محمدرضا خاتمی به صادق لاریجانی: برای محاکمه رهبران جنبش صلاحیت ندارید

محمدرضا خاتمی
Image caption محمدرضا خاتمی، دبیر کل سابق جبهه مشارکت است که توسط دولت غیر قانونی اعلام شده

محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت، در نامه‌ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه او را فاقد صلاحیت برای رسیدگی به پرونده "رهبران جنبش سبز" دانست.

دبیرکل سابق این تشکل اصلاح طلب، در نامه سرگشاده خود که در ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) توسط سایت نوروز منتشر شد، با اشاره به موضع گیری آقای لاریجانی علیه رهبران معترضان به دولت نوشت که او و قوه تحت مدیریتش به دلیل اظهارنظر و صدور حکم درباره پرونده‌ای که هنوز مفتوح است، دیگر صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارند.

در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن، صادق لاریجانی گفت که قوه قضائیه "مسلما فتنه گران را تعقیب خواهد کرد" و اجازه نمی‌دهد که "سران فتنه با آن همه جهالت، ضلالت، تفرعن و حق کشی خود را در بوق‌های تبلیغاتی دشمن، قهرمان نشان دهند".

مدافعان دولت ایران، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران اصلاح طلبان معترض و محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق را "سران فتنه" می نامند.

اظهارات رئیس قوه قضائیه در حالی منتشر شده که طبق قانون آیین دادرسی ایران، قضات حق اظهار نظر در مورد پرونده‌هایی را که هنوز رسیدگی به آن‌ها پایان نیافته، ندارند.

محمدرضا خاتمی، در بخش دیگری از نامه اخیر خود به آقای لاریجانی نوشته است: "سران محترم و محبوب جنبش سبز بار‌ها از برگزاری دادگاه علنی و عادلانه و مستقل استقبال کرده و همواره آمادگی خود را برای حضور در این دادگاه و پاسخگویی اعلام کرده‌اند. لذا بهتر آن است برای جلوگیری از این همه هیاهو و هتاکی و فحاشی از سوی اقلیتی که چیزی جز رگهای گردن قوی ندارند، چنین دادگاهی تشکیل شود."

نایب رئیس سابق مجلس ششم در بخش دیگری از نامه خود، از "فاجعه سازمان یافته، از پیش طراحی شده، حمایت شده و سابقه دار حمله به مردم بی‌گناه و حق طلب در ٢۵ بهمن ماه" ابراز انزجار کرده است.

در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی در تهران و تعدادی دیگر از شهرهای ایران در ۲۵ بهمن، بسیاری از مسئولان حکومت ایران خواستار مجازات شدید میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده و بعضا از لزوم "اعدام" آنها سخن گفته‌اند.