نامه جمعی از فعالان سیاسی- مدنی برای آزادی ابراهیم یزدی

یزدی حق نشر عکس Jaras
Image caption سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند

بیش از یکصد و پنجاه نفر از فعالین سیاسی و مدنی در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، با ابراز تاسف از آنچه آن را برخوردهای غیر موجه و خلاف قانون با ابراهیم یزدی وزیر خارجه پیشین و دبیرکل نهضت آزادی ایران، خوانده اند، خواهان آزادی آقای یزدی شده اند.

امضا کنندگان این نامه که آقای یزدی را "از پرسابقه‌ترین مبارزان سیاسی ایران" نامیده اند، نوشته اند که آقای یزدی چند ماه است "به دلایل نامعلوم" در حبس به سر می‌برد.

این فعالین سیاسی و مدنی در بخشی از نامه خود گفته اند: "جای تأسف است که ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه ۵۷ که با حداقل خشونت به نتیجه رسید، و تحقق آزادی‌های اساسی، از جمله آزادی احزاب و آزادی بیان را در سرفصل مطالبات خود قرار داد، یک حزب سیاسی که برپایه‌ اعتقادات دینی و ملی تشکیل شده و در پیروزی انقلاب سهم غیرقابل انکاری داشته است، این گونه تحت فشار قرار گیرد و دبیر کل بی‌گناه آن در سن ۸۰ سالگی محبوس باشد."

سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند.

آقای یزدی بار دیگر در روز عاشورا و هنگام شرکت در مراسمی در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بازداشت شد اما مقامات قضایی دو ماه بعد با مرخصی او برای انجام عمل قلب باز موافقت کردند.

اوایل مهرماه سال جاری، آقای یزدی که برای شرکت در یک مراسم ترحیم به اصفهان سفر کرده بود، بار دیگر در آن شهر بازداشت شد و به تهران انتقال یافته و زندانی شد.

"خانه امن وزارت اطلاعات"

Image caption ابراهیم یزدی از مشاوران آیت الله خمینی بود که همراه او به ایران آمد

چندی بعد گزارشهایی مبنی بر بیماری آقای یزدی و انتقال وی از زندان به محلی نامعلوم منتشر شد.

روز جمعه (31 دسامبر برابر با 10 دی) یک منبع نزدیک به آقای یزدی، در گفتگو با بی بی سی فارسی گزارش های مربوط به انتقال وی از زندان اوین به یک خانه موسوم به "خانه امن" را که زیر نظر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است، تایید کرد.

براساس گزارش ها، اوایل دی ماه، بازجوی پرونده آقای یزدی در تماس با همسر وی گفته بود که برای ملاقات با وی در روز پنجشنبه به زندان اوین مراجعه نکند.

به گفته بازجوی پرونده، ابراهیم یزدی از بند 209 زندان اوین به بیمارستان منتقل شده و از آنجا به خانه حفاظت شده ای در یک منطقه نظامی انتقال خواهد یافت.

وی از همسر دبیرکل نهضت آزادی خواست تا به جای سالن ملاقات زندان اوین، برای دیدار با همسرش به این خانه مراجعه کند اما ظاهرا خانم یزدی از قبول این درخواست و مراجعه به خانه امنیتی خودداری کرده است.

ابراهیم یزدی یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی در ایران محسوب می شود که در زمان انقلاب سال ۱۳۵۷به عنوان مترجم و یکی از مشاوران آیت الله روح الله خمینی همراه او از پاریس به ایران بازگشت.

او مدتی سرپرستی موسسه کیهان و سمت وزارت امور خارجه را در دولت موقت مهدی بازرگان به عهده داشت و در دوره اول مجلس نیز نماینده بود.

پس از آن، صلاحیت آقای یزدی برای نامزدی در انتخابات دوره های بعدی مجلس ظاهرا با استناد به اظهارات آیت الله خمینی علیه نهضت آزادی، رد شد.

مطالب مرتبط