نماینده رهبر در سپاه: هواداران و حمایت خواص، مانع برخورد با 'عناصر فتنه‌گر' بود

علی سعیدی حق نشر عکس ilna
Image caption علی سعیدی، نماینده آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید که علت بازداشت نشدن رهبران مخالفان در ماه های گذشته، داشتن هوادار و احتمال واکنش "خواص پشت صحنه" بوده است.

آقای سعیدی امروز (سه شنبه سوم اسفند) گفت: "در برخورد با عوامل فتنه دستگاه‌های متعددی مسئول هستند و سپاه پاسداران به تنهایی نمی‌تواند اقدامی را در این خصوص انجام دهد."

نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران همچنین با واکنش های احتمالی بازداشت یا محاکمه رهبران مخالفان اشاره کرد و گفت که یکی از عوامل بازدارنده "در مسیر برخورد با فتنه‌گران، زمینه حمایت برخی از خواص بعد از دستگیری احتمالی عناصر فتنه" است.

او افزود: "ممکن است پس از برخورد فیزیکی با این عناصر فتنه‌گر، برخی از خواص که در پشت صحنه کار می‌کنند و مشغول هدایت کردن هستند و عناصری که پایگاه مردمی دارند در جهت مقابله با این برخورد و حمایت از فتنه‌گران اقدامی انجام دهند."

در پی ناآرامی‌های روز ۲۵ بهمن در ایران، واکنش‌های مقام‌های ایرانی در محکومیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان که حکومت ایران آنها را "سران فتنه" می نامد، تشدید شده است.

'حامیان عناصر فتنه گر، ضد انقلابند'

حق نشر عکس Fars
Image caption دادستان کل ایران می گوید: "در صورت حمایت اشخاص از سران فتنه به آنها به عنوان حامیان ضد انقلاب می شود و این تحمل ناشدنی است"

در همین حال، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران می گوید که حامیان "سران فتنه" ضد انقلابند و "تضمین قطعی راه ثواب" اطاعت از رهبر ایران است.

آقای محسنی اژه ای، امروز (سوم اسفند) در شهر قم گفت:"ما اکنون از مرحله فتنه در حال عبور هستیم و به مرحله روشن شدن فضا می رویم و اکنون فضا شفاف شده و بحث میان انقلاب و ضد انقلاب است."

او همچنین گفت که "در صورت حمایت اشخاص از سران فتنه به آنها به عنوان حامیان ضد انقلاب می شود و این تحمل ناشدنی است."

طی روزهای گذشته بسیاری از چهره های سیاسی تندرو در ایران، از احزاب و سیاستمداران خواسته اند که "هرچه زودتر" در برابر تحولات سیاسی اخیر واکنش نشان داده و "مرزبندی" خود را با رهبران مخالفان دولت و رهبر ایران شفاف تر کنند.

پیش تر و در پی برگزاری تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن، صادق لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی ایران گفته بود که قوه قضائیه "مسلما فتنه گران را تعقیب خواهد کرد" و اجازه نمی‌دهد که "سران فتنه با آن همه جهالت، ضلالت، تفرعن و حق کشی خود را در بوق‌های تبلیغاتی دشمن، قهرمان نشان دهند".

از طرف دیگر، محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت نیز در نامه‌ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه او را فاقد صلاحیت برای رسیدگی به پرونده "رهبران جنبش سبز" دانسته بود.

محمدرضا خاتمی، در بخشی از نامه اخیر خود به آقای لاریجانی نوشته بود: "سران محترم و محبوب جنبش سبز بار‌ها از برگزاری دادگاه علنی و عادلانه و مستقل استقبال کرده و همواره آمادگی خود را برای حضور در این دادگاه و پاسخگویی اعلام کرده‌اند. لذا بهتر آن است برای جلوگیری از این همه هیاهو و هتاکی و فحاشی از سوی اقلیتی که چیزی جز رگهای گردن قوی ندارند، چنین دادگاهی تشکیل شود."