به روز شده:  20:54 گرينويچ - 20 فوريه 2011 - 01 اسفند 1389

ایران پس از انتخابات

تجمعات پراکنده در تهران و چند شهر بزرگ در روز اول اسفند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با پایان روز یکشنبه اول اسفند، به نظر می رسد تجمع های اعتراضی پراکنده در تهران و چند شهر بزرگ دیگر ایران به پایان رسیده است.

طبق گزارش های رسیده از تهران تعداد زیادی از مردم معترض به خیابان های تهران آمدندف اما حضور بسیار گسترده نیروهای امنیتی، لباس شخصی و انتظامی باعث شده تقریبا هیچ تجمعی در سطح شهر شکل نگیرد.

شاهدان عینی میزان حضور این نیروها را با تجمع اعتراضی روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸، که یکی از گسترده ترین تجمع های اعتراضی بعد از انتخابات بود، مقایسه کرده اند.

همچنین گزارش هایی از تجمع های اعتراضی در شهرهای شیراز، اصفهان، رشت و چند شهر کردنشین از جمله مهاباد و مریوان منتشر شده است.

بیشترین حضور معترضان در تهران در خیابان ولیعصر گزارش شدهاست، با این حال حضور معترضان در خیابان های انقلاب، آزادی، بهشتی، و دیگر خیابان های منتهی به خیابان ولیعصر به ویژه در نیمه شمالی تهران گسترده بوده است.

بعضی از شاهدان عینی از بازداشت های پراکنده در طول روز خبر داده اند، اما هنوز آماری از تعداد بازداشت شده ها منتشر نشده است.

در پی شرکت ده‌ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی روز ۲۵ بهمن در شهرهای مختلف، که به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی صورت گرفت، "شورای هماهنگی راه سبز امید"، تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با صدور فراخوانی خواستار برگزاری مراسم سراسری "بزرگداشت" کشته شدگان روز ۲۵ بهمن، در روز اول اسفند شد.

در این فراخوان، از مردم خواسته شده بود تا در هفتمین روز کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری، روز یکشنبه در خیابان ها و میدان های اصلی تهران و شهرستان های سراسر کشور تجمع کنند.

با پایان تجمع های پراکنده روز یکشنبه، مخالفان حکومت در بعضی محله های تهران بر پشت بام ها شعار "الله اکبر" و "مرگ بر دیکتاتور" سر داده اند.

مخالفان حکومت ایران در چندین شهر بزرگ نیز دست به تجمع زده اند و بر اساس گزارش های رسیده به بی بی سی، این تجمع ها از تجمع های روز ۲۵ بهمن گسترده تر بوده است.

گزارش ها از تجمع در شهرهای شیراز، رشت، اصفهان، مهاباد و مریوان حکایت دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.