نگاهی به بازداشت فعالان دانشجویی در شهرهای مختلف ایران

ناآرامی ها در ایران حق نشر عکس rrr
Image caption دو تشکل حقوق بشری سرکوب معترضان توسط نیروهای نظامی و امنیتی را محکوم کردند

هنوز آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفندماه منتشر نشده است، اما سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت، طی روزهای اخیر اخبار متعددی را در مورد بازداشت‌های صورت گرفته به هنگام این تجمعات و پس از آن منتشر کرده‌اند.

تهران

به گزارش سایت دانشجو نیوز، روز اول اسفند نیروهای امنیتی پس از ورود به دانشکده علوم دانشگاه خواجه نصیر، پنج تن از دانشجویان این دانشگاه را بازداشت کرده‌اند.

بهنام مومنی، علی محبی، سینا جمولی، سعید ابریشمی و یکی از دانشجویان رشته فیزیک این دانشگاه که هویت وی هنوز معلوم نشده است، دانشجویان بازداشتی هستند.

جرس، سایت نزدیک به اصلاح طلبان به نقل از جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی به بازداشت حبیب فرحزادی و سهراب جعفری دو دانشجوی دانشگاه تهران، سعیده عسگرى دانشجوى رشته زبان فرانسه و فرناز کمالى دانشجوى رشته علوم سیاسى دانشگاه آزاد در روز اول اسفند اشاره کرده است.

قزوین

سایت جرس همچنین از بازداشت دو تن از دانشجوبان دانشگاه بین المللی قزوین با نام‌های بهمن فرهاد فتحی و سعید سکاکیان در پی تجمعات ۲۵ بهمن توسط نیروهای امنیتی و انتقال آنها به زندان اوین خبر داد.

هم چنین به گزارش کمیته گزارشگران بدون مرز، رضا ایزدی، استاد دانشگاه غیر انتفاعی غزالی قزوین مدتی است که ناپدید شده است.

به گفته این کمیته، آقای ایزدی سال گذشته نیز پس از اجتماعات ۱۶ آذر در تهران بازداشت شد و پس از گذراندن دو ماه حبس در بند ۲۰۹ زندان اوین با قید وثیقه صد میلیونی آزاد شده بود.

مشهد

سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از بازداشت علی صابری دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد و از اعضای نهضت آزادی در روز یکشنبه اول اسفند در محل دانشگاه خبر داده است.

پیش از این کلمه خبر داده بود که احسان کاهوکار و محمد غفاریان، دو دانشجوی دیگر دانشگاه فردوسی، در جریان مراسم اول اسفند ، بازداشت و به محل نامعلومی منتتقل شده بودند.

علی منصوری و محمد هرمززاده، دو دانشجوی دیگر این دانشگاه نیز که روز اول اسفند بازداشت شده‌ بودند هنوز در اداره اطلاعات مشهد در بازداشت به سر می برند.

بابل

سایت دانشجو نیوز، از دستگیری ایمان صدیقی دانشجوی دانشگاه نوشیروان بابل در مقابل این دانشگاه در روز اول اسفند خبر داده است.

این سایت همچنین خبر داده است که علی یزدان پناه، سارا باقری، محسن برزگر و حسین ضامن ترابی چهار تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی این شهر، از دستگیر شدگان تجمعات ٢۵ بهمن هستند.

به گزارش دانشجو نیوز، این دانشجویان هنگام خروج از دانشگاه صنعتی نوشیروانی، توسط نهادهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در اعتراضات روز یک اسفند در بابل، بیش از ۱۵ تن دستگیر شده اند که هنوز از مشخصات تعدادی از افراد بازداشت شده خبری در دست نیست.

شهرهای دیگر

به گزارش جرس، حسن رضایی سخنگوی ستاد ۸۸ استان گلستان و رئیس شاخه جوانان مشارکت این استان یکشنبه اول اسفند بازداشت شده است.

پیش از آن نیز محمد حسین مهینی دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد تهران در گرگان دستگیر شده بود.

جرس، همچنین خبر از بازجویی داریوش جلالی از فعالین دانشجویی که پس از تجمعات اعتراضی آبان ماه سال گذشته از تحصیل معلق شده بود، در روز جمعه ٢٩ بهمن، خبر داد.

آقای جلالی به بند وزارت اطلاعات زندان مرکزی یاسوج منتقل شده است که از دو هفته پیش وحید رفیعی، دیگر فعال دانشجویی نیز در آن قرار دارد.

جرس همچنین پیش از این از بازداشت داریوش جلالی، دانشجوی دانشگاه سنندج در روز ۲۹ بهمن خبر داده بود.

محکومیت خشونت‌ها توسط دو تشکل حقوق بشری

در همین حال دو تشکل حقوق بشری "فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر" و "جامعه دفاع از حقوق بشر ایران"، خشونت‌ها و سرکوب علیه تظاهر کنندگان ایرانی در روز یکشنبه اول اسفند را محکوم کردند.

در بیانیه این دو تشکل نوشته شده است: "در روز اول اسفند، هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران به یاد دو جوانی که در روز ۲۵ بهمن به دست نیروهای امنیتی کشته شده بودند، دست به تظاهرات زدند اما نیروهای انتظامی و امنیتی و ماموران لباس شخصی کوشیدند تا آن‌ها را سرکوب کنند."

در ادامه این بیانیه آمده است که نیروهای نظامی و امنیتی با باتوم به تظاهرات کنندگان حمله ور شدند و با پرتاب گاز اشک آور تعدادی از آنها دچار استفراغ خونی، فلج موضعی و قطع کامل صدا شده‌اند.

مخالفان حکومت ایران روز اول اسفند در حرکت اعتراضی به مناسبت هفتمین روز درگذشت محمد مختاری و صانع ژاله به خیابان ها آمدند اما حضور گسترده و سنگین نیروهای امنیتی مانع از برگزاری از تجمع های بزرگ توسط آنها شد.