بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه اول اسفند

سقوط نزدیک لیبی و کویت، مهلت آخر هاشمی

روزنامه های صبح یکشنبه تهران در تیترهای بزرگ خود از نزدیک بودن سقوط حکومت های لیبی و کویت و بحرین خبر داده اند اما در مقالات اصلی خود جز اشاره به زادروز پیامبر اسلام از مسائل داخلی نوشته اند. پایان فرصت برای هاشمی رفسنجانی، پایان جشنواره پرگفتگوی فجر و انبوهی نگران کننده زندانیان در زندان های کشور از جمله گزارش های این روزنامه هاست.

"انقلاب اسلامی به کویت رسید، مردم حاکم آمریکائی باید برود" عنوان اصلی کیهان است، قدس نوشته "قذافی در راه مبارک"، خراسان از "اوج گیری تظاهرات مردمی و سقوط چند شهر در لیبی" خبر داده است. رسالت از قول رییس مجلس نوشته "آمریکا نباید بر مسلمانان تسلط داشته باشد" و حمایت از قول همین مقام تیتر زده "بیداری مسلمانان غرب را دستپاچه کرده".

هاشمی فرصتی ندارد دیگر

ابتکار تنها روزنامه امروز صبح است که "تعیین مهلت برای هاشمی رفسنجانی" را در صدر اخبار خود آورده است.

کیهان با عنوان "درخواست گسترده از هاشمی برای مرزبندی با جریان فتنه" سخنان محمد رضا باهنر نایب رییس سابق مجلس و چند تن از روحانیون را منعکس کرده که خواستار آن شده اند که رییس مجلس خبرگان مرزبندی خود را با جنبش سبز اعلام دارد و "این در حالی است كه اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در روزهای 17 و 18 اسفندماه برگزار خواهد شد".

به نوشته این روزنامه بعد از حوادث 25 بهمن در تهران، هاشمی رفسنجانی در سخنانی كلی، هرگونه اقدام خلاف قانون را مذموم دانست اما شخصیت ها و گروهها و تشكل های سیاسی اصولگرا با تاكید بر ناكافی بودن این اظهارات كلی بر مرزبندی صریح وی با سران فتنه و فتنه گران تاكید دارند. چنان که محمدرضا باهنر دبیركل جامعه اسلامی مهندسین نسبت به دوپهلو حرف زدن هاشمی رفسنجانی واكنش نشان داد و گفت: هاشمی رفسنجانی باید موضع خود را در مقابل فتنه گران روشن و صریح اعلام كند، در غیر این صورت معلوم نیست كه مردم ادامه حیات سیاسی وی را تحمل كنند.

کیهان از محمد قائم مقامی که از وی به عنوان استاد حوزه و دانشگاه یاد کرده نوشته هاشمی رفسنجانی باید بگوید از موسوی و كروبی محارب و فتنه گر اعلام برائت می كنم. محمد قائم مقامی گفت: هاشمی رفسنجانی باید قدر فرصت ها را بداند و آخرین فرصت را برای اعلام برائت از موسوی و كروبی فتنه گر مغتنم بشمارد؛ زمان برای اعلام برائت هاشمی از سران فتنه رو به پایان است.

نسرین وزیری در گزارشی در خبر نوشته در این روزها که از هر تریبونی به شکل علنی یا در لفافه از آیت الله هاشمی رفسنجانی درخواست می شود مرز میان خود با "سران فتنه" را مشخص کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که گفته بود نیروهای انقلاب باید خط اخیرا خود را از جریانات فتنه گر مشخص سازند؛ در مصاحبه با هفته نامه مثلث گفته است: هاشمی می توانست موسوی و کروبی را مجاب کند که به نتیجه انتخابات تمکین کنند. او که پس از راهپیمایی غیرقانونی 25 بهمن، موسوی و کروبی را افرادی فریب خورده و مورد سوءاستفاده آمریکا و بدخواهان خوانده بود، بر این باور است که هاشمی در حوادث پس از انتخابات میتوانست نقشی که احمدآقا ابتدای انقلاب درمورد آقای طالقانی یا بعضی از مسائلی که شبیه این بودند انجام میداد، ایفا میکرد و دست دو کاندیدای معترض را میگرفت و خدمت رهبری میبرد و مسائل را تمام میکرد. چون در تمامی حکومتها مواردی از طرق رسمی قابل حل نیست و رایزنی و دیپلماسی برادرانه و در چارچوب قانون راهکار آن است.

به نوشته این گزارش رضائی درحالی میگوید که هاشمی از ظرفیتش در این باره استفاده نکرده است که پاسخ مشخصی به اینکه چرا خودش در این زمینه میانجی گری نکرده، ارائه نمیدهد. این درحالی است که او نیز پس از انتخابات سال گذشته به نتیجه آن ایراد گرفت اما پس از چندی راه خود را از دو نامزد معترض دیگر جدا کرد.

به نوشته خبر با این حال دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنان هاشمی فرد بانفوذی در جریانات سیاسی می نامد که می تواند کمک بیشتری به نظام و رهبری بکند.

