متخلفان طرح زوج و فرد، ساعتی جریمه می شوند

پلیس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جریمه هر ساعت تردد در محدوده طرح زوج و فرد سیزده هزار تومان است

پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد از فردا اتومبیل‌هایی که به صورت غیر مجاز وارد محدوده زوج و فرد بشوند به ازای هر ساعتی که در این محدوده حضور داشته باشند، ۱۳ هزار تومان جریمه می‌شوند.

سرتیپ حسین رحیمی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ضمن اعلام این خبر گفت که هیچ اغماضی در جریمه خودروهای متخلف انجام نخواهد شد.

اجرای طرح جدید زوج و فرد از روز یکشنبه، اول اسفندماه به صورت آزمایشی در تهران آغاز شد. در روز نخست اجرای این طرح، ماموران راهنمایی و رانندگی رانندگان متخلف را جریمه نکردند و تنها آن‌ها را "ارشاد" کردند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران می‌گوید که محدوده جدید زوج و فرد به ۱۲۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

به گفته وی این محدوده جدید از شمال به بزرگراه شهید همت و بزرگراه شهید زین‌الدین، از شرق به بزرگراه شهید باقری، بزرگراه شهید دوران و بزرگراه بسیج، از جنوب بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه نواب و بزرگراه شهید چمران محدود می‌‌شود.

پیش‌تر رانندگان متخلف برای ورود به محدوده ممنوعه ترافیک تنها یک بار جریمه می‌شدند و همین امر باعث می‌شد که برخی افراد برای رسیدگی به امور روزمره خود این تخلف را انجام بدهند و در ازای پرداخت یک جریمه ۱۳ هزار تومانی وارد محدوده ممنوعه ترافیکی بشوند.

اما به گفته مقامات راهنمایی و رانندگی تهران، از این پس این جریمه به ازای هر ساعتی که راننده متخلف در محدوده جدید زوج و فرد حضور دارد از او اخذ می‌شود.

این طرح که هم اکنون در محدوده‌ای حدود ۵۰ کیلومتر بزرگ‌تر از محدوده قبلی اجرا می‌شود از ساعت شش و نیم صبح تا هفت بعد از ظهر برقرار خواهد بود.

موافقان اجرای این طرح می‌گویند که اجرای آن به کاهش آلودگی هوا و ترافیک تهران کمک می‌کند اما مخالفان معتقدند که برای مبارزه با معضل ترافیک و آلودگی هوا کارهای بنیادی تری باید صورت بگیرد.