دست به تظاهرات زدند و حمایت خود را از رئیس جمهوری سابق در برابر حملات اخیر تندروها اعلام داشتند. کلمه می افزاید که روز چهارشنبه، گروهی از طرفداران حکومت و لباس شخصی ها در اردکان علیه آقایان موسوی، کروبی و خاتمی شعار دادند در حالیکه در تهران نیز "دوستان" آنان با گذشتن از گیت های بازرسی، در برابر منزل محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی تجمع کردند و شعار دادند.

08:50 سایت جرس گزارش کرده است که کسانی که در جریان تجمع آرام 25 بهمن در بابل دستگیر شده بودند به زندان متی کلا و بند قرنطینه انتقال یافته اند. این منبع، شمار دستگیر شدگان را دست کم سیزده نفر گزارش کرده و افزوده است که دو تن از آنان زیر سن قانونی هستند.

08:39 کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای گفته است که درخواست دویست نماینده مجلس ایران برای محاکمه و اعدام مهدی کروبی و میرحسین موسوی "آبروی قوای مقننه و قضاییه ایران را مخدوش کرده است." به گزارش جرس، سخنگوی کمپین گفته است درخواست نمایندگان پارلمان برای اعدام افراد به دلیل دعوت به تظاهرات مسالمت آمیز "نمایانگر نوعی ذهنیت اوباشگری توسط افرادی است که وظیفه آنان محافظت از حقوق شهروندان است."

08:25 خبرگزاری مهر سخنان سرتیپ پاسدار محمد باقرزاده، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس را گزارش کرده که با تاکید بر "محاکمه سران فتنه" گفته است: "اقدامات فتنه‌گران آخرین زوزه‌هایی است که دارند می‌کشند، صداهایی که قبل از مرگ از این نوع جریانات شنیده می‌شود."

07:20 خبرگزاری مهر در گزارشی به نقل از منابع وابسته به معترضان در لیبی، از کشته شدن هفت نفر در تظاهرات اعتراضی آن کشور خبر داده و نوشته است "علاوه بر نیروهای امنیتی، اوباش مزدور آفریقایی رژیم قذافی بیرحمانه به مردم معترض" حمله کردند و افزوده است که آنان "ازگلوله جنگی علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند و کشتار به راه انداختند."

06:45 سایت کلمه در خبری در این مورد که وزارت خارجه ایران از دولت بحرین خواسته است در برخورد با تظاهرکنندگان مخالف از کاربرد خشونت خودداری ورزد، نوشته است که دولت ایران با متهم کردن معترضان داخلی به "فتنه گری" سرکوب مشابهی را علیه آنان به کار می گیرد که در تظاهرات 25 بهمن مشهود بود.

05:30 به خبرگزاری فارس، منوچهر متکی، وزیر خارجه که اخیرا برکنار شده، تظاهرات 25 بهمن را "حرکت بدلی" تجمع های دولتی از جمله در 22 بهمن سال جاری توصیف کرد و خطاب به رهبران مخالف گفت: "منتظر بودید کسانی کشته شوند بعد بیانیه بدهید؟ چرا وقتی ضد انقلاب جیره خوار خارجی ار حمایت از حرکت انحرافی و بدلی بیانیه صادر کرد، آن موقع اعلامیه ندادید؟" آقای متکی همچنین رهبران نظامی کنونی مصر را "لباس نظامی پوشیده های حسنی مبارک" توصیف کرد.

04:25 "قول عدم تیراندازی از سوی اعضای سپاه پاسداران" تیتر گزارشی از روزنامه دیلی تلگراف. این روزنامه گزارش می دهد که افسران ارشد در سپاه از فرماندهان خود خواسته اند ضمانت دهند که مجبور به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان ضددولتی نخواهند شد.

04:22 به گزارش دیلی تلگراف در نامه سپاهیان آمده است: "به مردم خود قول می دهیم که به سوی برادرانمان که خواستار بیان اعتراضات مشروع خود علیه سیاست ها و رفتار رهبرشان هستند تیراندازی نخواهیم کرد."

04:20 دیلی تلگراف می گوید که در این نامه از محمد علی جعفری فرمانده سپاه خواسته شده که دستورالعملی برای خویشتنداری سپاه و بسیج در مقابل معترضان صادر کند.

03:44 صفحه فیس بوک "راه سبز امید" در پیامی می نویسد: "کودتاچیان ترسیده اند و برای پنهان کردن ترس خود، میخواهند مردم را بترسانند. بزدلان مدعی مدیریت جهان، اکنون به آخر خط رسیده اند و تنها راه بقای خود را در خودزنی و نمایشهای مبتذل خیابانی میبینند. آری ما ثابت کردیم که این بساط ظلم برچیدنی است.این استبداد حقیر بی شک رفتنی است و ما تا آخر ایستاده ایم."

00:36 گمانه زنی ها در مورد نحوه برخورد حکومت با رهبران مخالفان ادامه دارد. جرس در مطلبی می نویسد: "از دید تحلیلگران، حکومت نسبت به عواقب چنین عملی آگاهی دارد و از اعتراض سراسری هواداران جنبش در هراس است بنابراین بعید است که به آسانی ریسک بازداشت رهبران جنبش را بپذیرد."