زندان ها پر شده اند

حق نشر عکس a
Image caption روزنامه خبر: به نظر می آید زندانیان کشور افزایش یافته اند

امید سلیمی بنی در گزارشی در روزنامه خبر نوشته هرچند گفته میشود در سالهای گذشته، سیاستهای حبس زدایی قوه قضاییه، باعث کاهش آمار زندانیان شده بود، ولی در روزهای اخیر، درخواستهای مکرر رئیس سازمان زندانها که معاون رئیس قوه قضاییه نیز شمرده میشود، حکایت از افزایش زندانیان کشور دارد.

به نوشته این گزارش اسماعیلی، رئیس سازمان زندانهای کشور با اشاره به کمبود 25 هزار نفری کادر زندانبان، از مسئولان خواسته بود ردیف و بودجه مناسب برای استخدام این نیرو را مهیا کنند. آمارهای نیروی انسانی شاغل در زندانهای کشور نشان میدهد کمبود شدید زندانبانها، یکی از اصلی ترین مشکلات ندامتگاهها و بازداشتگاهها شمرده میشود.

به گفته وی که در گزارش خبر آمده: در دنیا به طور متوسط به ازای هر سه زندانی، یک زندانبان وجود دارد که این میزان در کشور ما به ازای هر 13 یا 14 زندانی، یک زندانبان است.

اقتصاد و بودجه ای که دیر رسید

"پیشنهاد جایگزین برای افزایش حقوق کارگران" به نقل از وزیر اقتصاد تیتر اول جام جم و دنیای اقتصاد است، آرمان و جهان صنعت هم از زبان همین مقام خبر داده اند که "دیگر کسی در ایران گرسنه نمی ماند".

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در دنیای امروز، نگرش‌ها نسبت به بودجه‌های سالانه به شكل چشمگیری تغییر كرده است و بودجه‌های سنواتی بیش از آنكه سیاهه دخل و خرج‌های دستگاه و نهادهای حاكمیتی باشند، برنامه‌های اقتصادی و معیار و ملاكی برای سنجش عملكرد و بهره وری آنها تلقی می‌شوند.

نویسنده این مقاله به عنوان نمونه نشان داده که مسئولان دولتی در تدوین بودجه سال آینده برای دو مقوله مهم قیمت نفت و نرخ برابری ریال در برابر دلار، اعداد 80 دلار و 1050 تومان را پیشنهاد كرده است. این دو عدد نشان می‌دهند كه دولت و بانك مركزی با وجود اصرار بر حفظ قدرت خرید ریال در برابر دلار، به صورت ضمنی حركت ریال به سمت واقعی سازی نرخ برابری را آغاز كرده‌اند. از سوی دیگر، پیش بینی قیمت 80 دلاری هر بشكه نفت در لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد كه حركت جدی و چشمگیری در راستای كاهش سهم و نقش نفت و درآمدهای نفتی در بودجه و اقتصاد كشور صورت نگرفته است و همچنان شاهد وابستگی اقتصاد كشور به نفت خواهیم بود.

به نظر سرمقاله جمهوری اسلامی این چنین نقش آفرینی در اقتصاد كشورهایی كه از بخش خصوصی بزرگتر و قدرتمندتری برخوردار هستند به مراتب قابل توجه‌تر است. با در نظر گرفتن این تغییر نگرش نسبت به لوایح بودجه سنواتی و اهمیت بیشتری كه این لوایح به عنوان برنامه‌های جامع كشور نسبت به گذشته یافته اند؛ اتخاذ راهكارهایی برای كاهش هزینه‌های نامطلوب تأخیر در ارائه لایحه بودجه به مجلس ضرورتی افزون‌تر می‌یابد.

دكتر احمد یزدان‌پناه در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تصمیم‌گیری برای حل و فصل كم و كیف استقلال بانك‌مركزی و چگونگی اداره آن علم و هنر خاص خود را می‌طلبد كه استفاده از تجارب كشورهای هم‌تراز ایران مثل اندونزی كه جنبه‌های مشترك متعددی با اقتصاد ملی ما دارد، می‌تواند كارساز باشد.

نویسنده شرح داده که بحران مالی شرق آسیا عوامل عدیده‌ای داشت كه دو مورد آن در مورد اندونزی بارزتر است. یكی ضعف نظام بانكی و دیگری حجم انبوه بدهی‌های بخش خصوصی به ارز خارجی. مهم‌ترین عوامل مرتبط به این دو مشكل كه تشدیدكننده آثار منفی آن دو بود، فقدان زیربناهای مالی محكم از جمله عدم استقلال بانك‌مركزی در این كشور بود. البته عدم استقلال بانك مركزی به تنهایی سبب آن مشكلات و بروز بحران مالی و بانكی در آن كشور یا هر جای دیگر نیست؛ ولی برای نظارت و عملكرد كارآی سیستم بانكی، استقلال «بانك‌ بانك‌ها» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد در حوزه مدیریت پولی، بانك مركزی باید به طور كارآمد عرضه پول و اعتبار را متناسب با بخش واقعی اقتصاد؛ یعنی تولیدات و مبادلات مدیریت كند و در این راستا نرخ‌های سود بانكی را مدیریت نماید و با بهینه‌سازی سبد ذخایر ارزی، پشتوانه محكمی برای بازار ارز فراهم كند.

در آخر این مقاله آمده: برخلاف خشكشویی‌ها كه می‌نویسند "هدف ما جلب رضایت شماست"، بانك مركزی وظایف و اهداف دیگری دارد و بنابراین مدیریت پولی كشور باید از یك طرف از حمایت همگان برخوردار باشد و از طرف دیگر فقط به منافع ملی (نه گروهی و منطقه‌ای) بیندیشد.

تالاب هامون و زندگی مردم سیستان

قدس در گزارشی نوشته وخامت تالاب هامون در حالی حیات 75 درصد روستاییان منطقه سیستان را به طور مستقیم و غیرمستقیم تهدید می کند که سالهاست این تالاب به دلیل تأمین نشدن حق آبه از سوی افغانستان و خشکسالی های متعدد به طور کامل خشک شده و عناصر حیاتی خود را از دست داده است.

به گزارش این روزنامه مسؤولان محیط زیست به این مسأله معترفند که روز به روز شرایط تالاب هامون وخیم تر می شود که علل اصلی آن تغییرات اقلیمی و روند رو به رشد بیابانزایی در منطقه سیستان و از همه مهمتر وارد نشدن آب بعد از ساخت سد کجکی بر سر راه ورود آب رودخانه هیرمند در افغانستان است.

در ادامه گزارش قدس از قول فرماندار زابل آمده که وی با تأکید بر اینکه برای تأمین حق آبه تالاب هامون در برنامه پنجم توسعه تلاش شده است، گفت: براساس بررسی کارشناسان هر سال خشکسالی دریاچه هامون 600 میلیارد تومان خسارت بر جا می گذارد که این امر تلاش مسؤولان را در حفظ حیات تالاب دو چندان می کند.

خبرهای کوتاه روزنامه ها

بقایی مولانا را به تركها بخشید؟

ابتکار نوشته شنیده‌ شد که بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادعایی كم نظیر در جشنواره ای در تركیه ، یكی از مفاخر ادبی ایران را ترك خوانده است!

بر اساس این خبر روزنامه حریت نوشته جشنواره میراث فرهنگی ایران كه توسط سازمان میراث فرهنگی ایران و شهرداری استانبول سازمان دهی شده، از روز چهارشنبه كار خود را آغاز كرد. رئیس سازمان میراث فرهنگی، حمید بقایی گفت: این فستیوال می‌تواند اماكن توریستی در ایران را به مردم تركیه نشان دهد. این قهرمان بزرگ مایه غرور مسلمانان است. او دروازه اسلام به اروپا را در استانبول باز كرد.

بقایی در پایان ادعا كرد: قبر عارف ترك، یعنی مولانا جلال الدین رومی در قونیه نشان دهنده روابط نزدیك ایران و تركیه است.

میز ثبت نام و رزرو ملاقات با مشایی

آرمان خبر داده در یک همایش بین‌المللی دیروز برای علاقه مندان به ملاقات حضوری با مشایی فرصت ثبت نام فراهم شد.

به نوشته این روزنامه در همایش نقش فن‌آوری‌های نوین در ارتقای سطح زندگی انسان یك میز اختصاصی برای دیدار با یك مسئول جهت هماهنگی در نظر گرفته شد تا درخواست ملاقات با اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر رئیس‌جمهور را ثبت کند. روی میز تابلویی وجود داشت كه در آن عبارت «درخواست ملاقات با جناب آقای مهندس مشایی» نوشته شده بود.

نظرسنجی پیامکی برای ریاست خبرگان

ابتکار نوشته ارسال اس‌ام‌اس‌هایی به مشترکان تلفن همراه با مضمون نظرسنجی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری از روزجمعه آغاز شده است.

به گزارش این روزنامه از صبح جمعه ارسال اس‌ام‌اس‌های مشکوکی برای برخی مشترکان تلفن همراه با هدف یک نظرسنجی سیاسی آغاز شده که تا شنبه 30بهمن نیز ادامه دارد.نظرسنجی مذکور با این پیام به گوشی‌های تلفن همراه ارسال می‌شود:

نظر سنجی: آیا آقای هاشمی رفسنجانی شایستگی ادامه ریاست بر مجلس خبرگان رهبری را دارد؟1: بله2: خیر.گزینه مورد نظر را به...پیامک کنید. هدف و مسئولیت این به اصطلاح نظرسنجی مشخص نیست و تا این لحظه نیز هیچ مسئولی در قبال این جریان پیامکی موضعی نگرفته است.

از امام جماعت مسجد امام جعفرصادق

آرمان نوشته شنیده ها حاکی از آن دارد پس از حمله به حجت الاسلام منتجب نیا در مسجد امام جعفر صادق (ع)، برخی در تلاشند که وی را از امام جماعت این مسجد قدیمی خلع کنند. وی از اعضای هیات امنای این مسجد محسوب می شود که سالها در این مکان به فعالیت های مختلف فرهنگی و دینی پرداخته است.

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روزنامه خبر: یک میلیون پناهنده افغانی از سال آینده بیمه می شوند